Na świadectwach dojrzałości znajdzie się informacja, jaki odsetek osób otrzymał taki sam lub niższy wynik z danego przedmiotu. Taka informacja ułatwi porównywanie wyników maturalnych z różnych roczników.
Zmiany te są zawarte w nowelizacji z 29 grudnia 2014 r. rozporządzenia ministra edukacji narodowej w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych (Dz.U. poz. 23). Dzisiaj wchodzi w życie.
Wynika z niego również, że na legitymacjach szkolnych znajdzie się PESEL. „Pozwoli to na weryfikację uprawnień do bezpłatnych usług medycznych w systemie e-WUŚ” – uzasadnia Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN).
Przepisy wprowadzają też nowy wzór legitymacji dla uczniów niepełnosprawnych. Do tej pory różnił się on kolorem. Powodowało to jednak stygmatyzację i podkreślało odmienności tej grupy uczniów, dlatego teraz znajdzie się na nim tylko inny symbol. MEN zapewnia, że modyfikacja ta nie wpłynie na korzystanie przez te osoby z wyższych ulg przy przyjazdach środkami publicznego transportu zbiorowego (autobusami czy pociągami).
MEN wskazuje, że z uwagi na to, iż szkoły mogą mieć zapasy dotychczasowych wzorów legitymacji szkolnych, aby nie narażać ich na dodatkowe wydatki, będą mogły być one wydawane nadal do roku szkolnego 2015/2016 włącznie.
Uczniowie z dysfunkcjami, którzy posiadają legitymacje na starych wzorach, będą też mogli wnioskować o ich wymianę – nieodpłatnie.
Nowelizacja uzupełnia również przepis dotyczący możliwości wymiany świadectwa, dyplomu lub zaświadczenia na nowe w przypadku zmiany imienia i nazwiska. Obecnie jest to możliwe, jeśli zapadło orzeczenie sądowe w sprawie zmiany płci. Paragraf został rozszerzony o opcję wymiany tych dokumentów również w przypadku decyzji administracyjnej o modyfikacji tych danych.
Etap legislacyjny
Wchodzi w życie 23 stycznia 2014 r.