statystyki

Emerytury częściowe mogą być niekonstytucyjne i nieskuteczne

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki13.04.2012, 07:05; Aktualizacja: 13.04.2012, 08:19
 • Wyślij
 • Drukuj

Rządowe Centrum Legislacyjne (RCL) uważa, że w obecnej wersji emerytury częściowe może zakwestionować Trybunał Konstytucyjny. Powód to zróżnicowanie okresu, w którym można korzystać z takich świadczeń: kobiety przez 5 lat, a mężczyźni przez 2. Taka różnica istnieje, choć celem ustawy jest zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.

reklama


Jak zwraca uwagę RCL w opinii do projektu ustawy wydłużającej wiek, w rozwiązaniach dotyczących emerytur częściowych różny jest nie tylko okres pobierania emerytur częściowych, lecz także okres składkowy i nieskładkowy, który do tego uprawnia – 35 lat dla kobiet i 40 dla mężczyzn. Centrum uważa, że może dojść do sytuacji, w której mężczyzna mimo tego samego wieku (np. 65 lat) i tego samego stażu pracy (np. 38 lat) co kobieta nie będzie uprawniony do emerytury częściowej ze względu na niespełnienie obu warunków. – Tym samym osłonowy charakter emerytury częściowej nie miałby jednakowego działania dla kobiet i mężczyzn – napisano.

Dlatego zdaniem RCL przyjęcie rozwiązań może spowodować uznanie takiej regulacji za niezgodną z art. 32 konstytucji, który mówi o równości obywateli wobec prawa. Resort pracy broni swojej wersji ustawy. – Emerytury częściowe to nie przymus, ale przywilej, który dopuszcza projekt – mówi rzecznik resortu Janusz Sejmej. Takie stanowisko będzie prezentowane podczas dalszych prac.

Ale wątpliwości prawne to niejedyny problem z emeryturami częściowymi. Z analizy DGP wynika, że możliwość łączenia emerytur częściowych z pracą w dużym stopniu niweczy skutki reformy, której celem było zrównanie i podwyższenie wieku emerytalnego.

Przejście na emeryturę częściową i jednoczesna praca będą się bowiem opłacać – zwłaszcza mężczyznom, którzy zostaną objęci nowym systemem najszybciej. Wynika to z projektu ustawy autorstwa resortu pracy. Mężczyźni urodzeni w styczniu 1949 r. na emeryturę powinni przejść w czerwcu 2014 r. – czyli w wieku 65 lat i 5 miesięcy. Jeśli jednak zdecydują się wziąć emeryturę częściową na te pięć miesięcy i łączyć ją z pracą – nie stracą dużo. Będą mogli pobierać od państwa połowę należnej im emerytury docelowej i zarabiać na etacie. Wypłaty emerytury częściowej zmniejszą im tę docelową do niespełna 99 proc. tego, co dostawaliby, gdyby się na emeryturę częściową nie zdecydowali. Taka strata może być dla nich do przyjęcia. Co więcej, dla kolejnych roczników mężczyzn straszak w postaci zmniejszania emerytury docelowej też nie jest taki duży. Dzisiejszy 44-latek pełny wiek emerytalny osiągnie w 2035 r. Jeśli dwa lata wcześniej przejdzie na częściówkę i będzie łączył ją z pracą, jego emerytura docelowa wyniesie 92 proc. tego, co dostałby, gdyby nie brał wcześniej świadczenia częściowego.

Zdaniem Wiktora Wojciechowskiego z Invest-Banku emerytury częściowe mogą wypaczyć sens reformy. Podaż pracy, która miała zostać zwiększona, nie wzrośnie tak, jak planowano. To się przełoży na niższe wpływy z podatków. Jednocześnie z symulacji autorów projektu wynika, że przechodzenie na częściówki będzie mniej opłacalne dla kobiet. Będą mogły z nich korzystać dłużej od mężczyzn, ich kapitał będzie krócej pracował na docelową emeryturę. Dzisiejsza 44-latka powinna przejść na emeryturę w wieku 65 lat, czyli w 2033 r. Gdyby wcześniej przez 3 lata pobierała świadczenie częściowe, to po osiągnięciu docelowego wieku emerytalnego dostałaby 90,4 proc. emerytury docelowej.

Czym jest to świadczenie

Powstało w efekcie kompromisu między PSL a PO w sprawie ustawy wydłużającej wiek emerytalny do 67 lat. Ma wynosić połowę wysokości świadczenia wypracowanego do momentu wystąpienia o taką emeryturę. Będą mogły ubiegać się o nie kobiety, dla których ustawowy wiek emerytalny wyniesie powyżej 62 lat, i mężczyźni z wiekiem przejścia na emeryturę powyżej 65 lat. Co oznacza, że takie rozwiązanie będzie dostępne od 2013 roku dla mężczyzn i od 2021 roku dla kobiet. Emerytury częściowe będą mogły pobierać zarówno osoby bezrobotne, jak i pracujące. Skorzystanie z takiego świadczenia obniży emeryturę docelową.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 15

 • 1: bomba niesprawiedliwości.... z IP: 217.28.152.* (2012-05-05 11:20)

  i wyzysku=niedługo wybuchnie!!!1

 • 2: niuniek z IP: 46.204.98.* (2012-04-15 14:20)

  Dziwi mnie na tym forum to , że są jeszcze w Polsce ludzie naiwni , którzy myślą , że sejm nie uchwali niekonstytucyjnych zmian.
  Obserwuję wnikliwie politykę od kilku lat , i wiem że jest to w "polskim wydaniu" niebywale częste zdarzenie , takie sytuacje są powszechne i co najciekwsze wprowadzający takie niekonstytucyjne zmiany w życie wcale się tym nie przejmują. Nasi politycy to w większości przecież ludzie , którzy mają za nic prawdę , uczciwość , odpowiedzialność , honor - to w większości obłudnicy , kłamcy , oszuści i podłe dranie nurzający się z lubością w zgniliźnie i szambie.

 • 3: Zymunt z IP: 82.177.26.* (2012-04-15 11:54)

  Nie rozchodzi się tu o żadną reformę tylko rozchodzi się tu o to aby jak najmniej ludzi pobierało emeryturę.A rządzący jak zwykle kłamią tak samo jak przed wyborami.Bo będzie tak że nie będzie żadnych emerytur częściowych tylko o ile lekarz nie dopuści do pracy na stanowisku to zostaje się z niczym. i w wieku 58 lat każe się przekwalifikowywać o ile nawet dla młodych nie ma pracy.Tylko dlaczego dyskryminuje się jednych a innym pozwala przechodzić nas emeryturę w wieku czterdziestu kilku lat. A Konstytucja mówi że każdy obywatel jest równy wobec prawa i konstytucji. Rządzący powinni zmienić konstytucję ponieważ to mija się z prawdą bo jedni mają przywileje a drudzy muszą pracować do śmierci i z tego co odkładają nie dostaną ani grosza a ilu takich odchodzi i gdzie te pieniądze.Ale przecież samemu sobie dopóki jest się przy korycie gałęzi nie podcina.Lepiej ludziom robić wodę z mózgu Jak zwykle rządzącym najlepiej wychodzą tylko kłamstwa.Ato wszystko dla tego że nie ponoszą żadnej odpowiedzialności i tak będzie dopóki to się nie zmieni.

 • 4: Górnik z IP: 89.76.187.* (2012-04-14 14:51)

  Nos Górników-wczesnych emerytów w wieku 43 lot i robioncych Związkowców PISanych na dole Kopalni , rzodno Konstytucja nie obali!

 • 5: prawie emeryt z IP: 83.25.154.* (2012-04-13 22:17)

  Popieram w zupełności wypowiedz Jana. Należy skończyć wreście z dyskryminacją mężczyzn. Większość z nich posiada długoletni staż pracy powyżej 40 lat i zgromadzony pokażny kapitał na kontach emerytalnych a żyją niestety dużo krócej niż kobiety. Dlatego należy pomyśleć przede wszystkim o mężczyznach i stworzyć dla nich możliwość wcześniejszego skorzystania chociaż z części zgromadzonych przez lata pracy składek.Emerytury częściowe dla mężczyzn od 65 lat to zwykła niesprawiedliwość i kpina.Gdzie tu równouprawnienie?

 • 6: ^0 latek z 45 letnim stażem pracy z IP: 85.202.223.* (2012-04-13 19:02)

  -bez prawa do emerytury!!!

 • 7: Marek z IP: 178.217.119.* (2012-04-13 16:37)

  Bezrobotny który ma wypracowany znaczny kapitał i 37 lat pracy i nie może skorzystać z emerytury częściowej. To po co gromadzić kapitał, który w tym wypadku nie ma znaczenia.

 • 8: JAREX z IP: 31.178.127.* (2012-04-13 12:52)

  CO TU KOMENTOWAĆ. SPRAWA JASNA PSL TO PRZYLEPA PO! TE CAŁE DBANIE O KOBIETY TO ŚCIEMA POLITYCZNA! (GDZIE MĘŻCZYŹNI? -PSL SPRZEDAŁO SIĘ ZA SWÓJ DŁUG W WYS. 20 MIL.) PALIKOT TO CZŁOWIEK TUSKA (WYMYŚLONY PO TO, BY OSŁABIĆ SLD) I CAŁA PRAWDA WYSZŁA NA JAW. DLACZEGO SIĘ BOICIE REFERENDUM! TO NARÓD NA WAS GŁOSOWAŁ I CHCE SAM DECYDOWAĆ O SWOICH ODŁOŻONYCH SKŁADKACH, A NIE JAKIŚ TUSK. PANIE TUSK I PANIE PAWLAK ORAZ PALIKOT ŚWIĘTA TRUJCO BO INACZEJ WAS NAZWAĆ NIE MOŻNA -UMOWY ŚMIECIOWE TO BRAK SKŁADEK NA SŁUŻBĘ ZDROWIA I EMERETALNĄ I DLATEGO PODNOSICIE WIEK BO WAM ROZWALA SIĘ BUDŻET TYLKO PYTANKO: KTO POZWOLIŁ NA UMOWY ŚMIECIOWE?, KTO ZROBIŁ BUR...?, KTO JEŚLI NIE WY! WARA OD MICH ODŁOŻONYCH CIĘŻKO PRZEPRACOWANYCH SKŁADEK EMERYTALNYCH, CZY ZDROWOTNYCH JA CHCĘ REFERENDUM!

 • 9: Gość z IP: 89.68.179.* (2012-04-13 12:00)

  RCL to już dało plamę na zapisie rewaloryzacji kwotowej.

 • 10: mira z IP: 81.190.54.* (2012-04-13 11:33)

  do 61 latka - ...jak to nie uchwali... - co zrobił z waloryzacją kwotową???też jest niekonstytucyjna !!!

czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama