statystyki

Drugi kierunek studiów płatny dopiero w 2013 roku

autor: Łukasz Guza06.02.2012, 07:21; Aktualizacja: 06.02.2012, 11:34

Wprowadzenie odpłatności za dodatkowe studia może opóźnić się nawet o rok. Z przepisów wynika, że płacenia unikną osoby przyjęte na drugi kierunek przed 1 października 2012 r.

reklama


reklama


Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) nie jest już pewne, czy osoby rozpoczynające studia od roku akademickiego 2012/2013 będą musiały płacić za drugi kierunek nauki, jeśli nie otrzymają stypendium rektora. Jeszcze w połowie stycznia resort podtrzymywał taką opinię, mimo że wątpliwości w tej sprawie zgłaszały uczelnie, co wskazywał DGP („Studenci mogą odmawiać płacenia za drugi kierunek kształcenia”, DGP nr 9 z tego roku). Zdaniem przedstawicieli szkół wyższych płatne mogą być dopiero te studia, na które dana osoba zostanie przyjęta po 30 września 2012 r. W praktyce oznacza to, że będą to studia rozpoczęte od semestru letniego w 2013 roku lub od roku akademickiego 2013/2014.

W związku z tymi niejasnościami MNiSW ponownie analizuje przepisy. Nowe stanowisko resortu ma być przedstawione w tym tygodniu.

– Mam nadzieję, że ministerstwo podzieli opinię prawników i będziemy mieć dodatkowy rok na przygotowanie do zmian. Nie chcemy przecież torpedować reformy, lecz jedynie uzyskać czas na jej wprowadzenie – mówi prof. Ryszard Cach, prorektor ds. nauczania Uniwersytetu Warszawskiego.

5 proc. osób studiuje więcej niż jeden kierunek

Całe zamieszanie z odpłatnością za drugi kierunek wynikło z nieprecyzyjnego art. 29 ustawy z 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 84, poz. 455). Przewiduje on, że osoby przyjęte na studia w roku akademickim 2011/2012 nie płacą za naukę na drugim kierunku.

Jak podkreśla prof. Hubert Izdebski z Uniwersytetu Warszawskiego, współautor komentarza do nowelizacji prawa o szkolnictwie wyższym, decyzje o przyjęciu studentów na rok akademicki 2012/2013 będą wydawane przed 1 października 2012 r., a więc przed rozpoczęciem roku akademickiego 2012/2013 r. Rekrutacja na studia trwa bowiem w okresie czerwiec – wrzesień, czyli w praktyce jeszcze w czasie roku akademickiego 2011 – 2012. Odpłatność mogłaby być więc pobierana już za rok akademicki 2012/2013, gdyby art. 29 przewidywał, że dotyczy ona osób przyjętych na studia w roku akademickim 2011/2012.

1,9 mln osób studiuje obecnie w Polsce

Interpretacja ministerstwa ma duże znaczenie dla uczących się osób i uczelni. Zgodnie z nowymi przepisami jeśli po roku nauki na drugim kierunku okaże się, że student nie ma prawa do stypendium, szkoła będzie mogła domagać się od niego opłaty. Teraz uczelnie nie wiedzą, od kiedy i w stosunku do których studentów należy stosować tę zasadę. Dodatkowo stanowisko resortu powinno rozstrzygnąć, od kiedy mają być stosowane nowe programy studiów. Może się okazać, że ich wprowadzenie też się wydłuży nawet o rok.

– W przeciwnym razie okaże się, że szkoły wyższe mają zaledwie kilka miesięcy na ich opracowanie. W praktyce będzie to nie tylko bardzo trudne, ale także nieefektywne. Przypominam, że rząd przygotowywał reformę szkolnictwa latami – mówi prof. Ryszard Cach.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • paula(2012-07-27 17:31) Odpowiedz 00

    Uwaga osoby, które chcą zmienić kierunek!!!
    Będziecie musieli płacić za punkty, które wykorzystaliście na poprzednim kierunku (to nie są małe kwoty, są sporo większe niż opłaty za studia niestacjonarne). Sama w tym roku chciałam iść na medycynę, bo poprawiłam maturę i dostałabym się chyba wszędzie, ale nie stać mnie na opłacenie poprzedniego kierunku... Tutaj jest więcej informacji na ten temat: www.nauka.gov.pl/index.php?id=2531

  • pn(2012-02-06 20:20) Odpowiedz 00

    prof. Ryszard Cach jest przedstawicielem Uniwerstytetu Wrocławskiego

  • Marta(2012-06-16 14:45) Odpowiedz 00

    Ja też chciałabym to wiedzieć.

  • Sara(2012-06-16 08:54) Odpowiedz 00

    Właśnie! Bardzo proszę o odpowiedź czy drugi kierunek jest płatny od drugiego roku jeżeli zostanę przyjęta teraz w lipcu, a po pierwszysm roku drugiego kierunku nie dostanę stypendium?

  • Iza(2012-06-11 11:31) Odpowiedz 00

    Podpinam sie pod prozbe Agnieszka, chce zaczac nowy kierunek, ale jesli mam pozniej zaplacic, to mnie nie stac

  • Agnieszka(2012-05-17 13:10) Odpowiedz 00

    Czyli osoby przyjęte na drugi kierunek przed 1 października br. są całkowicie zwolnione z opłat za drugi kierunek, niezależnie od tego, jak im na nim pójdzie, czy jednak dotyczy ich opłata za rok studiowania, w momencie, gdy ich wyniki na danym drugim kierunku nie będą na tyle wysokie, by uzyskać styp. Rektora?
    proszę o jakąś odpowiedź, przewertowałam masę artykułów na ten temat, i nigdzie nie mogę sie doszukać dokładnej informacji :(

    "W związku z tymi niejasnościami MNiSW ponownie analizuje przepisy. Nowe stanowisko resortu ma być przedstawione w tym tygodniu."
    czy jest ono już jasne?

  • Joanna(2012-05-17 12:52) Odpowiedz 00

    Tak, drugi kierunek byłby nieodpłatny, gdyż przyjęcia realizowane są maksymalnie do połowy września. Wszystko jednak zależy od interpretacji ustawy przed urzędników. Później ich już nie obchodzi jak poradzą sobie z tym uczelnie.

  • Lena(2012-02-27 20:19) Odpowiedz 00

    Czyli Ci co rozpoczynają drugi kierunek w pazdzierniku 2012 roku nie płacili by za drugi kierunek, tak?

  • Jjjust(2012-02-06 23:13) Odpowiedz 00

    Nikt nie wie w jaki sposób ma funkcjonować owa Ustawa. Nie widomo przecież, jak dokładnie będą naliczane punkty ECTS za więcej niz jeden kierunek (o tym oczywiście brak informacji, a przecież rozchodzi sie o te nieszczęsne punkty ECTS i przekroczenie limitu 30 pkt na semestr). Jak na razie nikt nic nie wie i nawet nie wie tego kiedy będzie coś na ten temat wiadomo.

  • anetanina(2012-02-06 21:36) Odpowiedz 00

    Najpierw wszystko ustalcie, potem wprowadzajcie zmiany.
    Póki co mamy czeski film, szczególnie w dziekanatach.

  • monia(2012-02-06 10:52) Odpowiedz 00

    dobrze ze juz wczesnie pomyslałam o inwestycji w siebie i od jakiegos czasu zakładam lokaty w getinie, bo sa wysoko porocentowane 7,5% i bez beli i zawsze na czesne jest:-))) polecam zawsze to jakies rozwiazanie

  • katherine(2012-07-27 17:26) Odpowiedz 00

    Będziemy musieli płacić za to, co przestudiowaliśmy, niezależnie ile to było czasu. Każdy dostaje odpowiednią ilość punktów ETCS, a za wykorzystanie większej ich ilości trzeba będzie za nie zapłacić. Np. za fizjoterapię wychodzi ok 10tys. zł, za farmację ponad 20tys. zł. Płatność jest chyba za każdą godzinę lub punkt www.nauka.gov.pl/index.php?id=2531

  • ZBIG(2013-01-21 18:55) Odpowiedz 00

    A co powiecie na taki problem: córka studiuje na 3 roku SGH i na 2 roku UW. Rozpoczęła drugi kierunek przed "magiczną" datą, ale właśnie kończy na SGH licencjat i zamierza podjąć studia magisterskie. Wygląda na to, że będzie to dla niej drugi kierunek studiów magisterskich podjęty właśnie w tym roku, bo UW nie dzieli studiów na licencjat i magisterkę w odróżnieniu do SGH.
    Co o tym sądzicie?

  • PaniMecenasM.(2012-12-12 01:52) Odpowiedz 00

    Izabela: Nie. Nie musisz płacić, bo to Twój jedyny kierunek.

    Martuśka: Skończyłaś już jeden i zaczynasz następny. Więc nie ma mowy o równoległym studiowaniu dwóch kierunków.

    Pozdrawiam

  • Izabela(2012-11-26 22:51) Odpowiedz 00

    Bardzo proszę o pomoc w sprawie dotyczącej artykułu ! Mianowicie jestem studentką pierwszego roku, jednak nie trafiłam z wyborem studiów i zamierzam z nich zrezygnować, i w 2013/14 podjąć nowy kierunek, jako jedyny. Czy będę musiała za niego zapłacić, skoro teoretycznie studiowałam wcześniej zaledwie parę miesięcy ? Bardzo proszę o poradę !

  • Martuśka(2012-10-16 11:55) Odpowiedz 00

    Czy opłata obowiązuje wyłącznie osoby, które studiują dwa kierunki na raz czy także tych, które jeden skończyły i teraz rozpoczynają kolejny ?

  • marcel(2012-09-06 10:39) Odpowiedz 00

    mendy społeczne z tego rządu. akurat chce rozpocząć w paźdzoerniku drugi kierunek i na uczelni sami nie wiedzą o co chodzi, jedni mówią płatne inni bezpłatne jeszcze. niech te głąby (po) ogarną sie i niech nie chleja tyle wody bo im sie w glowie poprzewraca jeszcze bardziej. niech nie wprowadzają niejasności w ustawach.

  • Marcin(2012-10-07 20:43) Odpowiedz 00

    A czy po skończeniu pierwszego kierunku zaocznie, za drugi- tym razem dzienny będę płacił?

  • ijak(2012-08-20 09:44) Odpowiedz 00

    jak sprawa wygląda na chwilę obecną? czy za rok zaczynając drugi kierunek po skończeniu innego będzie on płatny? co jak kończę pierwszy kierunek z wysoka średnią i stypendium rektora przyznawane mi co roku przez cały okres "pierwszych: studiów?

  • Nefie(2012-08-19 13:07) Odpowiedz 00

    Mam isc na 2 kierunki od pazdziernika ale teraz juz nie wiem. Kiedy bedzie wiadomo czy trzeba placic za 2 kierunek jesli sie nie dostanie stypendium?