Wiek emerytalny do likwidacji? [OPINIA]

30.08.2017, 08:14; Aktualizacja: 30.08.2017, 12:56
Piotr Arak

Piotr Arakźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: mat. prasowe

Coraz więcej prominentnych postaci głośno mówi o tym, że wiek emerytalny nie ma znaczenia. Bo on faktycznie w polskim systemie emerytalnym ma o wiele mniejsze znaczenie niż to, czy mamy odpowiedni staż pracy i czy zgromadziliśmy odpowiednio wiele kapitału, by nasza emerytura nas zadowoliła.

Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (21)

  • stary pracownik(2017-08-30 19:05) Zgłoś naruszenie 443

    Czekamy na ustawę umożliwiającą przejście na emeryturę po 40 latach pracy .Kto chce pracować dłużej niech pracuje!!! Na taką ustawę czekają wykiwani pracownicy,Polacy!!!

    Odpowiedz
  • Wielokrotniie doswiadczony(2017-08-30 09:05) Zgłoś naruszenie 382

    .,,prawo do przejścia na emeryturę powinno być dostępne dla każdego, kto zebrał składki wystarczające na wypłatę emerytury minimalnej".... - wystarczy że zawodowi kłamcy ( czyt.politycy ) podniosą emeryturę minimalną do wysokiego poziomu i zadbają o odpowiednio niskie wynagrodzenia pracowników ,to na minimalną emeryturę będziemy pracować do 80 lat. Natomiast elity i ich potomkowie na sowicie opłacane emerytury będą mogli przechodzić po 5 - 10 latach.

    Odpowiedz
  • stop dyskryminacji(2017-08-30 12:25) Zgłoś naruszenie 3310

    Trzeba zacząć od likwidacji zróznicowania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn -różnica 5 lat to czysta dyskryminacja mężczyzn. Polska pod tym względem pozostała jedynym krajem ,który różnicuje wiek emerytalny pod względem płci. Albo wszyscy 65 albo wszyscy 60 lat lub np kompromis wszyscy np 63 lata. Nie można dłużej tolerować tak absurdalnej sytuacji , gdzie dyskryminuje sie ludzi z uwagi na płeć. To jakaś bzdura.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • XXYYZZ(2017-08-30 09:14) Zgłoś naruszenie 301

    Jedyne, logiczne kryteria otrzymywania emerytury, to staż pracy i zgromadzony przez to kapitał emerytalny. I bez równych i równiejszych! W innych przypadkach - poza emerytalnych - źródłem utrzymania są renty i wsparcie instytucji pomocowych.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • 57+ i zupełnie nic z ZUS.(2017-08-31 11:24) Zgłoś naruszenie 261

    Czy uprzywilejowanym 43 letnim emerytom górnikom i mundurowym też zlikwiduje się ich wiek emerytalny? I dlaczego w wieku 43 lat biorą miesięcznie średnio po ok. 4.000,-zł emerytury do łapki , naszym kosztem , bo z naszych podatków?

    Odpowiedz
  • korina(2017-08-31 18:53) Zgłoś naruszenie 212

    To dobry pomysł. Wreszcie ktoś myśli w tym kraju. Jestem za. Zlikwidować wiek emerytalny, a wtedy kto ma uskładane składki poszedłby na emeryturę. Oczywiście jeśli by chciał.

    Odpowiedz
  • Zyta,(2017-09-01 16:34) Zgłoś naruszenie 160

    Staż do emerytury jest konieczny,ale dla wszystkich bez wyjątku,żadnych uprzywilejowanych grup społecznych.Każdy pracownik płaci podatki,ale na emeryturze już nie W systemie emerytalnym jest do zrobienia dużo w taki sposób,aby nie grzebać w nim w zależności kto jest u władzy.Życie na emeryturze powinno być godne dla wszystkich,a nie tylko dla wybranych.

    Odpowiedz
  • pomysł dla rządu(2017-08-31 11:37) Zgłoś naruszenie 163

    Wiek 60 lat. TJ. 40+lat pracy + 8 miesięcy zasiłku bezrobotnego + 5 lat zupełnego śmietnika bez żadnych środków do życia .Tak wygląda rzeczywistość w tym kraju.Gdybym mógł cofnąć czas .A może rząd i kochana solidarność pomysli i pobuduje np.krematoria i taki ludzi z wypracowanym kapitałem w takiej sytuacji będzie gazować.Coś jeszcze w Oświęcimiu pozostało,to będą mniejsze koszty .Ich wypracowanym kapitałem ma się kto zaopiekować ,np. pupile Macierewicza.

    Odpowiedz
  • Pan Murzyński - Filipiński(2017-08-30 10:34) Zgłoś naruszenie 162

    Są oczywiście ci, którzy mieli wybór czy wchodzić do nowego systemu, czy nie. Część nie weszła, jest Kasa Mundurowa, jest KRUS, te emerytury nie będą zależne od tego ile wpłacili przyszli emeryci, ale wszyscy muszą się złożyć na te świadczenia, ci którzy składają rzekomo tylko na swoją przyszłość też. Bardziej interesuje mnie jak zostanie rozwiązany problem wyłomów które istnieją obecnie w "systemie" który jest, jak jeden wielki wyłom. Pewnie pozostaną nadal, lepiej jednak o tym nie wspominać, bo krew w przyszłych emerytach się burzy i zejdą z tego świata zanim wpłacą wszystkie składki upoważniające ich do zgonu

    Odpowiedz
  • Jan P. Pracuś (2017-09-04 00:18) Zgłoś naruszenie 130

    Czekamy na ustawę umożliwiającą przejście na emeryturę po 40 latach pracy . Na taką ustawę czeka większość Polakòw ktòrzy majà przpracowane więcej niż 41 lat pracy na chwilę obecnà

    Odpowiedz
  • realia(2017-09-06 10:04) Zgłoś naruszenie 60

    Lata pracy.40 + ,wypracowany kapitał=godna emerytura .Proste,sprawiedliwe rozwiązanie.A dziś ludzie z takim stażem pracy skazani są na 5 lat zupełnego śmietnika,bo nie maja 65 lat.mają głodować ,bo ich wypracowany kapitał potrzebny jest dla niby emerytów po 15/20 latach niby pracy - skandal.

    Odpowiedz
  • o(2017-08-30 08:58) Zgłoś naruszenie 67

    jest algernatywa, a nie przymus pracy

    Odpowiedz
  • przyszły emeryt(2017-09-06 12:59) Zgłoś naruszenie 40

    Obecnie przywraca się poprzedni wiek emerytalny ale nie przywraca się poprzednich zasad naliczeń emerytury.Gdzie są prawa nabyte?.Dlaczego nas się dyskryminuje?Inne grupy takie prawa zachowały chociażby "MUNDUROWI."Na nowych zasadach naliczania emerytura jest niższa o 1/3 a jak twierdzą niektórzy nawet o 1/2.

    Odpowiedz
  • Monika(2017-09-04 19:42) Zgłoś naruszenie 40

    A co z ludżmi których okradziono likwidując listy płac i nie mogą udokumentować swoich zarobków nie z. Własnej winy do kogo mają się zwrócić za co mają żyć pytam

    Odpowiedz
  • thadde(2017-08-31 14:49) Zgłoś naruszenie 38

    Czyli każdy pójdzie na emeryturę jak tylko będzie mógł brac minimum ustawowe. Bedzie dorabiał do tej groszowej emerytury a jak nie będzie w stanie pracować albo nikt go nie zechce zatrudnić pójdzie do opieki społecznej bo za 1000 nie przezyje. Rząd może rozpocząć juz drukowanie pieniędzy....

    Odpowiedz
  • no tak(2017-08-31 10:44) Zgłoś naruszenie 110

    Wyprostowany środkowy palec mojej pięści dla przygłupa !

    Odpowiedz
  • DZIADEK-STAZ49LAT-WIEK64-WARUNKI SZKODLIWE15 LAT(2017-09-10 13:34) Zgłoś naruszenie 10

    PANI MINISTER RAFALSKA DLA CZEGO POMIJACIE TYCH CO ZACZYNALI PRACE W ZASADNICZYCH SZKOLACH DLA PRZCUJOCYCH MAJOC15 LAT.TERAZ MAMY STAZE49 LAT PRACY15 WARUNKI SZCZEGULNE ALE WTEDY BARDZO SZKODLIWE NIE UZNANE PRZEZ SOD W PLOCKU I ZUS.CZTERY LATA TRWALY SPRAWY ZEZNAWALO 4 SWIADKOW JA BYLEM PIOTY.TO JEST KPINA Z SODU I NISZCZENIE LUDZI TYCH CO CIEZKO W TAMTYCH LATACH PRACOWALI.TO JEST HANBA SOD UPARL SIE ZE W LATACH1992-1998 ROKU BYLEM WTEDY KONSERWATOREM NIE BYLEM I SO NATO MOCNE DOKUMENTY. BO BYL WTEDY INNY KOLEGA CO ZEZNALY PANIE CZEPIANO SIE WSZYSTKIEGO ZEBY MNIE ZNISZCZYC FIZYCZNIE I PSYCHICZNIE.ALE NAT TO SEDZINO CHYBA SO MODRZY LUDZIE I POWINNI SPRAWDZAC WYROKI UCZCIWIE.DOBRZE MOWIONO ZE KASTA RZODZI I NIECH KASTA Z TYM TERAZ ZYJE DO KONCA SWOICH DNI.BO JA TO BARDZO ODCZULEM NA ZDROWIU JAK MNIE POTRAKTOWANO I MOICH KOLEGOW I KOLEZANEK W CALEJ POLSCE.A TEJ SEDZI Z PLOCKA CO WYDALA TAKI CHANIEBNY WYROK PO 4 LATACH ZE BYLEM KONSERWATOREM OD POCZOTKU MNIE NISZCZYLA CO BYLO WIDAC.A ZUS DOKANCZAL SWOJE DZIELO JAK TO MOWI MOZLIWE ZEBY PAN PRACOWAL 8 GODZIN NA DRABINIE.JAK CI LUDZIE WOGLE NIE MAJO ZIELONEGO POJECIA O PRACY FIZUCZNEJ.MOWILEM ZE MAM49 LAT PRACY A SEDZIA NOI CO Z TEGO.TU WIDAC JAK W PLOCKU I NIE TYLKO TRAKTUJE SIE NARUD.DLA TEGO DLA WSZYSTKICH SEDZIOW I PAN Z ZUSU DUZO ZDROWJA WEGLA I STALI NIECH KAZDA Z NICH SIE ZE WSTYDU SPALI I ZEBY KIEDYS O LUDZIACH SOBIE ZAPAMIETALI.BO DLA NICH TO JEST NAJLEPIEJ JAK CZLOWIEK LEZY W TRUMNIE I NIE ODDYCHA A OD SPODU ROBAL GO WPYCHA.NIGDY NIE ZAPOMNE TYCH MASEK CO MNIE ZNISZCZYLY I BEDE OTYM WSZYSTKICH INFORMOWAL JAK POTRAKTOWANO DZIADKOW ZA 49 LAT PRACY.

    Odpowiedz