Joanna Urbańska, nauczycielka biologii, chemii i fizyki w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Susku w woj. mazowieckim, została "Nauczycielem Roku 2016" w konkursie, którego celem jest uhonorowanie nauczycieli cenionych przez uczniów, rodziców i społeczności lokalne.

Uroczystość wręczenia nagród w konkursie odbyła się w czwartek, w przeddzień Dnia Edukacji Narodowej, na Zamku Królewskim w Warszawie.

Joanna Urbańska od 12 lat pracuje w Gimnazjum w Susku. To mała, licząca nieco ponad 100 uczniów, szkoła na wsi; na tzw. terenach popegeerowskich, o dużym poziomie bezrobocia. Urbańska nazywana jest osobą "od rzeczy niemożliwych" - nie tylko potrafi skutecznie zabiegać o pomoc i wsparcie dla swoich uczniów, ale także mobilizuje ich samych do udziału w różnych pożytecznych akcjach.

Jury konkursu, na czele którego stoi przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk prof. Stefan M. Kwiatkowski, przyznało także dwa wyróżnienia. Otrzymali je: Ewa Luks, nauczycielka matematyki w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie (woj. mazowieckie) i Radosław Potrac, nauczyciel wspierający w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 30 im. Powstańców 1863 r. w Warszawie.

Konkursowa kapituła, w skład której wchodzą wszyscy dotychczasowi zdobywcy tytułu Nauczyciela Roku, przyznała też honorowy tytuł "Przyjaciela Szkoły". Otrzymał go ks. Jacek Stryczek, pomysłodawca i założyciele Stowarzyszenia Wiosna, które głównie zajmuje się dwoma projektami – akcją świątecznej pomocy "Szlachetna Paczka" oraz Akademią Przyszłości.

Konkurs "Nauczyciel Roku" odbywał się po raz czternasty. Organizuje go tygodnik "Głos Nauczycielski" wraz z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Kandydatów zgłaszają: grona pedagogiczne, uczniowie, rodzice, samorządy i organizacje społeczne. Spośród nich jury wyłoniło 13 nominowanych do tytułu.

W ubiegłym roku tytuł "Nauczyciela Roku" otrzymała pedagog szkolna Katarzyna Nowak-Zawadzka ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 87 im. 7 Pułku Piechoty AK "Garłuch" w Warszawie.

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest 14 października, w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Wprowadzono go w 1982 r., w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela. (PAP)

dsr/ malk/