statystyki

Od kiedy pracownik przed emeryturą jest chroniony przed zwolnieniem

autor: Rafał Krawczyk03.01.2012, 06:35; Aktualizacja: 05.01.2012, 16:10

Pracodawca nie wypowie umowy o pracę podwładnemu, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do emerytury. Ochrona ta nie przysługuje osobom na rencie z tytułu niezdolności do pracy oraz w razie upadłości firmy.

reklama


reklama


Czy likwidacja zakładu znosi uprawnienie

Pracodawca wypowiedział umowę o pracę pracownikowi, powołując się na jego konfliktowy charakter. Sąd przywrócił jednak tę osobę do pracy, ponieważ podlegała ona ochronie przedemerytalnej. Tydzień po wykonaniu wyroku przedsiębiorca podjął decyzję o likwidacji działalności gospodarczej. Czy może wypowiedzieć umowę powołując się na tę przyczynę?

Czy można zwolnić tuż przed nabyciem ochrony

Pracownica za miesiąc osiągnie wiek 56 lat uprawniający do uzyskania ochrony przedemerytalnej. Czy pracodawca może jej jeszcze wypowiedzieć umowę o pracę, jeśli okres wypowiedzenia wynosi trzy miesiące?

Czy pobieranie emerytury ma wpływ na zakaz zwalniania

Pracownik osiągnął już wiek emerytalny i pobiera emeryturę. Zatrudnił się jednak na pół etatu. Czy okoliczności te wyłączają ochronę przed zwolnieniem?

Czy można wypowiedzieć warunki pracy

Pracodawca zamierzał zwolnić pracownicę, jednak spóźnił się z tym i została ona objęta ochroną przedemerytalną. Postanowił więc skłonić ją do odejścia, wypowiadając warunki pracy i płacy. Czy takie wypowiedzenie będzie legalne?

Czy ochrona dotyczy tylko pracy na czas nieokreślony

63-letni pracownik za dwa lata nabędzie prawo do emerytury. Podpisał umowę o pracę na czas określony 3 lata. Dopuszcza ona możliwość wcześniejszego rozwiązania jej za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Czy firma będzie mogła wykorzystać te zapisy i wypowiedzieć umowę pracownikowi?

Czy renta zawsze wyłącza ochronę

Pracownik w wieku przedemerytalnym pobiera rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Domaga się jednak, aby ZUS przyznał mu rentę stałą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Czy pracodawca może w tej sytuacji wypowiedzieć umowę?

Czy można podwładnym obniżyć pensje

Pracodawca przeprowadza zwolnienia grupowe. Czy może zwolnić pracowników w wieku przedemerytalnym albo przynajmniej obniżyć im wynagrodzenia?

To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji poznasz odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania. Zobacz artykuł w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Od kiedy pracownik przed emeryturą jest chroniony przed zwolnieniem.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • Ella(2012-02-06 23:00) Odpowiedz 10

    wk.../nie tylko w prywatnych,pracowałam w ramach prac interwencyjnych 8 miesięcy i nie przedłużono mi umowy nawet na 4 miesięcy do zasiłku , nie mówiąc,że w lipcu będzie "60"...Zatrudniono osobę młodszą,która pracowała,a ja zostałam z niczym ...ZNAJOMOŚCI JEDNAK TO RZECZ ŚWIĘTA...Tylko po co są te przepisy """ochrona po 50+,a 60 już nie ???-DLA KOGO ONE SA ...Tak - jestem załamana--wk...pozdrawiam .

  • goska(2012-06-07 19:15) Odpowiedz 10

    mam 57 lat i 25 lat pracy czy w wieku 60 lat moge odejsc na emeryture /

  • juk(2012-01-12 15:52) Odpowiedz 00

    Podnosząc wiek emerytalny rząd miał na uwadze nie dobro przyszłych emerytów ale oszczędności dla budżetu.
    Po pierwsze więcej ludzi nie dożyje do emerytury a ci co dożyją będzie krócej będzie ją pobierało.

  • MPB(2012-01-18 08:20) Odpowiedz 00

    Socjalizm bohatersko walczy z problemami które sam wywołuje. Czy wiecie, że dzięki tej "ochronie" przechlapane mają wszyscy którzy zbliżają się to tej granicy? Są zwalniani pod byle pozorem, bo za chwilę nie będą mogli być zwolnieni, nie są przyjmowani do pracy bo po co brać sobie taki problem jak można zatrudnić młodszego. Jest to niedźwiedzia przysługa dla starszych osób którą im zafundowali socjaliści. Przez to bezrobocie w tej grupie kwitnie.

  • pracująca(2012-01-21 13:12) Odpowiedz 00

    Tak to dziwny kraj ,gdzie szuka się oszczedności w kieszeniach tych najuboższych.Nikt nie chce ruszyć mundurowych księży ktorzy na emeryturze yją jak pączki w maśle ,a przez całe życie nie odkładali nić.Pozdrawiam

  • Emeryt(2012-01-11 14:29) Odpowiedz 00

    Związki zawodowe patrzą aby im było dobrze i ludzie płacili składki a ich problemy mają w głębokim poważaniu wiem to z własnego doświadczenia

  • Ryszard/1945 Olsztyn(2012-01-08 17:39) Odpowiedz 00

    Do Oli, nie kombinuj dziewczyno skończy się lokata antybelka kup trochę różnej waluty np. część dolarków, funtów ,/tylko nie 20 funtowych bo są już nie ważne/, i euro, nikomu nie rozpowiadaj nawet sąsiadom i trzymaj w skarpecie, przynajmiej będziesz mogła co jakiś czas na nie w domu popatrzeć, a bank dzisiaj jest a jutro stoi fundament, prezesi z kasą ludzką gdzieś wywiali, przypadki prawie z każdego miasta większego były i będą dalej.

  • lila(2012-01-08 18:02) Odpowiedz 00

    gdyby dzialaly zwia zawod do czeko sa powolane anie bawily sie w polityke jak byly przew sniadek pracodawcy bali by sie szargac pracownikiem u nas maja cieple posadki i sami szczuja ludzi na siebie

  • Ryszard/1945 Olsztyn(2012-01-08 17:27) Odpowiedz 00

    Do pani 54, w Niemczech z tym stażem jest już emerytura w naszym ryżolandzie niestety trzeba czekać do 60 lat, tak mi się wydaje ale trzeba wyść na spacerek i udać się do Zusu ze wszystkimi papierami tyczącymi pracy,miłe panie wc dziale przyjęć interesantów uprzejmie wyjaśnią co i jak, przynajmiej tak jest w Olsztynie pszę to bo tak jest naprawdę,byłem rozmawiałem doradzały mi już kilka lat wcześniej, nawet wyszła mi emer. większa jak sobie naliczałem dzięki ich pomocy.. Do Zbigniewa dzięki tak słyszałem że został ten przywilej zabrany, dlatego uciekaliśmy czym prędzej z pracy jak była taka możliwość i sobie ja dorabiałem dzięki tej ustawie śp LECHA KACZYŃSKIEGO. Widocznie nowe władze kolesiów uznały że wikowym pracownikom ze stażem 35 lat panie i 40 lat chłopy mieli za dobrze. pozdrawiam.

  • ?(2012-01-23 22:04) Odpowiedz 00

    Dlatego po cichu zwalniają przed 60/65 rokiem życia, a powinno być natychmiast 5 lat ochrony

  • wieslaw(2012-01-08 18:07) Odpowiedz 00

    zw zaw rozlozyly juz nie jeden zaklad

  • go(2012-01-31 15:10) Odpowiedz 00

    do 7>TA ustawa obowiazuje nadal ale w 2008r należalo ukonczyc 60 lat i przejścze stosunku pracy

  • nana(2012-02-19 02:02) Odpowiedz 00

    do "ewy". Mundurowi nie płacą składek do ZUS ale płacą składki tej samej wysokości (procenty od przychodu) na ubezpieczenie społeczne. Potrącane są one z poborów tak jak też składki zdrowotne. Przed takimi stwierdzeniami należy trochę poczytać lub popytać w najbliższej jednostce. Chętnie to wyjaśnią

  • zbigniew(2012-02-19 13:00) Odpowiedz 00

    do halszka to jest ponizenie czlowieka zeby po 50 ciu latach stazu pracy dostac zasilku 800zl pozdrawiam

  • Nowy4321(2012-03-28 19:31) Odpowiedz 00

    mam 56 lat i 40 lat pracy inni wybrańcy losu tylko 15 lat pracy i 50 lat pobierają pełną wysoką emeryturę.
    Okradają ludzi długo pracujących dlatego ci długo pracujący muszą pracować teraz 50 lat a po zmianach 52lata, KOMPLETNA PARANOJA I GŁUPOTA TEGO SYSTEMU STWORZONEGO DLA WYBRANYCH.
    Hańba dla tych co takie anomalie tworzą i o nich dyskutują.
    Długo pracujący 40 lat pracy i emerytura bez względu na wiek-TO POPIERAM

  • halszka(2012-02-16 06:58) Odpowiedz 00

    Zbigniewie jeśli masz 63 lata to idziesz na zasiłek dla bezrobotnych na pół roku a potem na świadczenie przedemerytalne, Pomnieważ jesteś prac. tzw.chronionym a jest upadłośc zakładu pracy, tylko w ten sposób możesz przetrwac do emerytury. Pozdrawiam

  • do Ewy(2012-02-13 18:58) Odpowiedz 00

    Nie płacą ZUSu bo mają własne biuro emerytalne, to raz. A dwa, to bezsens jak budżetówka płaci do budżetu...z jednego woreczka przekładamy do drugiego a z tego nam wypłacają i tak w kółko

  • kobieta54(2012-01-08 10:34) Odpowiedz 00

    Ja mam 40lat pracy ale jestem w wieku 54lat kobieta.CZy mam szansę na emeryturę?Proszę o pomoc jak mam się starać.

  • adam(2012-02-01 11:36) Odpowiedz 00

    mam 63 lata i 49 lat pracy czy moge dostac emeryture pomostowa

  • ELLA ...60 :((2012-01-25 10:16) Odpowiedz 00

    Ostatnio pracowałam w ramach prac interencyjnych,umowę miałam na pól roku do grudnia 2011,w lipcu tego roku będzie 60-ka i nie przedłużono mi choćby do otrzymania zasiłku,ani do lipca.I gdzie jest "ochrona po 50+ ,tym bardziej w wieku 60 lat???Czy KODEKS PRACY nie obowiązuje prac interwencyjnych???Kto mnie zatrudni i jak dożyć bez niczego do LIPCA i na jakich zasadach dostane choćby skrawek tej wypracowanej przed laty emerytury.