statystyki

Zamykanie szkół wymusza ekonomia

autor: Karol Rajewski12.02.2016, 07:41; Aktualizacja: 12.02.2016, 08:29
Warto pamiętać, że szkoła to nie nauczyciel i nie budynek.

Warto pamiętać, że szkoła to nie nauczyciel i nie budynek.źródło: ShutterStock

Wniosek o likwidację pięciu szkół podyktowany jest katastrofalną finansową sytuacją Gminy i Miasta Błaszki wynikającą ze złej organizacji oświaty. Także z wieloletnim wstrzymywaniem się z koniecznymi zmianami, w tym z bardzo źle przyjmowanym społecznie procesem likwidacji szkół.

Błaszki to niespełna 15-tysięczna gmina miejsko-wiejska, która powstała z połączenia dwóch mniejszych gmin i części trzeciej. Odziedziczyła wszelkie problemy oświaty wynikające z nadmiernego rozdrobnienia szkolnictwa, z ogromnej powierzchni gminy (około 200 km kw.) i dużej liczby miejscowości. Tak duże rozdrobnienie powoduje bardzo wysokie koszty funkcjonowania.

Przeprowadziliśmy audyt i „Diagnoza organizacji i finansów w gminie Błaszki” pokazała złą organizację oświaty na terenie gminy oraz możliwe rozwiązania. Z porównania do podobnych gmin wynika, że jesteśmy rekordzistami pod względem liczby szkół i małych oddziałów. W naszych pięciu najmniejszych szkołach podstawowych uczy się 214 uczniów. To wpływa na ekonomikę całego systemu oświaty.

Dla nas samych, w tym radnych oraz mieszkańców, propozycje zmian w organizacji oświaty są bardzo trudne. Już zbyt długo odpowiadamy swoim mieszkańcom, że niewiele możemy zrobić z powodu braku środków finansowych. Oni nie mogą i nie chcą uwierzyć w to, że wszystko w naszej gminie zaczyna i kończy się na oświacie, która w połączeniu z pomocą społeczną konsumuje blisko 80 proc. całego budżetu. Niejako wkręceni w spiralę zadłużenia i ogromne koszty oświatowe przy zmniejszającej się liczbie uczniów przewidujemy już niedługo całkowity finansowy paraliż gminy. Dlatego nie czekając na najgorsze, próbujemy podjąć działania zapobiegawcze.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane