Jeśli organ rentowy ponosi odpowiedzialność za wydanie niezgodnej z prawem decyzji, to ma obowiązek wypłaty ubezpieczonemu świadczenia wraz z odsetkami za cały zaległy okres.
W 2001 roku ubezpieczony po tym, jak jego samochód wpadł w poślizg podczas drogi do pracy, uległ poważnemu wypadkowi. Jednak ZUS odmówił wypłaty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku w drodze z pracy do domu oraz prawa do renty w związku z tym zdarzeniem. Swierdził, że wypadek nie został wywołany przyczyną zewnętrzną, bowiem winę za jego spowodowanie ponosi pracownik.
Sprawa trafiła do sądu. Zarówno sąd I, jak i II instancji przyznał rację ZUS. Dopiero Sąd Najwyższy (wyrok z 28 kwietnia 2005 r. I UK 257/04) przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia, przesądzając, że zdarzenie z 2001 roku zostało spowodowane przyczyną zewnętrzną. Na tej podstawie w 2006 roku sąd I instancji zmienił wyrok i poprzedzającą go decyzję ZUS, przyznając ubezpieczonemu prawo do renty wypadkowej od 2002 r. do 2006 r. oraz poczynając od 2006 r. rentę stałą.
ZUS jednak odmówił ubezpieczonemu wypłaty odsetek, bowiem nie poczuwał się do winy za opóźnienie wypłaty świadczenia. Sprawa ponownie trafiła do sądu I instancji, który podzielił opinię zakładu. Ubezpieczony złożył apelację, lecz i tym razem sprawę przegrał. Dopiero Sąd Najwyższy uznał jego skargę za uzasadnioną. ZUS nie ustalił bowiem prawa do świadczenia w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.
Kwestia ta była już rozpatrywana przez Trybunał Konstytucyjny (wyrok z 11 września 2007 r. sygn. akt P 11/07). W tej konkretnej sprawie ZUS zakwestionował prawo ubezpieczonego do świadczenia, bowiem nie chciał uznać zderzenia z innym samochodem za przyczynę zewnętrzną. Skoro podstawą do braku świadczenia był błąd ZUS, to ubezpieczony ma prawo do rekompensaty finansowej. Z tego też powodu SN skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia przez sąd apelacyjny. Zdaniem Małgorzaty Hasiewicz, radcy prawnego z Wrocławia, osoby będące w podobnej sytuacji będą mogły wykorzystywać ten wyrok w sprawach przeciwko ZUS.
Wyrok Sądu Najwyższego z 28 września 2011 r., sygn. akt I UK 86/11