statystyki

Gowin: Habilitacje uzyskiwane na Słowacji będą wymagały nostryfikacji

16.03.2016, 15:56; Aktualizacja: 16.03.2016, 15:56
"Dziś podpisałem porozumienie z rządem Słowacji. Habilitacje uzyskiwane u naszych Sąsiadów będą wymagać nostryfikacji w Polsce"

"Dziś podpisałem porozumienie z rządem Słowacji. Habilitacje uzyskiwane u naszych Sąsiadów będą wymagać nostryfikacji w Polsce"źródło: newspix.pl

Habilitacje uzyskiwane na Słowacji będą wymagały nostryfikacji w Polsce - poinformował na Twitterze minister nauki Jarosław Gowin, który w środę podpisał w tej sprawie umowę z rządem Słowacji. Ma ona rozwiązać problem habilitacji uzyskiwanych przez Polaków w tym kraju.

Reklama


Reklama


"Dziś podpisałem porozumienie z rządem Słowacji. Habilitacje uzyskiwane u naszych Sąsiadów będą wymagać nostryfikacji w Polsce" - napisał w środę na Twitterze minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Rządy Polski i Słowacji umowę o wzajemnym uznawaniu tytułów naukowych zawarły pierwotnie w 2005 roku. Zgodnie z jej zapisami tytuły naukowe takie jak słowacki docent są równoważne ze zdobywanym w Polsce stopniem doktora habilitowanego. W rzeczywistości - co wielokrotnie podkreślali przedstawiciele środowiska naukowego - tytuły polskie i słowackie wcale nie są równoważne. Ponieważ jednak na Słowacji można zdobyć je szybciej i łatwiej niż w Polsce, z tej możliwości korzystało wielu polskich naukowców.

W środę wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin oraz ambasador Słowacji Dusan Kristofik podpisali umowę, która zmienia zapisy dokumentu zawartego w 2005 roku. "Umowa ma zmienić zasady regulujące wzajemne uznawanie wykształcenia między Polską a Słowacją. Dzisiejsza umowa będzie podstawą do wzajemnego uznawania okresów studiów i równoważności dokumentów o wykształceniu, jak świadectwa maturalne czy dyplomy ukończenia studiów wyższych. Na jej podstawie uznane zostaną też stopnie naukowe uzyskane w Polsce i na Słowacji do poziomu doktora" - informuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Jak informuje resort nauki, Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej o zmianie umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej o wzajemnym uznawaniu okresów studiów oraz równoważności dokumentów o wykształceniu i nadaniu stopni i tytułów uzyskanych w Rzeczypospolitej Polskiej i Republice Słowackiej, sporządzonej w Warszawie dnia 18 lipca 2005 r. ma wejść w życie "pierwszego dnia miesiąca następującego po wymianie odpowiednich not dyplomatycznych pomiędzy obydwoma państwami".

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • Doktor Pedagogiki(2016-03-17 23:54) Odpowiedz 60

  i to tylko dlatego, że na Słowacji są jasne kryteria a w Polsce mamy kryterium: czyj syn, wnuk, brak, mąż, córka, synowa, bratowa....

 • Zofia(2016-03-19 11:16) Odpowiedz 33

  Koniec naukowego szalbierstwa. Piekna wiadomość!

 • jorry123(2016-03-16 17:46) Odpowiedz 30

  Pewnie, zabetonujcie jeszcze bardziejpolskie Bizancjum naukowe, wkokące się w tyle w peletonie światowej nauki, za to z habilitacjami nikomu niepotrzebnymi, poza tym, że pozwalają one na tworezenie bizantyjskich katedr....

 • Autor(2016-03-19 20:29) Odpowiedz 20

  Po pierwsze - na przystankach tramwajowych widzę reklamy - para uchachanych małolatów reklamuje "doktorat w 3 lata". No, wiele taki doktorat jest warty. Kolejny humbug z gatunku płacę-dostaję.

 • Autor(2016-03-19 20:32) Odpowiedz 11

  Po drugie - celuje w tym UMCS w Lublinie - Ukraińcy robią u siebie ukraińska maturę w wieku 17 lat i Polska to honoruje i przyjmuje takich "ukraińskich maturzystów" na studia. Nie wcale nie jest dobrze bo taki Ukrainiec kończy studia płacę-dostaję wcześniej niż Polacy, potem taki niedouk zostaje w Polsce i zabiera pracę Polakom.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama