Posłowie w ekspresowym tempie pracują nad reformą emerytalną. Już jutro Sejm ma przegłosować ustawę o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w kształcie przygotowanym przez rząd.
Wczorajszy przebieg jej drugiego czytanie dowodzi, że nie ma szans na jakiekolwiek zmiany w zasadach przechodzenia na emerytury, poczynając od 1 stycznia 2013 r. Wszystkie wnioski opozycji – PiS oraz SLD – zostały odrzucone. Na przykład ten przedstawiony przez lewicę, która proponowała wyłączenie z dłuższej pracy osób mających 50 lat i więcej w dniu wejścia w życie reformy. Opozycja wzorowała się w tym przypadku na rozwiązaniach z 1999 roku.
Tym samym nowe zasady wydłużania aktywności zawodowej obejmą wszystkie osoby, które do końca tego roku nie przejdą na emeryturę na starych zasadach lub też nie nabyły prawa do takiego świadczenia. W praktyce więc dłużej o kilka miesięcy będą musiały także pracować osoby, które urodziły się w 1948 roku, i ich świadczenia będą pochodzić z systemu repartycyjnego (o zdefiniowanym świadczeniu). Zdaniem posłów koalicji takie rozwiązanie nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem.
– Podniesienie i zrównanie wieku emerytalnego zapisano w reformie z 1999 roku. Dyskusja trwa przez 15 lat, więc dzisiaj czas ją zakończyć – mówi Janusz Cichoń (PO), poseł sprawozdawca komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia niektórych projektów ustaw z zakresu zabezpieczenia społecznego.

4,9 mln osób pobiera emerytury z ZUS

Poseł Izabela Leszczyna (PO), przedstawiając stanowisko całego klubu, przekonywała, że nowe rozwiązania zwiększą wysokość emerytur nawet o 45 proc. w stosunku do wysokości świadczeń wypłacanych dla osób kończących aktywność zawodową w wieku 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni). Natomiast poseł Zofia Popiołek z Ruchu Palikota, popierając rządowe rozwiązania, wskazała, że dłuższa o 7 lat praca kobiet zakończy ich dyskryminację. PSL także wspiera rządowy projekt wydłużenia wieku emerytalnego, jednocześnie zapowiadając przygotowanie specjalnego pakietu wsparcia dla osób starszych, które mogą mieć problemy z utrzymaniem lub znalezieniem nowej pracy.
Na wydłużenie aktywności zawodowej nie ma zgody Solidarnej Polski, PiS oraz SLD. I ich posłowie będą jutro głosować przeciwko przyjęciu proponowanych zmian.
Etap legislacyjny
Sejm, II czytanie