statystyki

Licea równoległe, czyli dwa roczniki w jednej klasie. Będzie kumulacja w szkołach średnich?

autor: Anna Wittenberg01.12.2015, 07:27; Aktualizacja: 01.12.2015, 09:21
Budżet państwa czeka ogromny wydatek.

Budżet państwa czeka ogromny wydatek.źródło: ShutterStock

Jeśli Prawo i Sprawiedliwość zlikwiduje gimnazja, szkoły średnie czeka taka kumulacja, jak dziś podstawówki z sześciolatkami.

reklama


reklama


64 proc. Polaków popiera likwidację gimnazjów – wynika z sondażu przygotowanego na zlecenie DGP przez panel Ariadna. Pomysł popiera zdecydowana większość wyborców Prawa i Sprawiedliwości, ale cieszy się on też uznaniem wśród głosujących na pozostałe partie polityczne. Częściej likwidacji gimnazjów domagają się ci, którzy sami do nich nie chodzili. Wśród osób powyżej 55. roku życia pomysł ten popiera 67 proc. ankietowanych. Wśród tych między 18.  i 24. rokiem życia – 56 proc.

Większość badanych stawia jednak warunek – zmiany powinny zacząć się nie od 2017 r., jak wstępnie zapowiedziało Ministerstwo Edukacji Narodowej, ale dla dzieci dopiero rozpoczynających edukację, czyli tych z rocznika 2010. Taką opcję podpowiada 53 proc. ankietowanych. Jak wynika z analiz przeprowadzonych przez DGP, pomysł opóźnienia zmian może się okazać racjonalny. Jeśli PiS, zgodnie z zapowiedzią, rozpocznie wygaszanie gimnazjów od 2017 r., pierwszy rocznik właśnie wtedy pójdzie do siódmej klasy, kończąc szkołę podstawową w 2019 r. W tym samym czasie trzyletnie gimnazjum skończą również uczniowie z ostatniego rocznika gimnazjalnego.


Pozostało jeszcze 75% treści

PROMOCJA
Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc już od 33,00 zł
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

reklama

  • Gog(2015-12-01 09:20) Odpowiedz 577

    Najgorsze, że proponowana rewolucja moim zdaniem nie ma sensu, gdyż nie wpłynie na podniesienie poziomu. Trzeba zmiany globalnej, bo zbyt wielu uczniów, także słabych, przyjmowanych jest do szkół z maturą, a zawodówki świecą pustkami. Zmiana szyldu także nie zmieni zachowania uczniów, to pobożne życzenia. Efekty wątpliwe, ale chaos organizacyjny, wydatki - pewne.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • C(2015-12-01 09:50) Odpowiedz 4910

    Zgadzam się z Gog. PIS likwidując gimnazja robi głupotę.

  • qwerty(2015-12-01 11:59) Odpowiedz 358

    Zgadzam się, że poziom pójdzie w dół. Istnienie egzaminu w VI kl. podstawówki nieco dopinguje nauczycieli tych szkół, cho i tak obserwuje się wypychanie uczniów na siłę do gimnazjów. Gdy egzaminów nie będzie, w dodatku będą aż 4 klasy nauczania początkowego, to albo licea będą przyjmować kogo popadnie, albo 90% uczniów zapełni zawodówki. Mam w rodzinie nauczycieli gimnazjum. Z podstawówek przychodzą uczniowie, którzy gremialnie liczą na palcach, a tabliczkę mnożenia umie kilku uczniów w 25-osobowej klasie.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Marcel(2015-12-01 17:19) Odpowiedz 286

    Moim zdaniem usuwanie gimnazjum to jedna wielka głupota która nic nie zmieni. Zachowanie "gimbusow" nie zmieni się czy będą w podstawówce czy w gimnazjum, bo są w wieku wczesnego dojrzewania i hormony szaleją. Nie zmieni to tez nic na lepsze w nauczaniu. Stało się są gimnazja to są. Moim zdaniem jedyny sensowny sposób to nie jest zmiana szyldu, ale ulepszenie systemu nauczania który na etapie gimnazjum/liceum jest kiepski. Zrezygnowanie z Religi w szkołach na rzecz ważniejszych przedmiotów i inne tego typu rozwiązania.

  • Gog(2015-12-01 13:19) Odpowiedz 222

    Jednym słowem cyrk na kolach i jazda bez trzymanki. A wystarczy zgodnie z zasadami rozpocząć reformę od klasy 1 podstawówki i wrażać ją ewolucyjnie, a nie rewolucyjnie.

  • xxx(2015-12-01 22:18) Odpowiedz 213

    Kto popiera likwidację GIMNAZJUM. Mnie nikt się nie pytał. To bzdury co mówi PIS. Powołują się , że POLACY są za ...... Mówią to co chcą.

  • d .....si(2015-12-01 15:58) Odpowiedz 1015

    Głupota to była jak tworzono gimnazja. Do tej pory tak twierdzili sami nauczyciele.

  • gość(2015-12-01 20:32) Odpowiedz 81

    Co za idiotyzm!!!!!!!! Przeskoczą pierwszą klasę liceum i pójdą od razu do drugiej po gimnazjum??????????? Chyba cię człowieku pogięło!

  • qwerty(2015-12-01 10:57) Odpowiedz 516

    Pani Wittenberg nie potrafi myśleć. Nie będzie żadnych dwóch roczników w I klasie liceum. Przecież absolwenci gimnazjum w 2019r pójdą do II klasy liceum, gdyz uczniowie w III kl. gimnazjum sa na poziomie nowej klasy I liceum. Absolwenci podstawówek pójdą do klasy I gimnazjum. Uczniowie liceum, którzy w 2019r ukończą klasę I liceum przejdą do kl. III a ci, którzy ukończą klasę II - do klasy IV. Ostatecznie będzie tak: klasa I liceum - absolwenci kl.VIII podstawówki. kl II - absolwenci III kl. gimnazjum, kl.III - licealiści z ukończoną kl.I liceum, kl. IV - licealiści z ukończoną kl. II liceum.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • polonistka(2015-12-02 20:34) Odpowiedz 41

    Ciekawe, że za likwidacją gimnazjów opowiadają się ludzie, którzy nie mają o nich żadnego pojęcia. Ciekawe, na podstawie czego wyrażają swój pogląd?

  • gość(2015-12-02 10:06) Odpowiedz 42

    Przecież nie każdy musi być uczniem liceum. A może wreszcie temu do tych szkół trafią uczniowie dobrzy lub najlepsi, idąc dalej - na studia wreszcie zaczną trafiać ludzie ogólnie wykształceni.