statystyki

Szkoły w 2014 roku: Zmiany w Karcie nauczyciela, brak podwyżek i nowe miejsca pracy

autor: Agnieszka Brzostek15.01.2014, 07:00; Aktualizacja: 15.01.2014, 10:30
Nauczyciel

Nauczycielźródło: ShutterStock

Dla nauczycieli zapowiada się kolejny rok walki o przywileje, czyli o kształt zmian w nowelizowanej właśnie Karcie nauczyciela. Na podwyżki pedagodzy w 2014 roku nie mogą liczyć, jednak MEN zapewnia, że nie muszą się także martwić o miejsca pracy, tych ma być bowiem więcej.

Reklama


Reklama


Prace nad nowelizacją Karty nauczyciela trwają od dłuższego czasu, jednak do tej pory rządowi Donalda Tuska nie udało się przeforsować swoich pomysłów - zmianom sprzeciwiają się nie tylko środowiska nauczycielskie i związki zawodowe, ale także część posłów koalicji PO-PSL, i to pomimo że odstąpiono od najbardziej radykalnego pomysłu, zakładającego w ogóle zniesienie Karty nauczyciela i zastąpienie jej kontraktami podpisywanymi pomiędzy nauczycielami a szkołami.

Rządowa nowelizacja: Nauczyciele bez podwyżek, ale z przywilejami

Rządowe Centrum Legislacji przygotowało już wprawdzie projekt nowelizacji ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 674 z późn. zm.), który trafił do konsultacji pod koniec września 2013 roku. Były nawet plany, że zmiany wejdą w życie od stycznia 2014 roku, jednak termin ten przesunie się najprawdopodobniej o rok, projekt bowiem wciąż jest w trakcie uzgodnień. Tym bardziej, że chce go zmodyfikować nawet Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Jakie zmiany zakłada nowelizacja Karty nauczyciela?

Najmniej kontrowersji z rządowych propozycji w Karcie nauczyciela budzą chyba zmiany w wypłacaniu dodatków dla nauczycieli. Dodatek wiejski, który obecnie wynosi 10 procent wynagrodzenia zasadniczego poszczególnej grupy awansu zawodowego, po zmianach miałby być nadal 10-procentowy, ale od kwoty bazowej określanej w ustawie budżetowej, od której są naliczane nauczycielskie pensje. Zmniejszyłaby się także grupa uprawnionych do dodatku mieszkaniowego - nie mogliby na niego liczyć nauczyciele mieszkający w miejscowościach liczących do 5 tys. mieszkańców.

Dalej rządowa nowelizacja zakłada skrócenie o tydzień okresu urlopu wypoczynkowego dla nauczycieli - do 47 dni. Zmiany miałyby objąć również urlopy dla podratowania zdrowia. Teraz przysługują po siedmiu latach pracy w zawodzie nauczyciela, a propozycja rządowa to urlop po 20 latach pracy na okres jednego roku.

Właśnie tym zmianom sprzeciwia się MEN, jak również propozycjom mówiącym o komisjach dyscyplinarnych dla nauczycieli. Rządowa propozycja zakłada modyfikację samego trybu postępowania dyscyplinarnego wobec nauczycieli. Pierwszą instancją miałby być organ prowadzący, a drugą – kurator. Nie byłoby możliwości odwoływania się do ministra edukacji narodowej. Jednocześnie komisje miałyby działać przy samorządach, czemu sprzeciwia się resort, który chciałby je pozostawić przy wojewodach.

Zobacz stanowisko MEN

Rząd nie zaplanował natomiast zwiększania nauczycielskiego pensum (dziś nie może ono przekraczać 40 godzin na tydzień), ale zmianie miałby ulec sposób określania średnich płac. Teraz są one naliczane oddzielnie dla poszczególnych stopni awansu nauczycieli, a po nowelizacji Karty byłyby naliczane dla wszystkich pracujących w szkole łącznie.

Brak podwyżek dla nauczycieli

Wszystkie proponowane przez rząd zmiany oprotestowały związki zawodowe, które w listopadzie zorganizowały manifestację w Warszawie i groziły strajkiem generalnym. Wśród postulatów podnoszonych przez protestujących znalazły się także żądania podwyżek dla pracowników oświaty, jednak eksperci uważają, że w tej sprawie nauczyciele nie mają prawa do narzekań.

Byli oni bowiem jedyną grupą pracowników z całej sfery budżetowej, która od 2008 r. do 2012 r. w ogóle otrzymywała podwyżki. Ich średnie płace wzrosły o 50 proc. i jak wynika z wyliczeń Sedlak & Sedlak wynoszą (z podziałem na cztery stopnie awansu):

● Stażysta – 2717 zł

● Kontraktowy – 3016 zł

● Mianowany – 3913 zł

● Dyplomowany – 5000 zł

Faktem jednak jest, że w zeszłym roku osoby uczące w szkołach podzieliły los urzędników, którzy mają zamrożone płace od ponad 5 lat i podwyżek nie dostali, a także budżet na 2014 r. nie przewidział wzrostu pensji pedagogów.

W efekcie wynagrodzenie zasadnicze brutto nauczycieli (bez dodatków, nagród i innych świadczeń) na podstawie rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 1 sierpnia 2013 r. kształtuje się następująco: minimalna pensja osoby z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym zatrudnionej na stanowisku nauczyciela stażysty wynosi 2265 zł, nauczyciela kontraktowanego 2331 zł, mianowanego 2647 zł, a dyplomowanego 3109 zł. Z kolei stawka wynagrodzenia dla pedagoga posiadającego jedynie dyplom licencjata w zależności od stopnia awansu zawodowego wynosi: 1993 zł (stażysta), 2042 zł (kontraktowy), 2306 zł (mianowany) oraz 2707 zł (dyplomowany).

Będzie praca dla nauczycieli

Przyszły rok zapowiada się natomiast lepiej, jeżeli chodzi o miejsca pracy dla nauczycieli.

Już drugi rok z rzędu w samorządach odbywa się cięcie etatów nauczycielskich. W 2012 roku pracę traciło około 7 tys. z nich, w zeszłym roku - jak wynika z danych MEN - zlikwidowano 345 szkół, a dyrektorzy skasowali 5,8 tys. etatów. W praktyce pracę straciło prawdopodobnie mniej nauczycieli, cześć z nich bowiem odeszła chociażby na emeryturę, jednak i tak rynek skurczył się znacznie.

A co z likwidacją szkół?

Ta tendencja w przyszłym roku szkolnym ma się jednak odwrócić dzięki wprowadzeniu obowiązkowej nauki dla połowy rocznika sześciolatków. MEN szacuje, że od 1 września 2014 roku w systemie edukacji pojawi się 18 tysięcy nowych miejsc pracy dla nauczycieli, podobna liczba w roku 2015 (kiedy nauka od lat sześciu będzie obowiązkowa dla wszystkich dzieci).

Jest to jednak tylko stan przejściowy - dodatkowe osoby będą potrzebne, tylko dopóki kolejnych klas nie ukończą wchodzące do szkoły nowe roczniki.

Ustawa o systemie oświaty

Podczas listopadowych manifestacji związkowcy protestowali nie tylko przeciwko sytuacji w szkolnictwie i zmianom w Karcie nauczyciela - próbowali również zablokować niekorzystne ich zdaniem zapisy w nowelizacji ustawy o systemie oświaty.

I udało im się to  - razem z opozycją zdołali przekonać parlamentarzystów, że nowelizacja tej ustawy powinna ograniczyć się wyłącznie do zmian w zasadach rekrutacji do przedszkoli i szkół. Sejm zrezygnował więc z najbardziej kontrowersyjnych rozwiązań dotyczących nauczycieli, a dokładnie z pomysłu, by szkoły publiczne mogły być przejmowane przez komunalne spółki tworzone przez kilka gmin.

Związki protestowały przeciwko przekazywaniu szkół, ponieważ nie było jasne, czy wobec osób uczących w takich placówkach stosuje się Kartę nauczyciela - gwarantującą zatrudnionym znacznie więcej przywilejów niż kodeks pracy. Kartę, o którą walka czeka związkowców jeszcze w tym roku.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • Agnieszka(2014-07-03 10:15) Odpowiedz 20

  właśnie jestem po rozmowie ws. pracy, w dziale finansowym - prywatna firma. Wynagrodzenie to najniższa krajowa, plus 2 soboty w miesiącu, oczywiście charytatywnie. Problemy nauczycieli relaksują mnie. . .
  Dalej podnoszę, czy ktoś orientuje się jakie są zarobki, w administracji (księgowość, kadry) w szkole, przedszkolu?

 • Alina(2014-12-14 20:17) Odpowiedz 10

  nauczyciel dyplomowany zasadnicza 3.190 + 20% wyslugi lat + dodatek za wychowawstwo + DODATEK MOTYWACYJNY + dodatek wiejski + NADGODZINY = TO MAŁO? = 18 GODZ. TYGODNIOWO

 • Agnieszka(2014-06-06 14:37) Odpowiedz 10

  orientuje się może ktoś, ile zarabia księgowa czy kadrowa, w szkole?

 • Reskowianin(2015-02-13 02:14) Odpowiedz 10

  Jak nauczyciel ma takie problemy z opanowaniem uczniów to znaczy że jest kiepskim nauczycielem i się nie nadaje

 • Agnieszka(2014-06-23 20:16) Odpowiedz 10

  orientuje się może ktoś, ile zarabia księgowa czy kadrowa, w szkole czy przedszkolu?

 • zzzzzzzzzzzzzzz(2014-07-31 18:03) Odpowiedz 00

  chciałabym zarabiać 5tysiecy, jestem nauczycielem dyplomowanym 25 lat pracy, wyższe zarabiam 2400 zł na rękę skąd jest to 5 tysięcy

 • monka do tych co zazdroszćzą nauczycielom(2014-08-15 12:47) Odpowiedz 00

  "n i dobrze trzeba się wziąć za tych nierobów nauczycieli , pracuja 4 godz dziennie i stękają jak to się oni napracowali. to niech idą do normalnej pracy i niech niech uczciwie przepracują 8 godz. za mniejsze wynagrodzenie np. 1 680,00 brurro."-
  widać, że pisze ktoś, kto nie był ani raz w szkole choćby na te 4 godziny. zazdrościcie nauczycielom to trzeba było iśc na nauczyciela.kto wam broni? idźcie na studia, jedne, drugie , trzecie i kursy i podyplomówki i uczcie w szkole 4 godziny .jestem nauczycielką i wkurzają mnie takie wpisy ludzi, co nie maja pojęcia o pracy w szkole. mam 33 lata, 9 lat w sumie studiowałam ( 3 kierunki) , ile kasy i nerwów posżło to tego zazdrośćnicy nie widzicie, tylko wam źłe bo 4 godziny ktoś pracuje.a wiecie ile godzin w domu sie siedzi codziennie, zeby sie przygotować? nie wiecie, to nie komentujcie.idźcie na pedagogikę, skończcie studia, znajdźcie pracę w dzisiejszych czasach i wtedy dyskutujcie.

 • Łukasz(2014-07-18 20:51) Odpowiedz 00

  Jestem nauczycielem mianowanym i rzekomo mam mieć 3900??
  Na konto co miesiąc dostaję niespełna 2100 zł. Rozumiem że reszta 1800 zł zbiera ZUS... Czy jak???
  Te nieustanne kłamstwa o zarobkach nauczycieli są żenujące...

 • Nauczycielka z przedszkola(2014-04-24 22:11) Odpowiedz 00

  I jeszcze dla tych co nazywają nas " przedszkolankami". Mamy ukończone studia wyższe magisterskie pedagogiczne i wiele kursów i szkoleń. JESTEŚMY NAUCZYCIELAMI. To my dajemy fundamenty pod naukę. A o nas się nie mówi.
  Pozdrawiam Wszystkich NAUCZYCIELI w przedszkolach.

 • nauczyciel przedszkola(2014-04-24 22:05) Odpowiedz 00

  Najpierw AWANS. Teraz zrównanie nauczycieli do jednego stopnia. O co chodzi? Nie dość że cały czas musimy się dokształcać na kursach, szkoleniach, podyplomówkach. Staramy się i po co? DLA DZIECIAKÓW!. Wiem że są tacy co uczą ale nie nauczą. Jak w każdym zawodzie są czarne owce. Ale to jak uczelnie przygotowują do pracy to żenada. Praktykanci nie maja pojęcia z czym i po co przyszli. Liczy się sztuka na uczelni która daje kasę i zatrudnienie dla
  " doktorantów".

 • em(2014-10-07 21:27) Odpowiedz 00

  jestem kontraktowym...marze o tych 3000 zł zarabiam 2400 ale tylko dlatego ze pracuje w szkole specjalnej i mam dodatek

  skoro nauczyciele to "nieroby" to zapraszam sobie tak popracowac... miejsc pracy przybywa...a nie jest to dziedzina zakazana

 • izolda(2014-11-22 13:11) Odpowiedz 00

  do aaaa: nie wiem kim jesteś ale żeś głupi/głupia jak but... nie masz widać nawet bladego pojęcia o pracy nauczyciela. Nauczyciel siedzi 5h w pracy ale drugie tyle musi w domu zrobić. Pracuje w przedszkolu. Spróbuj zapanowac nad gr 26 trzylatków. Pisz bzdurne plany na 30 stron co miesiąc. Opracowuj scenariusze imprez, RÓB SAM dekoracje do przedstawień! a przed kontrolą jakąkolwiek z kuratorium siedź po nocach przygotowując dokumenty. Do tego trzy razy w roku obserwacje na kilka stron dla kazdego dziecka, sprawozdania, tabele itp. I rób to sobie przez 5h! tylko ktoś kto nie ma pojęcia o pracy nauczyciela może pisac takie głupoty. I jeszcze jedno- ja tam moge mieć krótszy urlop i chodzić na 8 h do pracy pod warunkiem że nie bede tych bzdur robić co robie w domu. Poza tym jako nauczyciel przedszkola mam o wiele niższy wymiar urlopu - konkretnie o prawie trzy tygodnie- niż nauczyciel w szkole. Jesli ci to przeszkadza to posyłajcie dzieci do przedszkoli/szkół na miesiąc więcej! a nie masz pretensje do garbatego że ma dzieci proste. Acha, i nie wiem co za idiota podawał te zarobki. Ja jako n-l kontraktowy zarabiam o wiele mniej niż w artykule.

 • GABRIELLA(2014-10-29 12:01) Odpowiedz 00

  Żygam na polską szkołę. Nauczyciele powinni się wypiąć i wszyscy jak jeden zastrajkować. Bachory na ulice. I wtedy może zaczęto by szanować tę grupę zawodową. Polska szkoła to nie szkoła w której można pracować z satysfakcją do tego zawodu. Obserwowałam jako praktykant szkoły na zachodzie (Niemcy, Holandia).Polską szkołę można przyrównać do obozu koncentracyjnego w którym nauczyciele są ofiarami. Ot i tyle w temacie

 • Reskowianin(2015-02-13 02:09) Odpowiedz 00

  Piszą tutaj jaka to praca nauczycieli jest trudna i że pracownicy fabryki zarabiają więcej - ale pracownik fabryki nie ma przerw 10-o 15-o czy 20-o minutowych co 45 min. Nie ma dwu miesięcznych wakacji i ferii dwutygodniowych, pracuje w hałasie, nauczyciel nie (chyba że sam na to pozwoli poprzez brak umiejętności radzenia sobie z młodzieżą - umiejętności której każdy nauczyciel powinien posiadać) i brudzie. - Nauczyciel codziennie w szkole w czasie lekcji przepracowuje 8godz.??? - Jak piszą że zwykły cieć albo pracownik fizyczny zarabia więcej to niech żucą pracę nauczyciela i pójdą pracować na budowie, abo niech idą na cieća - Co za problem???

 • Janek(2014-05-24 15:43) Odpowiedz 01

  Witam, pracuję ponad 20 lat w zawodzie nauczyciela. Jestem nauczycielem dyplomowanym i zarabiam ledwie 2560 zł netto. Zastanawiam się , w jakim celu podaje się tak nieprawdziwe informacje o ogromnych zarobkach nauczycieli jak powyższej tabeli.

 • Joka(2014-01-29 20:59) Odpowiedz 00

  Dlaczego tak oszukujecie ludzi, napuszczacie swoimi bredniami na nauczycieli nawet dyrektor szkoły nie zarabia 4000 zł a nie dopiero zwykły nauczyciel. Żeby skłócić ludzi to trzeba napisać kłamstwa, dlaczego nikt w tym kraju nie odpowiada za to co pisze? taka osoba powinna ponieść konsekwencje tego co pisze.

 • Jagoda(2014-07-02 12:59) Odpowiedz 01

  Dokładnie ,,pppppppppppp" a ja zarabiam 1800 zł. co za kłamstwa piszą w necie. Wprowadzają ludzi w błąd.

 • max(2014-01-27 15:39) Odpowiedz 00

  Jak ta średnia jest wyliczana? Co wchodzi w jej skład? Dodatki funkcyjne dyrektorów? Odprawy emerytalne? Nie rozumiem . Po takim artykule ludzie myślą, że każdy nauczyciel tyle zarabia. Wtedy rzeczywiście zastanawiają się o co tym nauczycielom chodzi, że protestują.

 • izolda(2014-11-22 13:13) Odpowiedz 01

  do GABRIELA: jako nauczyciel popieram twoja wypowiedź w pełni. Tylko laik bez pojęcia o tej pracy może mówić że to taki miód...

 • filologini(2014-02-17 21:53) Odpowiedz 01

  Artykuł napisany przez dyletanta, który nawet nie wie, co to pensum. Jak wygląda mityczne 5000 dyplomowanego? Czytam z mojego paska wypłaty: wynagrodzenie zasadnicze: 2798.10 brutto. Wszelkie dodatki do wynagrodzenia zasadniczego nie mogą być do tej kwoty doliczane, ponieważ nie każdy je otrzymuje.
  Po dodaniu wysługi (621), motywacyjnego (55 - hahaha!), wychowawstwo (90) = 3564 (bez groszy). To jest typowe najwyższe wynagrodzenie nauczyciela dyplomowanego z najwyższą wysługą.
  Wynagrodzenia urzędników państwowych powinny być jawne. Może wtedy trudniej byłoby manipulować informacją i szerzyć kłamstwo ...

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama