statystyki

Wraca pomysł odpracowywania studiów medycznych

autor: Aleksandra Kurowska12.09.2017, 07:46; Aktualizacja: 12.09.2017, 08:45
Rząd szuka sposobu na przeciwdziałanie masowym wyjazdom lekarzy z Polski

Rząd szuka sposobu na przeciwdziałanie masowym wyjazdom lekarzy z Polskiźródło: ShutterStock

Przedstawiciel kolejnego resortu chce, by lekarze musieli po studiach podjąć pracę w polskich placówkach medycznych. Tym razem chodzi o Ministerstwo Rozwoju.

Reklama


Temat był gorący ponad pół roku temu, po wypowiedziach wicepremiera Jarosława Gowina, ministra nauki. Z jego planami nie zgadzał się minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, i kwestia szukania rozwiązań, jak zatrzymać adeptów medycyny w kraju, ucichła. Jednak wczoraj na konferencji w siedzibie Naczelnej Rady Lekarskiej sekretarz stanu w resorcie rozwoju Paweł Chorąży stwierdził, że lekarze gremialnie wyjeżdżają z Polski i trzeba temu przeciwdziałać. – Wydaje mi się, że racjonalność po stronie państwa powinna wskazywać na szukanie możliwości odpracowywania przynajmniej jakiejś części wykształcenia, które zostało sfinansowane przez państwo – mówił wiceminister. Przyznał, że powody, dla których młodzi medycy wyjeżdżają z kraju to szansa na lepsze życie i zarobki poza ojczyzną.

Wypowiedź wiceministra rozwoju wywołała burzę. Medycy zastanawiali się, czy rząd będzie robił wyjątek tylko dla nich i zwracali uwagę, że problemem są wyjazdy z kraju także innych specjalistów, choćby inżynierów czy informatyków, którzy również korzystają z bezpłatnego szkolnictwa wyższego.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Reklama

Komentarze (22)

  • suweren(2017-09-12 10:49) Zgłoś naruszenie 2911

    Brawo i tak powinno być! Informatycy,inżynierowie wszelkich specjalności, psychologowie, filozofowie, technicy , lekarze, pielęgniarki , dietetycy, aptekarze itp., itd. Wszystkich wykształciliście się za darmo, to państwo może chcieć coś w zamian . Nikt nikogo do żadnych studiów nie zmuszał. Mogliście pozostać na poziomie gimbazy, jak wielu. A jak się wykształciliście na koszt suwerena, to wszyscy zwracać za studia albo odpracować !

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • alik(2017-09-12 11:06) Zgłoś naruszenie 285

    Komuś wyrażnie zależy na tym, żeby w Polsce było jeszcze mniej niż jest lekarzy.

    Odpowiedz
  • kazik(2017-09-12 11:15) Zgłoś naruszenie 271

    Praca w Niemczech i tamtejsze zarobki pozwolą takie polskie, lekarskie stypendium spłacić w ciągu roku!

    Odpowiedz
  • pacjent(2017-09-12 10:53) Zgłoś naruszenie 242

    do@swiete_oburzenie. Ty swięte oburzenie nie bądź takie cwane! Proponujesz kandydatom na lekarzy ,żeby zostali programistami? A już teraz ich brakuje. Czeka się miesiącami na wizyte u specjalisty. Programista nie wyleczy ci grypki ani bólu kolanka. Jak nie wiesz co pisać trollu , to nie pisz po prostu.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • kobe(2017-09-12 11:18) Zgłoś naruszenie 220

    A na Słowacji są dla cudzoziemców bezpłatne studia medyczne o ile , ktoś się zdecyduje studiować w języku słowackim, który niewiele się różni od polskiego i dla Polaków nie powinien być przeszkoda.

    Odpowiedz
  • gg(2017-09-12 13:24) Zgłoś naruszenie 224

    Absolwenci medycyny chyba już od dawna odpracowują studia? Po studiach pracują za śmieszne pieniądze, zwracając tym samym koszt swojego kształcenia. Nie jest tak?

    Odpowiedz
  • Jola(2017-09-12 14:57) Zgłoś naruszenie 161

    A lumpenproletariatowi to się będzie podobać ho, ho, ho. W końcu bogaczom zabiorą, ukarają. Poparcie PIS wzrośnie haha. Oj jeszcze jakby policjantom zabrali emerytury, albo górnikom barbórkę, a urzędnikom połowę pensji, a kanarom w tramwajach obniżyć pensję o połowę.......

    Odpowiedz
  • sprawiedliwy(2017-09-12 18:29) Zgłoś naruszenie 131

    Do Jaaa: co ty bredzisz! Lekarze pracują tak samo jak inni, w prywatnym sektorze i tak samo jak inni, za grosze w państwowym. A co kogo obchodzi, że historyk albo filozof nie znajduje pracy w swoim zawodzie!? Tak samo państwo wykształciło jego za darmochę jak i wszystkich innych. Zamiast jechać na zmywak do UK niech zmywa gary tutaj i płaci suwerenowi ,że go wykształcił .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • doc(2017-09-12 12:34) Zgłoś naruszenie 102

    doskonałe propozycje,straszcie młodszych kolegów....zrobicie przysługę nam czyli starszym lekarzom

    Odpowiedz
  • sprawiedliwy(2017-09-12 18:27) Zgłoś naruszenie 72

    Do Jaaa: co ty bredzisz! Lekarze pracują tak samo jak inni w prywatnym sektorze i tak samo jak inni za grosze w państwowym. A co kogo obchodzi, że historyk albo filozof nie znajduje pracy w swoim zawodzie!? Tak samo państwo wykształciło jego za darmochę jak i wszystkich innych. Zamiast jechać na zmywak do UK niech zmywa gary tutaj i płaci suwerenowi ,że go wykształcił .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • hora curka(2017-09-13 14:06) Zgłoś naruszenie 60

    Katarzyna Dembska Jesli juz chcą wprowadzać coś takiego, to niech zrobią to dla wszystkich kierunków. Jest pełno programistów, inżynierow ktorzy wyjeżdząja i co? Ok, ktos moze powiedziec że ich w Polsce nie brakuje tak jak lekarzy więc mają do tego prawo. Tylko trzeba sie zastanowic dlaczego lekarze wyjezdzaaja? Dlaczego ci lekarze z np. Niemiec tez nie wyjezdzają za granicę? Bo państwo o nich dba i wie ze są cenni - a za studia nie płacą tak samo jak w Polsce. Tym sie różnimy od cywilizowanych krajów (czyt. "zachód"), ze one potrafia stworzyc przyjemne srodowisko na młodych ludzi i zachęcic ich benefitami do tego aby zostali w kraju, natomiast u nas takie sprawdzy chce sie rozwiązać siłą i niewolnictwem. Ktos moze powiedziec - ok, ale panstwa nie stac na to zeby podwyzszyc pensje całemu personelowi medycznemu. Hmm to jak to jest mozliwe ze to samo panstwo stac na 500+ rozrzucane w chorych ilościach, gdzie to nie jest żadna inwestycja, nic sie z tego państwu nie wróci. Wolą za darmo rozdawac patologii z której nic nie będzie niż inwestowac w sprawy dla państwa ważne - gdyby te pieniadze z 500+ przeznaczyc na podwyzki, to uwierzcie mi ze mnóstwo młodych lekarzy zastanowiloby sie czy warto wyjezdzac za granice, czy lepiej zostac w panstwie. I kolejne sprostowanie... Mowicie ze lekarze kasują po 200zl za 15-minutową wizytę. Prawda, ale to robią PRYWACIARZE, a oni nie protestują o wyższe stawki, tylko ci, którzy pracują w szpitalu (i to z nimi macie częściej kontakt) za państwowe pieniądze. Takze nie porownuje lekarza z prywatnym gabinetem ktory sam jest sobie szefem i ustala stawki.

    Odpowiedz
  • swiete_oburzenie(2017-09-12 09:10) Zgłoś naruszenie 442

    Wykształcić się za darmo w kierunku lekarskich i jeszcze mieć czelność być oburzonym, że państwo chce coś w zamian. Żenada. Nikt nikogo nie zmusza do studiów medycznych. Możecie zostać programistami.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Jugr(2017-09-16 10:56) Zgłoś naruszenie 30

    Ja zapłaciłam za swoje studia medyczne dokładnie 118 tysięcy i możecie mi nadmuchac, jeszcze 5 lat specjalizacji i wyjeżdżam :) aż czasami żałuję, że prawo nie działa wstecz...

    Odpowiedz
  • Lex(2017-09-12 13:23) Zgłoś naruszenie 317

    Panstwo lekarze nie zauwazyli ile kosztuje ich wyksztalcenie. Do tego ilosc kandydatow jest bardzo scisle limitowana. Informatykow mozna tanim kosztem natluc setki tysiecy, lekarzy nie, bo jeden rok nauki to obciazenie sla panstwa ok 100k PLN. Prosty powod dla ktorego powinni albo zwrocic wieksza czesc kosztow nauki albo pracowac w PL.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz