statystyki

Jaki kierunek studiów wybrać, by w 2020 roku nie być bezrobotnym

autor: Ewa Wesołowska31.05.2012, 06:45; Aktualizacja: 31.05.2012, 08:06
Osób, dla których praca jest hobby, będą poszukiwali szefowie firm już w 2020 roku.

Osób, dla których praca jest hobby, będą poszukiwali szefowie firm już w 2020 roku.źródło: ShutterStock

Czego powinno się uczyć twoje dziecko w liceum i na studiach, by za 8 – 10 lat nie powiększyło armii bezrobotnych absolwentów? Przede wszystkim tego, co sprawia mu przyjemność – wynika z raportu autorstwa naukowców z Uczelni Łazarskiego i ekspertów Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”.

reklama


reklama


Ważniejsza niż dyplom wyższej uczelni będzie umiejętność uczenia się, rozwiązywania problemów oraz szybkiego analizowania informacji z różnych źródeł. No i biegła znajomość co najmniej dwóch języków: najlepiej angielskiego i rosyjskiego. Będą one niezbędne tym, którzy zechcą pracować w sektorze usług, który z regionalnego będzie się stawał coraz bardziej globalny.

Osób, dla których praca jest hobby, będą poszukiwali szefowie firm już w 2020 roku. – Nie warto więc posyłać syna, który uwielbia rysować, na biotechnologię, bo choć jest to tzw. zawód z przyszłością, to nigdy nie będzie w nim tak dobry jak koledzy, którzy najlepiej się bawili, przeprowadzając eksperymenty chemiczne lub zakładając hodowlę bakterii – mówi Monika Zakrzewska z PKPP Lewiatan.

Według autorów raportu w 2020 r. rynek pracy będzie potrzebował głównie inżynierów z różnych dziedzin nauk ścisłych, a także specjalistów od ochrony zdrowia i środowiska, analityków finansowych, doradców biznesowych, specjalistów od ubezpieczeń. I niekoniecznie z dyplomami wyższej uczeni. W cenie będą również absolwenci szkół zawodowych, którzy w małym palcu będą mieli nowe technologie, a przede wszystkim non stop będą doskonalili swoje umiejętności i wiedzę.

Większy niż obecnie popyt ma być też na specjalistów o najwyższych kwalifikacjach oraz na fachowców od zadań specjalnych, czyli nierutynowych. Spadnie natomiast zapotrzebowanie na zawody związane z rolnictwem, rybołówstwem, a także z rzemiosłem.

Zmieniający się rynek pracy wymusi rewolucję w systemie kształcenia, a uczelnie, które nie zmienią modelu nauczania, znikną z rynku.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

  • Delacroix(2012-05-31 21:46) Odpowiedz 00

    LL: Kim jest tatuś?
    Tatuś Mamusia prawnicy- Synuś Curusia prawnicy.
    Jestem absolwentem Biologii i Fizyki, współpracuję z SETI, oraz jestem autorem wielu publikacji naukowych z zakresu wymienionych nauk. W tej chwili jestem na bezrobociu, a od każdego "pracodawcy" słyszę o zbędności mojego wykształcenia i umiejętności, a na uczelni lub zatrudnieni w instytutach zostali ludzie, co mało umieją, więc intrygują, aby wygryźć ewentualną konkurencję. Jakikolwiek rozwój: technologiczny, społeczny, moralny w tej psychopatycznej rzeczywistości jest niemożliwy.
    ps. Moja przyjaciółka skończyła prawo na jednym z uniwersytetów jako najlepsza na roku. Po pół roku znalazła pracę w Call Center

  • LL(2012-05-31 21:28) Odpowiedz 00

    a ja skonczylem prawo, mam normalną umowę o pracę za pieniądze o których nie jeden aplikant może pomarzyć, uczę się zawodu, nikogo łokciami nie rozpychałem i nie cwaniakowałem. Zapier... przez całe studia, zero wakacji bo wciąż gdzie sie da praktyki itp. Kredytu w getinie nie mam i nie planuje poki co. I nie w "Warszawce"... W średnim mieście :)

  • jan(2012-05-31 20:45) Odpowiedz 00

    Dziś, żeby dobrze żyć, trzeba się uczyć nie zawodu, tylko cwaniactwa, bezczelności, cynizmu, kantowania, kręcenia, chachmencenia, kiwania fiskusa, wchodzenia w układy, dawania w łapę itp itd. Jeśli ktoś jest dobry w te klocki, ma szansę w przyszłości trafić na listę najbogatszych i być pokazywany jako wzór do naśladowania, jak to doszedł do fortuny "ciężką pracą"!

  • iwona(2012-05-31 23:02) Odpowiedz 00

    Tak Delacroix, biolodzy, fizycy, chemicy z całą pewnością nie są potrzebni w tym porąbanym kraju. Ja też jestem biologiem, pracowałam trochę na uczelni. Niestety za pracą męża przeprowadziliśmy się do dużego miasta na płn-zach. Polski. Od 10 miesięcy szukam pracy i nic. Chyba pójdę na kasę w hipermarkecie.

  • AssesOR(2012-06-01 07:28) Odpowiedz 00

    A kto kaze pracowac w polsce tym wysoce wyedukowanym?Jako wysoce wyedukowani znaja panstwo jezyki zapewne a granice otwarte - droga wolna. A moze nie tacy panstwo wspaniali. Pracy mnostwo dla na prawde dobrze wyedukowanych. Wystarczy umiec uzywac googla;)

  • Delacroix(2012-05-31 19:28) Odpowiedz 00

    Ci drobni biznesmeni rodem via sprzedawcy jaj z bazaru (Lewiatan i BCC) chcą doskonale wykształconych fachowców lub tzw. specjalistów, a podatki chcą płacić jak najmniejsze i pensje też. Rząd który wychodzi na przeciw tym schizofrenicznym antyspołecznym żądaniom jest po prostu zdradziecki. Martwi mnie jeszcze trend robienie z nauki i naukowców jakiejś szkółki zawodowej i robotników, a poparcie w takich działaniach jest przerażające. Nawet za PRL szkoły były ostoją opozycji, a dzisiaj placówki naukowe są podporządkowane rynkowi. Dzisiaj już nie rozstrzeliwuje się ludzi w Katyniu i nie zsyła do Workuty, lecz odbiera środki do życia nazywając to komercjalizacją, rynkiem i tym podobne bzdury. Mam znać 2-3 języki, obsługiwać, worda, exela, wibratora itd. a to dla "pracodawcy" lub raczej wyzyskiwacza i pasożyta, który nie zna żadnego języka i nie umie zmienić opony w aucie. no no
    http://demotywatory.pl/8929/Praca

  • Ola(2012-06-01 09:27) Odpowiedz 00

    faktycznie ten artykuł rozjaśnił mi w głowie, że ho ho... moj syn za rok skończy liceum dwujęzyczne Szkoły Europejskiej w Łodzi i nie wiem, jak mam mu pomoc z wyborem studiów. 2 jezyki umie bardzo dobrze - angielski i hiszpanski i lubi uczyc sie jezykow, wiec moze filolofia albo anglistyka/iberystyka?... chociaż czy faktycznie nie lepiej, zeby studia mial z czego innego a jezykow uczyl sie dodatkowo w szkolach jezykowych?... bo co bedzie kolejnym bezrobotnym filologiem?

  • ,mdm(2012-06-01 09:11) Odpowiedz 00

    AssesOR, nie ubliżaj. W powuższym artykule jednym z poszukiwanych kierunków ma być biotechnologia... a czy ona nie opiera się na biologii, chemii czy też fizyce i matematyce... więc jak to jest?
    A tak na marginesie, ''nasi rządzący" w większości nie znają języków obcych... a rządzą .

  • aa(2012-05-31 21:05) Odpowiedz 00

    Delacroix brawo!!! Ludzie dziś mają się uczyć, zdobywać zawód, później ciężko harować, a wszystko po to, żeby jakiś cwaniaczek, który kręci danym biznesem zarabiał następne miliony, a takim typom zawsze jest mało. Istotą kapitalizmu jest wyzysk. Nikt tego nie unieważnił i choć można mówiić, że taki wyzysk jest dobry, bo z tego jest wzrost gospodarczy, rozwój, dobrobyt (choć wybitnie nie równo podzielony), wysoka efektywność, której nie zapewnił poprzedni ustrój itd. to jednak śmietankę spijają ci, którzy umieli się dobrze w tej rzeczywistości ustawić i oni w ogóle nie muszą mieć żadnego zawodu.

  • gosc(2012-05-31 20:19) Odpowiedz 00

    specjalistów od ochrony środowiska to mieli poszukiwać już kiedy rozpoczynałem studia :)

    to że to jest kierunek zamawiany wywołuje u mnie zawsze szczery śmiech wobec braku poważnych ofert pracy w tej branży

  • Olu, skończ z tym Getinem(2012-05-31 12:45) Odpowiedz 00

    Studia oprócz wiedzy fachowej dają wartościowe doświadczenie życiowe i możliwość zdobycia wielu informacji, które trudno byłoby uzyskać gdzie indziej. Patologia na rynku pracy może mieć niewielki związek ze studiami - po prostu jakaś grupa ludzi tak organizuje naszą rzeczywistość.

    Kredyt, czy to w Getinie, czy gdziekolwiek indziej, nie daje nic oprócz zadłużenia, które latami trzeba spłacać. Zamiast reklamować bank, lepiej pochwal się jak zarabiasz, tylko mów prawdę i nie namawiaj do akwizycji i życia na kredyt.

  • ,mdm(2012-05-31 12:35) Odpowiedz 00

    i fryzjerek nie będzie? i krawcowych nie będzie? i kosmetyczek nie będzie? i lakierników nie będzie? to co? stłuczone samochody do rowu? głowy ogolą nam na łyso? ???
    Co za durnir piszą o takich planach? Ci sami co wyliczyli emerytury na 2060 rok.

  • bb(2012-05-31 12:31) Odpowiedz 00

    Fachowcy z bożej łaski - jak czytam, że spadnie zapotrzebowanie na fachowców z zakresu rolnictwa, rybołówstwa i rzemiosła, to mnie dziki śmiech ogarnia. Takie same rady słyszę od mądrali przez dwadzieścia lat i co ? Wyprodukowali armię bezrobotnych. A ci, którzy nie słuchali tych mędrców mają roboty po łokcie.

  • Iga(2012-05-31 14:13) Odpowiedz 00

    rząd musi mieć pracę dla nich 50% emerytury to od 5 tyś., natomiast dużo ludzi zarabia najniższe wynagrodzenie to u takiego 50% 750,- zł i ciesz się że 5 lat będziesz bez pracy ,gdyż po 50 -tce nikt nie chce z toba rozmawiać.
    Natomiast w rządzie bija się o etaty i lata pracy - oni chca pracowac do 100 -wy, bo to laba niesamowita. Jedni kłóca sie, inni w sejmie spia lub wymyślaja durne ustawy i tak kasa leci., za nic nie ponoszą odpowiedzialności.

  • Ferdek(2012-05-31 16:04) Odpowiedz 00

    Lepiej mieć zasady, niż ich nie mieć, bo bezrobocie tak czy siak wielu musi znosić niezależnie od wspaniałości wykształcenia.

  • Jaka jest premia za premię?(2012-05-31 18:00) Odpowiedz 00

    Następny "Getin". Te banki to się zamienią w instytucje charytatywne, ostatnio rozdają pieniądze na prawo i lewo.

  • ja(2012-05-31 15:41) Odpowiedz 00

    michał - tak, wiedza o moralności i zasady na pewno dadzą Ci chleb. Będziesz ze stoickim spokojem znosił bezrobocie, bo Bóg tak chce? :)

  • Ja(2012-05-31 15:39) Odpowiedz 00

    ola - żywa reklama getinu.

  • M.J.(2012-06-01 11:18) Odpowiedz 00

    Do Oli/post 32/: Sama umiejętność biegłego posługiwania się językiem obcym, a nawet czterema, nie daje dziś gwarancji zatrudnienia. TRZEBA POSIADAĆ KONKRETNY ZAWÓD/ nie filolog/. W Polsce brakuje obecnie inżynierów! Jeżeli syn nie jest "nogą" z przedmiotów ścisłych, to tylko politechnika, daje jakie takie szanse zatrudnienia, a umiejętność posługiwania się językami obcymi tę szansę zwielokrotnia, bo można pracować zagranicą za godną płacę. Pozdrawiam.

  • olaboga(2012-06-01 12:18) Odpowiedz 00

    M.J. nie brakuje inzynierów, ale inżynierów pracujących za najniższą krajową (ale juz to się zmienia, jest ich coraz więcej)! Nie łykaj jak młody pelikan propagandy!