Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) przyjęła Program Rozwoju Szkolnictwa Wyższego do 2020 r. – Składa się on z pięciu części, m.in. diagnozy stanu szkolnictwa wyższego w naszym kraju, misji społecznej nowoczesnego uniwersytetu, zasady finansowania uczelni oraz selektywnej deregulacji aktów prawnych – wyjaśnia prof. Wiesław Banyś, przewodniczący KRASP.
Dodaje, że KRASP będzie się starała, aby ten dokument stał się podstawą zbudowania rządowego programu rozwoju szkolnictwa wyższego do roku 2020. Chce na ten temat rozmawiać z premierem.
KRASP proponuje zasadę cztery razy 1 proc. Po jednym procencie z budżetu państwa na szkolnictwo wyższe oraz naukę i po jednym procencie ze źródeł pozabudżetowych.
– Ta propozycja była przedstawiana już w 2009 r., ale nasz postulat pozostaje aktualny. Premier deklarowała w exposé, że fundusze na finansowanie badań naukowych będą zwiększane – wskazuje prof. Wiesław Banyś. Uzupełnia, że na naukę przeznaczamy ok. 0,3 proc. PKB ze środków budżetowych polskich i niecałe 0,15 proc. PKB z funduszy europejskich (co plasuje nas na ostatnich pozycjach w UE).
– Tylko z budżetu państwa do 2020 r. powinniśmy przeznaczać trzy razy więcej pieniędzy, by osiągnąć 1 proc. PKB. Chcemy uzyskać informację, jak rząd zamierza do tego dojść – tłumaczy przewodniczący.
Zdaniem specjalistów zwiększenie nakładów na naukę jest konieczne, aby stała się motorem napędowym modernizacji Polski. W tej sprawie naukowcy skierowali wspólny list do Ewy Kopacz – podpisali się pod nim przedstawiciele KRASP, Polskiej Akademii Nauk, Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Narodowego Centrum Nauki.
Wskazują w nim także na olbrzymią dysproporcję w finansowaniu badań podstawowych i stosowanych. Można je zobrazować stosunkiem środków będących w dyspozycji NCN (finansuje badania podstawowe) i Narodowego Centrum Nauki i Rozwoju (badania stosowane), który wynosi 1 do 5. Przez to jedynie 15 proc. wniosków, które wpływają do NCN, może być sfinansowanych.