W 2016 roku działania polskich władz w Puszczy Białowieskiej spowodowały wszczęcie postępowania przez Komisję Europejską. W lipcu 2017 roku sprawa trafiła do Trybunału Sprawiedliwości UE, który wydał postanowienie tymczasowo zakazujące wycinki i aktywnych działań gospodarki leśnej w Puszczy. Jednak Ministerstwo Środowiska pozostało niewzruszone, aż do momentu, w którym pojawiła się groźba kar, sięgających nawet 100 tys. euro dziennie.
W lutym br. rzecznik generalny TSUE w Luksemburgu uznał, iż decyzje polskich władz, dotyczące obszaru Natura 2000 w Puszczy Białowieskiej, naruszają prawo UE, a Polska uchybiła zobowiązaniom, jakie spoczywają na niej na mocy dyrektyw siedliskowej i ptasiej. Natomiast gradacja kornika nie uzasadniała skali wycinki.
Ostateczny wyrok
Wyrok, który kończy spór ciągnący się od 2016 r., został wydany przez Wielką Izbę Trybunału składającą się z 15 sędziów. Trybunał uznał, że Polska nie wypełniła zobowiązań wynikających z dyrektyw siedliskowej i ptasiej. To właśnie zgodnie z dyrektywą siedliskową w 2007 roku Komisja Europejska zatwierdziła wyznaczenie obszaru Natura 2000 Puszcza Białowieska. Stanowi on również "obszar specjalnej ochrony" ptaków wyznaczony zgodnie z dyrektywą ptasią.
"W ogłoszonym dzisiaj wyroku Trybunał stwierdził, że Polska uchybiła swoim zobowiązaniom wynikającym z tych dyrektyw" - czytamy w komunikacie.
"Poza tym Trybunał stwierdził, że realizacja rozpatrywanych działań aktywnej gospodarki leśnej prowadzi do zaniku części obszaru Natura 2000 Puszcza Białowieska. Takie działania nie mogą więc wbrew temu, co twierdzi Polska, stanowić środków zapewniających ochronę tego obszaru. Trybunał podkreślił w tym kontekście, że kornik drukarz w ogóle nie został zidentyfikowany w planie zadań ochronnych z 2015 r. jako potencjalne zagrożenie dla integralności obszaru Natura 2000 Puszcza Białowieska, lecz że wręcz przeciwnie - usuwanie ponadstuletnich świerków i sosen zasiedlonych przez kornika drukarza zostało zidentyfikowane w tym planie jako takie potencjalne zagrożenie" - podano również.
Wyrok zaczyna obowiązywać od momentu ogłoszenia i Polska musi się do niego niezwłocznie zastosować. Innymi słowy, wszystkie decyzje, które zostały podjęte w związku z wycinką, zostają uchylone.
Reakcja Ministerstwa Środowiska
W lutym br., po wydaniu opinii rzecznika TSUE, nowy Minister Środowiska, Henryk Kowalczyk ogłosił, że Polska jest państwem prawa i zastosuje się do ostatecznego wyroku. Stanowisko Ministra zostało potwierdzone w oficjalnym komunikacie.
"W związku z dzisiejszym wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie Puszczy Białowieskiej Ministerstwo Środowiska informuje, że dokument będzie szczegółowo analizowany. Jednak zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami Polska dostosuje się do wyroku TSUE"- czytamy w komunikacie.
Henryk Kowalczyk zadeklarował, że zapozna się z wyrokiem Trybunału i uszanuje ogłoszony wyrok. I dodał: "Puszcza Białowieska to nasze dziedzictwo narodowe. Wszystkie działania, które były realizowane w Puszczy podyktowane były troską o zachowanie jej w jak najlepszym stanie dla przyszłych pokoleń".
Minister Henryk Kowalczyk zapewnił jednocześnie, że resort środowiska przedstawi wkrótce Komisji Europejskiej propozycje kompromisowych rozwiązań ws. Puszczy Białowieskiej, uwzględniających wyniki prac zespołu eksperckiego przygotowującego długoterminowy plan jej ochrony.
Ministerstwo Środowiska nie ma de facto innej możliwości: Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest jednocześnie pierwszą i ostateczną instancją, co oznacza, że dzisiejszy wyrok jest ostatecznym, od którego strony nie mogą się odwołać.
"Ten wyrok to przełom"
Organizacje ekologiczne nie kryją zadowolenia z wyroku Trybunału Sprawiedliwości.
- Ten wyrok to przełom w toczącej się od ponad dwóch lat walce o prawidłową i pełną ochronę Puszczy Białowieskiej. Sprawa z punktu widzenia prawnego była ewidentna od początku, ale nie spodziewaliśmy się tego wyroku tak szybko. Zarówno Komisja Europejska jak i Trybunał Sprawiedliwości działały w trybie przyspieszonym i wykazały się dużą stanowczością. To oraz zaangażowanie wielu ludzi - z Polski i innych krajów - w batalię przeciwko wycince, pokazuje, jak ważne jest to miejsce nie tylko na mapie Polski ale i Europy. Niezwykle ważne jest, by podkreślić, że wyrok dotyczy całej Puszczy, więc teraz Minister Środowiska podejmując jakiekolwiek decyzje dotyczące limitów wycinki będzie musiał się upewniać, że jest to zgodne z wyrokiem, który dziś usłyszeliśmy. Uważamy, że jest to bardzo ważny dzień dla Puszczy i jej skutecznej i długofalowej ochrony- mówi Agata Szafraniuk, ClientEarth Prawnicy dla Ziemi
Ocalały z watahy(2018-04-17 12:13) Zgłoś naruszenie 1612
A ile i jakie puszcze występują w UE? W Polsce są puszcze i parki narodowe od setek lat chronione i pielęgnowane przez polskich leśników kształconych w polskich szkołach. Czy naprawdę urzędnik w limuzynie ktory nie odróżnia brzozy od sosny zna się lepiej od wyksztalconego w teorii i praktyce polskiego leśnika? A gdzie jest rudy faraon Europy, dlaczego nie broni polsk8ch interesów? Tyle miało być porzytku z Polaka na tym stanowisku!
Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedzpamietliwy(2018-04-17 14:04) Zgłoś naruszenie 10
zapomniałem dodać, że mówię o tym jak Niemcy traktowali Puszczę równo 100 lat temu, gdyby nie przegrali wojny pewnie byśmy nie rozmawiali dziś o korniku
pamiętliwy(2018-04-17 13:58) Zgłoś naruszenie 10
Ale za to Niemcy znaczącą część Puszczy wycięli... i omal nie zatłukli wszystkich żubrów
obywatel POLSKI(2018-04-17 13:46) Zgłoś naruszenie 10
to sa unijni experci za 100 tys euro
młoda(2018-04-17 10:56) Zgłoś naruszenie 144
Pewnie Rząd będzie musiał wycofać się z wielu innych decyzji.Nie ładnie?????
Odpowiedzpawelxp(2018-04-17 11:34) Zgłoś naruszenie 1317
Ten straszny min. Szyszko z urzednikami i lesnikami chcial zniszczyc nasz skarb narodowy jakim jest Puszcza Bialowieska. Eksperci nie sa zgodni co do krokow w walce z kornikiem, ale Sad Unijny wie lepiej bo tam zasiadaja eksperci, wlasnie od puszczy. Oni praktykowali to u siebie i teraz nie maja tego co Polska, wiec nalezy pojsc ta sama droga i zniczyc Puszcze Bialowieska pozostawiajac ja na lasce losu kornika. Kornik ma to do siebie, ze potrafi przenosic sie z drzewa na drzewo i nie pyta UE czy mu wolno. Nam Polakom pozostaje patrzec jak coraz bardziej bedzie ograniczane zwiedzanie puszczy i korzysatnie z dobrodziejstwa puszczy. W UE jezeli juz cos podobnego maja to zwykle pala co roku setki hektarow. tym Sad unijny nie bedzie sie zaqjmowal bo to nie jest w Polsce. Dla mnie to jest obrazliwe i szkodliwe dla naszego dobrodziejstwa narodowego. Jakim prawem laboratoria na swiecie i Unii zajmuja sie odtwarzaniem ginacych gatynkow roslin i falny i flory. Przeciez to jest niezgodne z wyrokami Sadu Unijnego, ktory zakazuje obrony przed wyginieciem siedlisk roznorodnych roslin i zwierzat w warunkach obecnych Puszczy Bialowieskiej. Rozum spi. Zamienil stryjek siekierke na kijek, tak? Mam tylko nadzieje, ze nasi lesnicy mimo wszystko doloza staran i beda zwalczali szkodniki, beda dbali o naturalne srodowisko puszczy.
Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedzkaka(2018-04-17 12:17) Zgłoś naruszenie 72
stopień zalesienia w Europie na 2011 r.: Polska 30%, Niemcy 32%, Austria 48%, Hiszpania 56%, Szwecja 75%, Finlandia 76%. "Oni praktykowali to u siebie i teraz nie maja tego co Polska".
Irek2222(2018-04-17 11:51) Zgłoś naruszenie 63
Mam nadzieję, że rozum wróci szybko.
Juro(2018-04-17 13:14) Zgłoś naruszenie 107
Powinni jeszcze zakazać wydobywania węgla . Powinni też zakazać sikania pod wiatr bo z tego robią się jęczmienie na oku .
Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedzulla(2018-04-17 14:27) Zgłoś naruszenie 00
Pełna zgoda,powinni jeszcze zakazać myślenia!
XYZ(2018-04-17 11:06) Zgłoś naruszenie 912
A co trybunał zrobi z ustawą która działa wstecz, zabiera nabyte prawa i niezgodnie z prawem odbiera środki do życia swoim obywatelom którzy służyli Państwu? Tzw. Deubekizacyjną?
Pokaż odpowiedzi (3)OdpowiedzTemida(2018-04-17 22:35) Zgłoś naruszenie 11
Czy PiS przegłosowując nieprawidłową ustawę DEZUBEKIZACYJNĄ wydał sam na siebie powód, by w przyszłości powstała niezwłocznie ustawa DEPISIZACYJNA ?
patriota(2018-04-17 15:03) Zgłoś naruszenie 41
każdemu ubekowi, kto za komuny był w służbach mundurowych powinno się zmniejszyć emeryturę / rentę do minimum!!!
Andrzej(2018-04-17 11:59) Zgłoś naruszenie 74
Środki do życia o jakich przeciętny emeryt nawet nie śni.
Turysta(2018-04-17 12:11) Zgłoś naruszenie 812
Wyrok jest, tylko w międzyczasie las został wycięty, sprzedany i pieniążki w kieszeni u kogo trzeba. Ciekawe, czy ktoś w ogóle za to odpowie? Nie spodziewam się. A w Byłej Puszczy Białowieskiej można sobie pooglądać pieńki i wypchane żubry w muzeum.
OdpowiedzBert(2018-04-17 19:31) Zgłoś naruszenie 62
chory trybunał chorej zachodniej Europy działający pod presją ideologiczną lewactwa i ekoterrorystów
Odpowiedz,ib(2018-04-17 18:34) Zgłoś naruszenie 32
Jaka piękna puszcza...była , ******** ją kornik...a teraz ******** do końca, bo trybunał medrkow uważa , że tak będzie najlepiej...
OdpowiedzTemida(2018-04-17 22:31) Zgłoś naruszenie 11
Od listopada 2015 r. widoczne były zaburzenia w praworządności oraz organizacji organów państwa, wadliwość lub niewypełnienie obietnic np. dot. skrócenia kolejek o pomoc w służbie zdrowia, regulacja wynagrodzeń wielu grup zawodowych, podwyższenie kwoty wolnej od podatku ok. 8.000 zł , wyrok TK. Za to są ogromne koszty i brak odpowiednich wyników programów populistycznych 500+. A PiSi M.Morawiecki ogłasza kolejne 5 knoty, które nie są policzone i obiecują "gruszki na wierzbie"? . Do dzisiaj nie jest lepiej, a coraz gorzej !!! Istotną i bardzo ważną sprawą jest dewastacja puszczy białowieskiej, poprzez masową wycinkę drzew przy udziale i pod przewodnictwem b. ministra ochrony środowiska - Szyszko. TE wydał postanowienie, że zostało naruszone prawo UE. Po tym postanowieniu prokurator generalny także winien niezwłocznie przeprowadzić śledztwo i dochodzenie (udzielane wywiady, oraz informacje od ekologów itp.) i ocena poniesionych szkód to wszystko podlega pod kk. Art. 231. Brak publikacji orzeczeń TK z 9 marca 2016 r. i późniejsze zostały zaniechane w KPRM przez B.Szydło i B.Kempę (wypowiedzi rzecznika Bochenka w tej sprawie). Wnosimy o niezwłoczne śledztwa – w sprawie niedopełnienia obowiązków przez urzędników . Prowadzone powinny być z powództwa prokuratora generalnego Na podstawie kk Art. 231 $ 1 i $ 2. Wszystkim funkcjonariuszom państwa grozi do 3 lat więzienia za niedopełnienie obowiązków. Śledztwo toczyć się powinno od marca 2016 roku, jednak oskarżenie prokuratora generalnego Z.Ziobry nie wpłynęło jeszcze. Za brak reakcji tj. niedopełnienie obowiązków z urzędu , w/w kara może dotyczyć też w/w prokuratora. Spraw z w/w kk jest więcej oraz mogą być sprawy pod TS >
Odpowiedzczytelnik(2018-04-18 09:19) Zgłoś naruszenie 01
to co nie zrobili drwale, zrobi kornik, a polscy "ekolodzy" i ci z trybunału UE będa z siebie dumni
Odpowiedzdark(2018-04-19 17:06) Zgłoś naruszenie 00
"Żyj wiecznie, świątnico, ogrodzie lilii, serce lasów! Przeminęły nad tobą czasy złe, zlane ludzką krwią. Ciągną inne, inne. Lecz któż może wiedzieć, czy z plemienia ludzi, gdzie wszystko jest zmienne i niewiadome, nie wyjdą znowu drwale z siekiera-mi, ażeby ściąć do korzenia macierz jodłową na podstawie nowego prawa, w interesie jakiegoś handlu lub czyjegoś niezbędnego zysku. Jakie bądź bytoby prawo, czyjekolwiek by było, do tych przyszłych barbarzyńców poprzez wszystkie czasy wołam z krzykiem: - nie pozwalam! Puszcza królewska, książęca, biskupia, świętokrzyska, chłopska ma zostać na wieki wieków, jako las nietykalny, siedlisko bożyszcz starych, po którym święty jeleń chodzi- jako ucieczka anachoretów, wielki oddech ziemi i żywa pieśń wieczności" Stefan Żeromski "Puszcza jodłowa" .
Odpowiedz