statystyki

Zalewska zapowiada rewolucję w edukacji. Projekt zmian w połowie 2016 roku

12.03.2016, 13:51; Aktualizacja: 12.03.2016, 13:52
Minister edukacji narodowej Anna Zalewska

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska, PAP/Tomasz Koryszkoźródło: PAP

Założenia do ustawy zmieniającej system edukacji w Polsce będą przedstawione w lipcu lub sierpniu – zapowiedziała minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Reforma systemu miałaby być realizowana od 2017 roku.

reklama


reklama


Minister podkreśliła, że projekt zmian będzie poprzedzony szerokimi konsultacjami. Służyć temu ma m.in. debata ogólnopolska pod hasłem "Uczeń - Rodzic - Nauczyciel. Dobra Zmiana", która będzie organizowana w poszczególnych województwach, od 14 marca do połowy maja. Jej wyniki będą przedstawione 27 czerwca w Toruniu.

„W lipcu lub sierpniu przygotujemy założenia do ustawy i znowu poddamy to ostrej krytyce i konsultacji” – powiedziała minister na konferencji prasowej w sobotę w Lublinie, gdzie uczestniczyła w zorganizowanej na KUL Ogólnopolskiej Konferencji Nauczycieli i Wychowawców „W trosce o kształt polskiej edukacji”.

„Nie było jeszcze takiej zmiany i takiej społecznej dyskusji. Niby badania mamy nie najgorsze, ale tak naprawdę każdy uczestnik tego systemu (edukacji –PAP) jest niezadowolony. W związku z tym, żeby go dobrze zmienić, nie popełnić błędu, uzyskać efekt za kilka lat taki, jak sobie wymarzyliśmy, trzeba to robić razem ze społeczeństwem” – podkreśliła.

Zalewska dodała, że zmiany dotyczyć będą podstaw programowych, w tym programów wychowawczych, podręczników, zasad funkcjonowania systemu edukacji, doskonalenia zawodowego nauczycieli. Miałyby być wprowadzane systematycznie – obejmując kolejne roczniki uczniów – od 2017 r.

„To jest system. Nikt odpowiedzialny nie powie, że jednego roku zmieniamy wszystko i wywracamy do góry nogami. Żeby zmiana była skuteczna, musi trwać kilka lat” – zaznaczyła minister.

Na spotkaniu z nauczycielami i wychowawcami uczestniczącymi w konferencji Zalewska powtórzyła, że będzie to długotrwały proces. „Nic się nie wydarzy jednoznacznego w 2017 r. To jest proces z roku na rok. Nic nie będzie zamykane, otwierane, wszystko będzie się działo tak, że nie zagrozi dzieciom, nie zagrozi nauczycielom” - powiedziała.

Odnosząc się do planowanych zmian w podstawach programowych minister zapowiedziała, że dotyczyć one będą nie tylko rozwijania kompetencji związanych z nauczaniem matematyki, informatyki i języka obcego – co w ostatnich latach było szczególnie akcentowane. Jej zdaniem muszą być także rozwijane kompetencje związane z nauką historii i języka ojczystego – w kontekście poznawania literatury, kultury, umiejętności korzystania ze źródeł, co ma też związek z rozwijaniem umiejętności czytania. „Nie będzie czytania, to nie będzie matematyki, informatyki, chemii i fizyki” – zaznaczyła. Jej zdaniem czytanie jest również elementem procesu wychowawczego.

Natomiast znajomość historii, zdaniem minister, kształtuje patriotyzm, ale też poczucie własnej tożsamości, świadomość własnego pochodzenia i poczucie bezpieczeństwa. W ocenie Zalewskiej służy to wychowaniu człowieka, który „nie poddaje się manipulacji, potrafi poruszać się po świecie informacji”.

reklama


Źródło:PAP

Polecane

reklama

  • obserwator(2016-03-12 15:27) Odpowiedz 784

    No i super!!!!! Najważniejsze, że jest zapowiedź kolejnej REWOLUCJI!!!!! !Czym więcej się mówi o rewolucjach w edukacji, tym gorsze są efekty tych rewolucji!!!!!! Nie zdążą wszyscy zacząć wdrażać starej rewolucji, a już mamy nową! Polska edukacja stoi rewolucją!!!!! Kolejna władza= kolejna rewolucja!!!! BRAWO!!! Szkoda tych zagubionych i ogłupiałych rewolucjami dzieci!

  • Ja(2016-03-12 17:10) Odpowiedz 7313

    A religia będzie codziennie?

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • belfer(2016-03-12 19:38) Odpowiedz 544

    Już mam dosyć tych zmian. Co rząd to nowy pomysł...

  • Mati(2016-03-12 22:29) Odpowiedz 324

    Podobno Elbanowscy pisemnie wyrazili zgodę na tę rewolucję.

  • Valdemort(2016-03-12 19:18) Odpowiedz 273

    no jak jest Uczeń w nazwie programu Dobra Zmiana, to g... z tego wyjdzie dobrego

  • Janina(2016-03-13 01:50) Odpowiedz 277

    Przede wszystkim trzeba doprowadzić do tego,ażeby w każdej szkole i przedszkolu dyrektorem lub w-ce dyrektorem był ksiądz-pedagog.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • MATKA(2016-03-13 15:28) Odpowiedz 264

    Rewolucja, która bedzie polegała na religii co dzień, każda lekcja bedzie zaczynac się i kończyc modlitwą ( tak jak już jest w szkołach, które mają za patrona Jana Pawła II ), historia nauczana 5 razy w tygodniu i 5 x język polski!!!!!! języki obce nie będą potrzebne, bo pis nas już odizolował od świata!!!! Te trzy przedmioty wystarczą-" ciemny lud" nie potrzebuje innej edukacji !!!!! BRAWO LEPSZA ZMIANA

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • ddddd(2016-03-12 16:31) Odpowiedz 266

    nauka zakłamanej historii od lat

  • ggogo(2016-03-13 10:07) Odpowiedz 254

    Co oprócz nauki czytania może wymyślić polonistka ? Jej umiejętność czytania wystarczyła, aby zostać ministrą, więc po co matematyka ???

  • Teo(2016-03-12 18:45) Odpowiedz 259

    Żeby ona tej gęby tak nie wykrzywiała.

  • ABC(2016-03-13 12:37) Odpowiedz 2427

    Kiedy wreszcie zostaną zlikwidowane gimnazja ? To jest wytwór który nigdy nie powinien powstać.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • qwerty(2016-03-13 06:12) Odpowiedz 236

    Czyżby teraz trudności ze zrozumieniem matematyki, fizyki i chemii brały się z nieumiejętności czytania tekstu poleceń w zadaniach z tych przedmiotów ??? Co to za brednie „nie będzie czytania, to nie będzie matematyki, informatyki, chemii i fizyki” ???

  • wojtek(2016-03-12 21:30) Odpowiedz 239

    Ale ich świerzbią paluszki, nie mogą zostawić żadnego obszaru żeby coś nie zburzyć. Odczepcie się od dzieci, bawcie się w piaskownicy.

  • pg(2016-03-13 07:20) Odpowiedz 203

    To jest chore.!!!!!!!!!!!!!! Biedne nasze dzieci.

  • belfer(2016-03-13 17:31) Odpowiedz 174

    Aby dokonać reformy trzeba mieć pojęcie a nie mówić dobra zmiana!

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • KOMu i CZEMU .. są winne TE polskie DZIECI.... (2016-03-12 21:54) Odpowiedz 1610

    ... i Nauczyciele , a w następstwie Rodzice ...??? To jest minister ... czy jakieś STRASZYDŁO ? . Dobrze chociaż , że nie występuje w programach dla Dzieci np. w "dobranocce" bo trzeba by dzieciom podawać później ... środki uspakajające. Lepiej niech już występuje w tych ... Muppet-PIS- show skierowanych do Neo-BOLSZEWKÓW wyznawców ... SEKTY GURU PIS

  • absolwent(2016-03-12 21:22) Odpowiedz 125

    Bardzo się cieszę że mam zdaną maturę (30 lat temu ), moja Mama zdawała 55 lat temu gdy historia była obowiązkowa i wspomina jaki to był bezsens. Coś czuję że wiatr historii będzie kręcił. Moje dzieci już są po maturze 2 lata temu, więc może jak moje wnuki będą zdawały może będzie już normalnie.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Obserwator(2016-03-14 19:47) Odpowiedz 114

    Najgorsze w szkole są sitwy związkowe. Nowe przepisy znoszące obowiązek szkolny sześciolatków, zmuszają dyrektorów do zwalniania nauczycieli. I tu zaczyna się ...... !!!!!!!!!!!! Niektórzy nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej są członkami zarządu gminnych oddziałów ZNP. A takich nauczycieli nie może zwolnić dyrektor, bo są chronieni. To nic, że tacy nauczyciele osiągają bardzo, bardzo słabe wyniki i lekceważą swoją pracę totalnie. Liczy się fakt przynależności. Przywilej nietykalności członków ZNP powinien być zlikwidowany. To bardzo niesprawiedliwy przywilej!!!!!!!!!!!!!!!!

  • do(2016-03-14 17:41) Odpowiedz 63

    Religia będzie 3 razy dziennie.

  • Aga (2016-03-15 21:53) Odpowiedz 21

    Ale dlaczego w Toruniu??!!