Samorządom nie wolno w ten sposób obchodzić Karty nauczyciela. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie.
Samorządom nie wolno w ten sposób obchodzić Karty nauczyciela. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie.
W ostatnich latach samorządy decydowały się na tworzenie spółek komunalnych, które prowadzą szkoły, przedszkola, a także żłobki. Kierowały się przy tym art. 58 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 z późn. zm.). Daje on możliwość zakładania takich placówek przez osoby fizyczne i prawne, które nie są jednostkami samorządu terytorialnego. W efekcie jednak w takich szkołach spółki komunalne nie stosują przepisów Karty nauczyciela. Kwestionują to wojewodowie i kuratoria, a nawet resort edukacji.
Gminy jednak tłumaczą, że nie ma przepisu, który zabraniałby im tworzenia spółek prawa handlowego. Zdaniem samorządowców nie są one jednostką organizacyjną gminy. Mogą więc prowadzić taką działalność.
Z argumentacją samorządów nie zgodził się ostatnio Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie. W wyroku z 27 lutego 2014 r. (sygn. akt III SA/Lu 888/13) unieważnił uchwałę Rady Miasta Biłgoraj. Na jej podstawie została powołana spółka Junior, która prowadzi oddziały przedszkolne i żłobek. Sąd orzekł, że funkcjonowanie placówki oświatowej w takiej formie jest niezgodne z przepisami.
– Nie wiem, czy będziemy się odwoływać do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Nie otrzymaliśmy jeszcze pisemnego uzasadnienia wyroku – mówi DGP Mirosław Tujak, przewodniczący Komisji Oświaty Miasta Biłgoraj.
Twierdzi, że rodzice, dzieci i nauczyciele są zadowoleni z funkcjonowania spółki Junior. – Dzięki takiej formie pedagodzy mają zapewnioną pracę, a dzieci opiekę – podkreśla Mirosław Tujak. Jego zdaniem samorządy muszą się decydować na takie kroki, bo inaczej z powodu trudnej sytuacji finansowej musieliby zamykać szkoły lub przedszkola.
Do niekorzystnego dla samorządu rozstrzygnięcia sądowego doprowadziły lokalne związki zawodowe zrzeszające pracowników oświaty. W wystąpieniach do wojewody argumentowały, że zakładanie szkół i placówek publicznych przez spółkę prawa handlowego utworzoną przez gminę jest rozwiązaniem, które nie znajduje umocowania w obecnym systemie prawnym. W ocenie związkowców uchwała o utworzeniu spółki Junior, która zezwala jej na prowadzenie przedszkola, jest rażącym naruszeniem prawa oświatowego. Podnosili też, że celem takich działań było obejście ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 191), która w pełnym zakresie obowiązuje pedagogów zatrudnionych w szkołach i przedszkolach samorządowych prowadzonych przez gminy.
– Nasze obawy podnoszone w pismach do wojewody okazały się słuszne, co potwierdził wojewódzki sąd administracyjny. Wyrok wskazał, że nie można obchodzić prawa tylko po to, aby zaoszczędzić na oświacie – mówi Andrzej Antolak z Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”. – Mamy nadzieję, że od września oddziały przedszkolne wrócą do samorządowego przedszkola, a nauczyciele zostaną zatrudnieni na podstawie Karty nauczyciela z wymiarem godzin zapewniającym odpowiednią opiekę i wychowanie dzieci – dodaje.
Podobne działania – czyli oddawanie szkół lub przedszkoli spółkom komunalnym – podejmowały np. gminy Cieszanów (woj. podkarpackie) oraz Środa Wielkopolska. Tam jednak te sprawy są jeszcze w toku.
Większość samorządów z obawy przed związkowcami i reakcją mieszkańców nie podejmuje takich decyzji. Przestrzegają ich przed tym prawnicy.
– Kierując się przepisami ustawy o gospodarce komunalnej, gmina może zakładać spółki do wykonywania zadań o charakterze użyteczności publicznej, których celem jest bieżące i nieprzerwane zaspokajanie zbiorowych potrzeb ludności w drodze świadczenia usług powszechnie dostępnych – wyjaśnia Monika Rubaj-Królikowska, radca prawny w gminie Ustka.
Jej zdaniem w obecnym stanie prawnym spółka utworzona przez gminę nie będzie jednak uprawniona do prowadzenia szkoły publicznej ani niepublicznej.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama