statystyki

Czeka nas reforma reformy? Wydłużenie wieku emerytalnego do 67 lat może nie wystarczyć

autor: Janusz K. Kowalski14.03.2012, 06:33; Aktualizacja: 14.03.2012, 07:14
  • Wyślij
  • Drukuj
Emeryt

Emerytźródło: ShutterStock

Uzasadniając konieczność podniesienia wieku emerytalnego i ustanawiając go na poziomie 67. roku życia, rząd podparł się prognozami GUS z 2008 roku i Eurostatu z 2010 roku, zakładającymi, że do 2027 roku ludność Polski skurczy się do 37,2 mln. Te prognozy są nieaktualne, bo tak niski poziom ludności osiągnęliśmy już w ubiegłym roku, czyli... 15 lat przed założonym terminem.

reklama


To oznacza, że wszelkie dotychczasowe projekcje Ministerstwa Finansów dotyczące reformy emerytalnej są zbyt optymistyczne. Wiąże się to głównie ze współczynnikami aktywności zawodowej oraz wpływem wyższego wieku emerytalnego na finanse publiczne.

Trzeba szybko przygotować nową, aktualną prognozę demograficzną

Rząd projektował reformę na bazie danych statystycznych ogólnodostępnych na przełomie listopada i grudnia ubiegłego roku. Wynikało z nich, że ludność Polski wynosi 38,2 mln. Tymczasem parę tygodni później upublicznione zostały wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2011, które dowiodły, że rezydentów (czyli osób, które faktycznie mieszkają w kraju) jest „tylko” 37,2 mln. Brakujący milion wyjechał za granicę i przebywa tam co najmniej rok – rośnie zatem prawdopodobieństwo, że zostanie tam na stałe.

Sprawę komplikuje to, że teraz, opierając się na danych ze spisu powszechnego, swoje statystyki uaktualnią Eurostat i ONZ – od 2014 roku w ich bazach w rubryce „ludność Polski” figurowała będzie liczba 37,2 mln. A to oznacza, że równocześnie zaktualizowane zostaną inne dane dotyczące naszego kraju, jak choćby PKB per capita czy właśnie prognozy demograficzne.

Mniejsza o milion liczba ludności będzie oznaczała mniejsze wpływy do FUS, z którego wypłacane są emerytury i renty, oraz do budżetów centralnego i terytorialnych. Będzie też mniej dzieci, bo wśród tych, którzy wyjechali za granicę, dominowały osoby w wieku prokreacyjnym. Oznacza to, że za 15 lat na jednego pracującego będzie przypadało więcej emerytów, niż założył rząd. A to grozi nam poważnymi perturbacjami.

– Może się okazać, że wydłużenie wieku emerytalnego do 67. roku życia nie wystarczy i powinniśmy pracować jeszcze dłużej, bo bez tego załamie się system emerytalny, a świadczenia będą głodowe – ocenia prof. Krystyna Iglicka, ekonomista i demograf, rektor Uczelni Łazarskiego. Nie ma ona wątpliwości, że rząd przyjął zbyt optymistyczne założenia. – Wysoce prawdopodobne jest, że dłużej niż rok przebywa za granicą jeszcze więcej Polaków, niż wynika to ze spisu powszechnego. To oznaczałoby, że mieszkańców jest jeszcze mniej niż 37,2 mln – twierdzi prof. Iglicka. Według niej należy szybko przygotować nową prognozę demograficzną. Powinna ona zawierać kilka różnych wariantów zmian liczby ludności Polski. Również takie, które zakładają, że milion rodaków wróci z zagranicy albo że jeszcze jeden milion wyjedzie na obczyznę.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 73

  • 1: ZróbmyCoś z IP: 46.113.198.* (2012-03-20 21:16)

    Nic już nam nie pozostało...Powstańmy! Drodzy rodacy, jak nie my to kto?

  • 2: boob 7 z IP: 188.47.102.* (2012-03-20 11:34)

    Ta cała reforma to nabijanie kasy obecnemu rządowi bo przez najbliższe 2 lata nie będą musieli wypłacać emerytur . Prawdziwa reforma to regulacja różnicy pomiędzy tymi co mają najniższą a tą najwyższą i ustalenie progu górnego .Dobrym rozwiązaniem byłby system Angielski wszyscy równo a jeśli ktoś chce więcej płaci sobie któryś z filarów . W tym nienormalnym kraju kraju ci którzy pracują 15-25 lat utrzymywani z podatków tych którzy pracują 50 lat otrzymują o trzy do dziesięć razy więcej

  • 3: miks z IP: 79.185.75.* (2012-03-19 20:13)

    Dokładnie, przychylam się do powyższej opinii. Jestem studentem na dziennych mam 25 lat i chciałbym już zacząć zarabiać poważnie, już 4 miesiące szukam pracy i nic sensownego, chciałbym założyć rodzine tylko że nie ma nigdzie pracy za którą mógłbym realizować plany na przyszłość nawet dla osób po studiach. Aktualnie pozostaje mi dalej się uczyć rozpoczynając drugi kierunek. Domyślam się że jak wydłużą czas pracy to osoby które aktualnie zajmują miejsca pracy pozostaną na nich dłużej a ja pewnie będę musiał te lata dalej się uczyć zamiast pracować i odkładać na swoją emeryture.

  • 4: Michał z IP: 79.185.73.* (2012-03-19 19:55)

    Myślą że wydłużenie wieku emerytalnego załata problem braku pięniędzy na świadczenia. NIECH SIĘ ZAJMĄ ZMNIEJSZENIEM BEZROBOCIA W POLSCE !!! - tu powinni szukać dodatkowych pieniędzy lub w likwidacji umów śmieciowych. Wydłużenie wieku emerytalnego spowoduje że osoby starsze pracujące za biórkiem mające doświadczenie którzy powinni już zwolnić miejsce pracy młodej osobie będą dłużej zajmować stołek, w sektorze produkcyjnym osoby starsze z kolei i tak stracą prace bo tu osoba młoda jest bardziej efektywnym pracownikiem - jedym słowem jeśli w Polsce będzie tyle samo miejsc pracy to wydłużenie wieku tylko spowoduje wzrost bezrobocia, ponieważ osoby które powinny odejść na emeryture będą zajmować miejsca pracy młodym lub młodzi będą wypierać i tak starszych ludzi którzy powinni odejść na emeryture a ci z kolei staną się bezrobotni. A za co bezrobotni mają płacić składki? Przecież system utrzymują osoby które pracują i mają dochody a jeśli jest tyle samo miejsc pracy to zwiększenie okresu pracy nic nie da. Jeśli wydłużą wiek emerytalny zamiast zrobić coś w celu zmniejszenia bezrobocia to na PO więcej już nie zagłosuję.

  • 5: Arogantka z IP: 78.30.109.* (2012-03-19 05:55)

    Jestem kobieta na emeryturze .Mam 63 lata.Od momentu przejscia na emeryture lecze sie bez przerwy,a rano z trudem wstaje z lozka.Gratuluje glupoty ,wrecz okrucienstwa poslom ktorzy przeglosuja pzejscie na emeryture kobietom w wieku 67 lat.Napewno nie interesuje ich stare zony,matki znajame i sasiadki.Pomyslodawcy sa podli i aroganccy,realia polskie,co te polskie elity obchodzi szary obywatel.Zjedza na cieplo nawet pokolenie dzisiejszych 40-latkow!

  • 6: Arogantka z IP: 78.30.109.* (2012-03-19 05:45)

    Jestem kobieta na emeryturze wczesniejszej.Mam 63 lata.Od momentu przejscia na emeryture lecze sie bez przerwy,a rano z trudem wstaje z lozka.Gratuluje glupoty ,wrecz okrucienstwa poslom ktorzy przeglosuja pzejscie na emeryture kobietom w wieku 67 lat.Napewno nie interesuje ich stare zony,matki znajame i sasiadki.Pomyslodawcy sa podli i aroganccy,realia polskie,co te polskie elity obchodzi szary obywatel.Zjedza na cieplo nawet pokolenie dzisiejszych 40-latkow!

  • 7: ŚWIĘTY z IP: 89.68.179.* (2012-03-18 23:36)

    AMEN

  • 8: przyszła matka polka w Anglii z IP: 195.210.60.* (2012-03-18 22:58)

    jak sie ciesze, ze niedługo stad wyjezdzam. mam 30 lat i wlasnie mysle o ddziecku, ale nie bede rodzic w PL

  • 9: cotyt z IP: 89.78.177.* (2012-03-18 19:55)

    Proszę mi oddać 39 letnie składki wraz z odsetkami dziennymi i będę wiedzieć jak spędzić najbliższe lata i jak pomnożyć te pieniądze w najbliższy czasie.Potem mozecie sobie rozwiązywać problemy szanowny ZUS-ie i RZĄDZIE!!!

  • 10: Krzywousty XXI wieku z IP: 77.114.117.* (2012-03-18 15:38)

    do ,,ewer,, - jak mozesz goju tak sie wyrazac o chrzescijanach, przeciez
    Zydzi to starsi bracia w wierze!!!Zydowscy apostolowie ruszyli na Europe,tworzac podstawy religijne ,,sekty,, odszczepiencow od wiary
    przodkow z Syjonu !!!To oni po wiekach przybyli do tej Krainy nad
    Wisla,wymordowali ludy tu zamieszkujace, Prusow,Jacwingow w imie
    swojej nowej wiary!!!Zamienili synagogi na kaplice i koscioly.Zmienili szaty,na brazowe i czarne habity !!! Czcza tego samego Boga i jego
    wyslannika na Ziemi - Chrystusa.W dzisiejszych czasach nawoluja do
    koronowania na Krolowa Polski niejaka zydowke Maryje !!!Maja swoje
    radio nazwane jej imieniem,maja telewizje ,, Trwam,,!!!Naganiaja resztki
    Slowian do swoich swiatyn synago-kosciolow.!!!Burza sie jesli zabiera
    im sie pieniadze na ich zbytki na tym padole !!! A gdzie nasz staroslo-
    wianski Swiatowid,co patrzyl na cztery strony swiata i chronil Kraine
    nad Wisla od zarazy z poludnia i wschodu swiata.Wyrwano Go z tej
    ziemi sila, spalono siedliska wyznawcow i wycieto ich w pien!!!
    Vivat Judeopolonia !!! A zreszta robta se co chceta ! Ja wyjade !!!
    nad Wisla od zarazy ze wschodu i poludnia swiata!!!Vivat judeopolonia !!!
    A zreszta robta se co chc

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie