Może się tak stać przez błąd w ustawie, jaki znaleźli studenci Uniwersytetu Warszawskiego. Napisano w niej, że za drugi kierunek nie zapłacą "przyjęci na studia przed dniem wejścia w życie ustawy oraz w roku akademickim 2011/2012".
Według studentów "przyjęcie w tym roku akademickim" oznacza także podczas najbliższej rekrutacji. Gdyby chodziło tylko o już studiujących, byłoby "przyjęcie na rok akademicki".
Jeśli Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zgodzi się z tą interpretacją, drugi kierunek będzie płatny od października 2013.
Czy resort popełnił błąd? - Nowelizacja była konsultowana wieloetapowo ze środowiskiem akademickim i ekspertami, najwyraźniej w tym przypadku zabrakło precyzji zapisu, mówi Bartosz Loba, rzecznik minister nauki.
- Biorąc pod uwagę wątpliwości prawne, rozważamy przychylenie się do interpretacji studentów, potwierdza Loba w rozmowie z "Metrem"
Oficjalne stanowisko resort wyda jeszcze w tym tygodniu.
Komentarze (1)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszeCo do platnosci za drugi kierunek.Tu racje ma Minister gdyz Polska jest absolutnie jedynym panstwem w ktorym uczelnie publiczne moga pobierac czesne od studentow zaocznych nie pobierac pieniedzy od studentow tzw.dziennych.Otoz Polska podobnie jak przy ACTACH jest zmuszona ujednolicic system platnosci wylacznie w uczelniach publicznych gdyz wg;deklaracji bolonskiej uczelnie publiczne na terenie uE MUSZĄ (a nie moga) pobierac jednolite (takie same dla kazdego studenta bez wzgledu na wybrany tryb studiow) OPŁATY REJESTRACYJNE na kolejny semstr.Wysokosc max tych oplat jest z gory ustalona przez rzady panstw i tez nie moze wykraczac poza limit w innych krajach.Powod? Wysilek studenta w UE potrzebny do skonczenia studiow musi byc identyczny,ten finansowy szczegonie-SYSTEM ECTS.
Takie sa po prostu wymogi.Decyzje o przeciaganiu lub dezinfotmacji w tej kwestii sa po prostu jakims duzym niedociagnieciem.
Dodam,ze uczelnie publiczne ,usza spelniac normy powszechnosci czyli prowadzic wszystkie tryby studiow-dzienne,zaoczne,wieczorowe,e-learning by miec status UNIWERSYSTETU!!
Czym sie rozni pojecie czesne od oplata rekrutacyjna:
czesne- oplata za nauke arbitralnie ustalana przez Senaty uczelni wyzszych (w UE WYŁĄCZNIE PRYWATNYCH!!!)
oplata rejestracyjna-oplata na pokrycie realnych kosztow nauki wyznaczana przez rzad/sejm na terenie calej UE w uczelniach PUBLICZNYCH.
Czesnego w szkolach publicznych w UE byc nie moze.Tak samo jak i braku studiow zaocznych.
Coz...sila wyzsza.Minister nie chce,WYMUSI to na nas Unia.