statystyki

Zmiany w Karcie Nauczyciela: praca podczas przerw świątecznych i likwidacja dodatku wiejskiego

autor: Artur Radwan10.10.2012, 07:10; Aktualizacja: 10.10.2012, 08:52
 • Wyślij
 • Drukuj
MEN zaproponował, aby nauczyciele pracowali w trakcie przerw świątecznych.

MEN zaproponował, aby nauczyciele pracowali w trakcie przerw świątecznych.źródło: ShutterStock

Nauczyciele mają pracować w czasie przerw świątecznych, a dodatek wiejski zostanie zlikwidowany i włączony do pensji zasadniczej. To rządowe propozycje zmian w Karcie nauczyciela.

reklama


Wczoraj odbyło się kolejne spotkanie w Ministerstwie Edukacji Narodowej (MEN) z oświatowymi związkami zawodowymi i przedstawicielami samorządów. Maciej Jakubowski, wiceminister edukacji narodowej, zaproponował, aby zlikwidować dodatek wiejski i w zamian włączyć go do pensji zasadniczej. Gminy jednak będą musiały się z niego skrupulatnie rozliczać. Resort chce również, aby samorządy rozliczały się z zapewnienia średnich płac łącznie dla wszystkich stopni awansu, a nie jak obecnie na poszczególne z nich. W ten sposób uniknęłyby wypłacania wyrównań.

– To są jakieś półśrodki, a my chcemy rozmawiać o zmianie całego systemu płac nauczycieli. Wprowadzenie dla tych pracujących w małych miejscowościach dodatku do pensji zasadniczej doprowadzi do różnicy płacowej, a to jest w naszej ocenie niezgodne z konstytucją – twierdzi Ryszard Proksa, przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”.

Zastrzeżenia mają też sami samorządowcy.

– Proponowaliśmy włączenie dodatku wiejskiego do pensji zasadniczej, ale na pewno nie zgodzimy się na szczegółowe rozliczanie się z tych środków – dodaje Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich.

MEN zaproponował również, aby nauczyciele pracowali w trakcie przerw świątecznych. Wtedy, w ciągu roku przysługiwałoby im 47 dni urlopu wypoczynkowego. Samorządy domagały się, aby były one skrócone do 40 dni. Obecnie nauczyciele w zależności od roku szkolnego mają blisko dwa razy tyle dni wolnych. Oświatowe związki wskazują jednak, że z ich wyliczeń wynika, że jest ich znacznie mniej, bo 54.

– Nie liczymy dni przypadających w czasie przerw świątecznych, bo z przepisów nie wynika, że są one traktowane jak urlop wypoczynkowy – wylicza Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

ZNP podkreśla, że dodatkowo dyrektor szkoły może skrócić urlop wypoczynkowy nauczycielowi o siedem dni.

– Gdyby nauczyciele w czasie przerw świątecznych przebywali w szkołach, nie byłoby problemu z zapewnieniem opieki dzieciom, których rodzice w tym czasie pracują – przekonuje Andrzej Porawski.

Wcześniej MEN zaproponował uszczelnienie zasad udzielania urlopu dla poratowania zdrowia nauczycielom. Ma o tym decydować lekarz medycyny pracy, a nie lekarz pierwszego kontaktu.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 102

 • 1: trzezwo myslacy z IP: 188.33.84.* (2013-02-01 20:44)

  Teraz przyszła kolej na szkoły,wszystko rozłozone,wciaz pogarsza sie jakosc pracy szkół na wszystko brakuje pieniedzy.Pytam tylko skad sie biora tak zidiociali ministrowie szkolnictwa,pewnie celowo,kobieta sprawia wazenie jakby nigdy nie miała doczynienia z edukacja,dosc tego ,zwiazki nie powinny isc na ustepstwa a nauczyciele powinni strajkowac i pokazac tym zza biurka,ze maja doczynienia ze zwarta grupa.Wszystko rozwalic,szkolnictwo było jednym z najlepszych,nauczyciele tez musza odpoczac i nabrac sił po ciezkiej pracy.A pani minister niech spada i nie psuje tego co jeszcze dobrze w miare funkcjonuje...ludzie obudzcie sie w koncu.

 • 2: na-l z IP: 89.200.214.* (2013-01-30 08:33)

  Chętnie przyjdę do pracy na te 40 godz ale chciałabym mieć dostęp do komputera i netu a nie tak jak teraz że wszystkie papiery drukuję w domu na swojej drukarce, tego nikt nie widzi bo tak wygodniej - który urzędnik drukuje firmowe papiery w domu? A świadectwa które od lat drukujemy w domach bo szkoły nie stać na drukarkę a ile tuszu na to pójdzie?!!! więc co da takie bezproduktywne siedzenie???

 • 3: ELT z IP: 89.230.97.* (2012-12-09 08:45)

  Urlopy w dowolnym terminie, już widzę szczęście dyrektora jak mu nauczyciele zaczną chodzić na urlopy w ciągu roku szk. a poza tym w innych zawodach do dni urlopu nie wlicza się sobót i niedziel, dlaczego jak się wylicza nauczycielom (80 dni jak wynika z tekstu) to z weekendami?

 • 4: re: 10. nn z IP: 79.163.231.* (2012-10-28 00:32)

  "Nauczyciele mają pracować w czasie przerw świątecznych"
  A urlopy będą mogli brać w dowolnym terminie jak każdy?

  Tak, będą mogli brać urlopy w dowolnym terminie. Tak jak każdy będą mieć tego urlopu 20 -26 dni a nie 54, tak jak każdy nie będą również korzystać z urlpu zdrowotnego. Myślę nawet, że takie rozwiązanie okaże sie dużą oszczędnością i ucieszy samorządy

 • 5: wredny N. z IP: 83.22.167.* (2012-10-25 21:13)

  Proponuję wprowadzić szkoły a może nawet przedszkola 24-godzinne-czemu nie z internatem, gdzie rodzice będą mogli upchnąć swoje dzieci i nadal zarabiać swoje pieniądze. Nauczyciela wreszcie zaciągnie się do roboty a za pracę wypłaci jakieś ochłapy. To dopiero będzie radość. A jakie mądre i dobre dzieci będziemy mieli. A ile czasu będą mieli ci wszyscy wspaniali rodzice.
  Wrócą stare dobre czasy gdy nauczyciel zarabiał jałmużnę.
  Czy na pewno wiecie ile czasu spędzają już dzieci w szkole - lekcje, dodatkowe zajęcia, czekanie na wsi na gimbusy. A kto niby się nimi zajmuje? Same zostają?

 • 6: .,. z IP: 188.47.229.* (2012-10-22 14:21)

  96 Lucy 2 - wypowiedź osoby pokrzywdzonej przez los, Lucy - głupia kobieta wpadła na chwile ze swoją złośliwością

 • 7: Lucy 2 z IP: 83.10.94.* (2012-10-17 22:29)

  Najlepiej zeby dzieci zostawaly w szkole jeszcze na noc wtedy rodzice byliby calkowicie wypoczeci i aktywni w pracy

 • 8: magda z IP: 83.24.82.* (2012-10-16 12:14)

  Ja pracuje w szkole publicznej i chodzimy do pracy w przerwy swiąteczne. Nawet w wigilie będę musiała isc do pracy. Dzieci maja wtedy wolne, więc jaki to ma sens jesli praca polega na pracy z dziećmi? No coz wójt ma taką zachciankę, żeby pokazać kto tu rządzi...

 • 9: n-lka z IP: 79.124.117.* (2012-10-15 20:38)

  Piszcie wyraźnie że chodzi o nauczycieli w szkołach , nauczyciele w przedszkolach pracują cały rok na okrągło , mają 35 dni urlopu i też nie mogą go wybrać poza sezonem

 • 10: Ola z IP: 46.205.99.* (2012-10-14 22:26)

  W naszym kraju wszyscy uważają się za specjalistów od wszystkiego i lubią oceniać innych - najlepiej będzie jak poznamy gruntownie temat a potem dopiero zabierajmy zdanie . Tak naprawdę przyjżyjmy się sobie a potem oceniajmy innych .

czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama