statystyki

Licea równoległe, czyli dwa roczniki w jednej klasie. Będzie kumulacja w szkołach średnich?

autor: Anna Wittenberg01.12.2015, 07:27; Aktualizacja: 01.12.2015, 09:21
Budżet państwa czeka ogromny wydatek.

Budżet państwa czeka ogromny wydatek.źródło: ShutterStock

Jeśli Prawo i Sprawiedliwość zlikwiduje gimnazja, szkoły średnie czeka taka kumulacja, jak dziś podstawówki z sześciolatkami.

Reklama


Reklama


64 proc. Polaków popiera likwidację gimnazjów – wynika z sondażu przygotowanego na zlecenie DGP przez panel Ariadna. Pomysł popiera zdecydowana większość wyborców Prawa i Sprawiedliwości, ale cieszy się on też uznaniem wśród głosujących na pozostałe partie polityczne. Częściej likwidacji gimnazjów domagają się ci, którzy sami do nich nie chodzili. Wśród osób powyżej 55. roku życia pomysł ten popiera 67 proc. ankietowanych. Wśród tych między 18.  i 24. rokiem życia – 56 proc.

Większość badanych stawia jednak warunek – zmiany powinny zacząć się nie od 2017 r., jak wstępnie zapowiedziało Ministerstwo Edukacji Narodowej, ale dla dzieci dopiero rozpoczynających edukację, czyli tych z rocznika 2010. Taką opcję podpowiada 53 proc. ankietowanych. Jak wynika z analiz przeprowadzonych przez DGP, pomysł opóźnienia zmian może się okazać racjonalny. Jeśli PiS, zgodnie z zapowiedzią, rozpocznie wygaszanie gimnazjów od 2017 r., pierwszy rocznik właśnie wtedy pójdzie do siódmej klasy, kończąc szkołę podstawową w 2019 r. W tym samym czasie trzyletnie gimnazjum skończą również uczniowie z ostatniego rocznika gimnazjalnego.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 89,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Reklama

  • Gog(2015-12-01 09:20) Odpowiedz 618

    Najgorsze, że proponowana rewolucja moim zdaniem nie ma sensu, gdyż nie wpłynie na podniesienie poziomu. Trzeba zmiany globalnej, bo zbyt wielu uczniów, także słabych, przyjmowanych jest do szkół z maturą, a zawodówki świecą pustkami. Zmiana szyldu także nie zmieni zachowania uczniów, to pobożne życzenia. Efekty wątpliwe, ale chaos organizacyjny, wydatki - pewne.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • C(2015-12-01 09:50) Odpowiedz 5311

    Zgadzam się z Gog. PIS likwidując gimnazja robi głupotę.

  • qwerty(2015-12-01 11:59) Odpowiedz 3910

    Zgadzam się, że poziom pójdzie w dół. Istnienie egzaminu w VI kl. podstawówki nieco dopinguje nauczycieli tych szkół, cho i tak obserwuje się wypychanie uczniów na siłę do gimnazjów. Gdy egzaminów nie będzie, w dodatku będą aż 4 klasy nauczania początkowego, to albo licea będą przyjmować kogo popadnie, albo 90% uczniów zapełni zawodówki. Mam w rodzinie nauczycieli gimnazjum. Z podstawówek przychodzą uczniowie, którzy gremialnie liczą na palcach, a tabliczkę mnożenia umie kilku uczniów w 25-osobowej klasie.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Marcel(2015-12-01 17:19) Odpowiedz 307

    Moim zdaniem usuwanie gimnazjum to jedna wielka głupota która nic nie zmieni. Zachowanie "gimbusow" nie zmieni się czy będą w podstawówce czy w gimnazjum, bo są w wieku wczesnego dojrzewania i hormony szaleją. Nie zmieni to tez nic na lepsze w nauczaniu. Stało się są gimnazja to są. Moim zdaniem jedyny sensowny sposób to nie jest zmiana szyldu, ale ulepszenie systemu nauczania który na etapie gimnazjum/liceum jest kiepski. Zrezygnowanie z Religi w szkołach na rzecz ważniejszych przedmiotów i inne tego typu rozwiązania.

  • xxx(2015-12-01 22:18) Odpowiedz 264

    Kto popiera likwidację GIMNAZJUM. Mnie nikt się nie pytał. To bzdury co mówi PIS. Powołują się , że POLACY są za ...... Mówią to co chcą.

  • Gog(2015-12-01 13:19) Odpowiedz 252

    Jednym słowem cyrk na kolach i jazda bez trzymanki. A wystarczy zgodnie z zasadami rozpocząć reformę od klasy 1 podstawówki i wrażać ją ewolucyjnie, a nie rewolucyjnie.

  • d .....si(2015-12-01 15:58) Odpowiedz 1117

    Głupota to była jak tworzono gimnazja. Do tej pory tak twierdzili sami nauczyciele.

  • gość(2015-12-01 20:32) Odpowiedz 101

    Co za idiotyzm!!!!!!!! Przeskoczą pierwszą klasę liceum i pójdą od razu do drugiej po gimnazjum??????????? Chyba cię człowieku pogięło!

  • polonistka(2015-12-02 20:34) Odpowiedz 81

    Ciekawe, że za likwidacją gimnazjów opowiadają się ludzie, którzy nie mają o nich żadnego pojęcia. Ciekawe, na podstawie czego wyrażają swój pogląd?

  • gość(2015-12-02 10:06) Odpowiedz 53

    Przecież nie każdy musi być uczniem liceum. A może wreszcie temu do tych szkół trafią uczniowie dobrzy lub najlepsi, idąc dalej - na studia wreszcie zaczną trafiać ludzie ogólnie wykształceni.

  • qwerty(2015-12-01 10:57) Odpowiedz 519

    Pani Wittenberg nie potrafi myśleć. Nie będzie żadnych dwóch roczników w I klasie liceum. Przecież absolwenci gimnazjum w 2019r pójdą do II klasy liceum, gdyz uczniowie w III kl. gimnazjum sa na poziomie nowej klasy I liceum. Absolwenci podstawówek pójdą do klasy I gimnazjum. Uczniowie liceum, którzy w 2019r ukończą klasę I liceum przejdą do kl. III a ci, którzy ukończą klasę II - do klasy IV. Ostatecznie będzie tak: klasa I liceum - absolwenci kl.VIII podstawówki. kl II - absolwenci III kl. gimnazjum, kl.III - licealiści z ukończoną kl.I liceum, kl. IV - licealiści z ukończoną kl. II liceum.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • mama(2016-07-12 22:27) Odpowiedz 21

    Czy nas jako Polaków stać na takie reformy nie wiadomo po co? Przecież nasi uczniowie są jednymi z najlepiej wykształconych na świecie. A aby do liceum przyjmować najlepszych nie potrzeba reformy i topienia dużych pieniędzy, głosowaliśmy całą rodzina na PIS, ale te zmiany są bzdurne, niech partia która wybraliśmy zacznie rozwiązywać prawdziwe problemy Polaków, m.in moja mama ma pilne skierowanie do neurochirurga, grozi jej paraliż a ZAPISY na koniec 2017roku, dlaczego tym tematem PIS się nie zajmuje, przedsiębiorcy w sądach czekają po kilka lat , nawet 5 na wyrok wybierając PIS liczyliśmy że będą realizować swój program a ONI biorą się za trybunał, oświatę, która działa nieźle w naszym kraju. Jeśli ktoś chce się uczyć to nie ważne czy chodzi do 8 klasowej SP czy do Gimnazjum. To akurat nie jest problemem w naszym kraju. P:ani minister jako dyrektor liceum obiecała koleżaneczkom, że załatwi dla nich prace bo NIŻ do LO wielkimi krokami się zbliża, ale dlaczego Polacy maja za to płacić. LUDZIE OPAMIĘTAJCIE SIĘ. Moje dziecko chodziło do gimnazjum i nie mama z nim problemów, Ci którzy są za likwidacja gimnazjum naoglądali się serialu "Szkoła" i mają takie wyobrażenie na temat gimnazjum. Kosz na głowę założyli uczniowie nauczycielowi w technikum, nieporadny chłopina. Dopalacze brali i umierali w zeszłym roku dorośli, a akcję STOP DOPALACZOM przeprowadzano w szkołach, zamiast uczyć a teraz płacz że wyniki matury słabe.

  • zwolniony n-l gimnazjum(2016-07-12 22:35) Odpowiedz 10

    Pani minister obiecała, że żaden nauczyciel nie straci pracy w wyniku reformy. W moim gimnazjum już dzisiaj pojawił sie zainteresowany zakupem budynku i rozpoczął negocjacje z władzami, jutro ogląd budynku. A wiec ie kto chce kupić - wojsko. Nie wie po co ale są zainteresowani. Nadmienię, że w moim 27 tys. miasteczku nie ma jednostki wojskowej i nigdy nie było