IPN sprawdzi każdego emerytowanego mundurowego [WYWIAD]

autor: Bożena Wiktorowska20.03.2017, 07:43; Aktualizacja: 20.03.2017, 08:20
IPN

Służby PRL potrzebowały informacji o tym, co się dzieje w Polsce. Były specjalne listy zakładów szczególnie chronionych. I właśnie tam w specjalnych komórkach byli zatrudniani funkcjonariusze SB, których zadaniem było śledzenie nastrojów wśród robotnikówźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: MICHAL FLUDRA

Ustawa nie dotyczy ZOMO ani Milicji Obywatelskiej. Co do przypadków łamania prawa przez funkcjonariuszy tych formacji podczas demonstracji antykomunistycznych kroki prawne podejmuje pion śledczy IPN - wyjaśnia Marzena Kruk, dyrektor Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej – Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (53)

  • wiki(2017-09-23 07:14) Zgłoś naruszenie 00

    Może trzeba lepiej prześledzić służbę żołnierzy WOP-u i grupy zwiadowczej. Bo to była służba z narażeniem życia a nie upokarzać

    Odpowiedz
  • Menorina(2017-07-26 21:08) Zgłoś naruszenie 10

    IPN nie posiada żadnych akt 77% funkcjonariuszy . W ich zasobach jest tylko spis nazwisk osób pobierających emerytury, renty i renty rodzinne. które zostały im przesłane przez ZER. Jestem ciekawa na jakiej podstawie zostaną zakwalifikowani ci ludzie.

    Odpowiedz
  • FŁ MO(2017-06-10 01:39) Zgłoś naruszenie 20

    Emerytura nigdy nie była, nie jest i nie będzie żadnym przywilejem i chyba coś wam się pokręciło " władzo " Funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej wypracowali sobie Prawo do emerytury w przeciwieństwie do wielu innych formacji w PRL-u .Wszyscy ci co łamią Prawo i nękają niewinnych ludzi w tej chwili będą na pewno osądzeni ;przed prawdziwym Trybunałem Stanu a nie tą farsą.

    Odpowiedz
  • automat(2017-06-08 16:29) Zgłoś naruszenie 20

    Eee Górnik, poczekaj, Tobie też się do kilofa dobiorą.

    Odpowiedz
  • AdRem(2017-04-17 20:39) Zgłoś naruszenie 50

    porażające a może... normalne... jest to,że ta PISlamska funkcjonariuszka nie zna tej ...jak to nazwać?.. niby ...ustawy ... w sumie wszytko jedno w państwie bezprawia ....ważne co powie Zero i co każe ..niby sędziom...których powoła ...na niby urzędy..

    Odpowiedz
  • ateista(2017-04-03 08:30) Zgłoś naruszenie 70

    Pamiętajcie: ustawę ustanowili gorliwi chrześcijanie. Miłuj bliźniego jak siebie samego.

    Odpowiedz
  • Droga autorko !(2017-03-30 18:25) Zgłoś naruszenie 70

    Nie esbek, tylko funkcjonariusz (lub agent) SB lub służb specjalnych. To tak jakby na panią autorkę powiedzieć "pismaczyna". Dociera ta subtelna różnica ?

    Odpowiedz
  • Nie wiedzą ....(2017-03-30 18:22) Zgłoś naruszenie 60

    ..... ile teczek przechowują, ale wiedzą komu zabrać emeryturę, ciekawe.

    Odpowiedz
  • Gs(2017-03-28 21:10) Zgłoś naruszenie 80

    Okradają emerytów z emerytur wypracowanych ,po 1990rdo 2016 roku.A wy się spieracje gdzie kto służył.Należy się ziednoczyć i brać przykład z Amerykańów jak protestowali przeciw Trampowi.

    Odpowiedz
  • Tak naprawdę ...(2017-03-26 18:46) Zgłoś naruszenie 60

    .... to interpretacja faktów historycznych jest żenująca i robiona pod zapotrzebowanie polityczne. Tym samym nie różni się od tego co czynił UB.

    Odpowiedz
  • Robo(2017-03-22 23:05) Zgłoś naruszenie 36

    Czas rozliczyć PRL - premierów, ministrów, I sekretarzy KC PZPR, członków Biura Politycznego, sekretarzy wojewódzkich, rejonowych, powiatowych, gromadzkich, gminnych, ... Nie ponieśli żadnej odpowiedzialności, pobierają wysokie emerytury, niektórzy uchodzą za „ludzi honoru” i moralne autorytety. Hańba. Czas najwyższy - po ćwierćwieczu - na rozliczenie kacyków.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • rewrerre(2017-03-22 12:50) Zgłoś naruszenie 241

    Niedługo bedzie zmiana - policjancji trwafia do IPN , BOR , CBS itp.. - histor9ia kołem sie toczy...

    Odpowiedz
  • Ziemowit(2017-03-22 10:13) Zgłoś naruszenie 341

    Policjanci z PESELa są formacją wymienioną w Ustawie czyli też są represjonowani. Tworzone przez nich systemy informatyczne ewidencji ludności są nadal używane i rozwijane, a numer PESEL jest nadal w dowodzie osobistym, w służbie zdrowia, w podatkach, w bankach oraz wspomaga funkcjonowanie wielu innych ważnych dla państwa obszarów. A to, że podobnie jak z autostrady z systemów PESEL mogą korzystać (i korzystają do dziś) także służby do swoich celów prowadzi do wniosku, że należałoby represjonować praktycznie wszystkich, który w PRL coś sensownego budowali.... P A R A N O J A !!!

    Odpowiedz
  • etc(2017-03-22 00:29) Zgłoś naruszenie 402

    a co z nauczycielami za prlu,uczyli fallszywej historii o przyjazni polsko radzieckiej. a co wfistami za nauke sf na korytarzach a nie w sali gimnastycznej w ktorej wf mieli wybrsncy pzpr, a co z lekarzami ,gornicy, hutnicy, dentysci wyrywali zeby opozycji itak dalej..

    Odpowiedz
  • ~W(2017-03-21 20:20) Zgłoś naruszenie 392

    Szanowna Pani Dyrektor. Najlepsza wiedza historyków IPN. Tylko pogratulawać takiej wiedzy. Co ma wspólnego milicjant z wydziału łączności /kablarz, telefonista, technik obsługujący centralę telef, telefonistka itp/ z pionem SB. okazuje się, że do 1984 r służyli w milicji a od 1984 do 1990 już nie. Pani Dyrektor a udało się tym wspaniałym historykom odnaleźć już notatkę z 1983r dot przekazania służby łączności nadzorem org przez SB. Mówi Pani że każdy kandydat do służby składał własnoręcznie podpisane podanie do służby. Konia z rzędem temu kto z waszej instytucji znajdzie takie podanie w przypadku funk wydziałów łączności. A może uda się natrafić na rozkazy personalne dot przeniesienia ww wskazanych funkcjonariuszy do służby SB. Pomijając to że cała ta ustawa jest gniotem prawnym to w przypadku milicjantów wydziałów łączności jest bagnem prawnym.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • I co z tego ?????(2017-03-21 13:54) Zgłoś naruszenie 627

    W Polsce lepiej było być UBkiem - bo Emka jest niezagrożona.... Niż pracownikiem - bo okradziono z OFE i wiek emerytalny podniesiono do 67.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • górnik(2017-03-21 00:36) Zgłoś naruszenie 17126

    Kwik esbeków bezcenny !

    Pokaż odpowiedzi (8)Odpowiedz
  • Jak będziecie siedziec ... jak MYSZ pod miotłą !!!(2017-03-20 22:05) Zgłoś naruszenie 816

    POLACY nie załamujcie się ... niedługo Kaczynski WAS wyprostuje ... i pokaże WAM własne PIS-bolszewickie zbawcze OBLICZE

    Odpowiedz
  • lex(2017-03-20 19:02) Zgłoś naruszenie 1606

    Co mieli wspólnego z SB młodzi milicjanci, których kadry skierowały na Szkołę Oficerską do Legionowa bo w Szczytnie nie było już miejsc ?????????????

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Max(2017-03-20 18:34) Zgłoś naruszenie 1062

    Zemsta jest zawsze złym doradcą. Tylko uczciwy osąd tych co zawinili możemy nazwać sprawiedliwością dziejową. Od tego są sądy , a nie IPN.

    Odpowiedz