Dodaje, że KRASP będzie się starała, aby ten dokument stał się podstawą zbudowania rządowego programu rozwoju szkolnictwa wyższego do roku 2020. Chce na ten temat rozmawiać z premierem.
KRASP proponuje zasadę cztery razy 1 proc. Po jednym procencie z budżetu państwa na szkolnictwo wyższe oraz naukę i po jednym procencie ze źródeł pozabudżetowych.
– Ta propozycja była przedstawiana już w 2009 r., ale nasz postulat pozostaje aktualny. Premier deklarowała w exposé, że fundusze na finansowanie badań naukowych będą zwiększane – wskazuje prof. Wiesław Banyś. Uzupełnia, że na naukę przeznaczamy ok. 0,3 proc. PKB ze środków budżetowych polskich i niecałe 0,15 proc. PKB z funduszy europejskich (co plasuje nas na ostatnich pozycjach w UE).
– Tylko z budżetu państwa do 2020 r. powinniśmy przeznaczać trzy razy więcej pieniędzy, by osiągnąć 1 proc. PKB. Chcemy uzyskać informację, jak rząd zamierza do tego dojść – tłumaczy przewodniczący.
Zdaniem specjalistów zwiększenie nakładów na naukę jest konieczne, aby stała się motorem napędowym modernizacji Polski. W tej sprawie naukowcy skierowali wspólny list do Ewy Kopacz – podpisali się pod nim przedstawiciele KRASP, Polskiej Akademii Nauk, Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Narodowego Centrum Nauki.
Wskazują w nim także na olbrzymią dysproporcję w finansowaniu badań podstawowych i stosowanych. Można je zobrazować stosunkiem środków będących w dyspozycji NCN (finansuje badania podstawowe) i Narodowego Centrum Nauki i Rozwoju (badania stosowane), który wynosi 1 do 5. Przez to jedynie 15 proc. wniosków, które wpływają do NCN, może być sfinansowanych.