statystyki

Powrót do klasy w rękach dyrektora

autor: Klara Klinger11.07.2017, 07:54; Aktualizacja: 11.07.2017, 09:01
Decyzja MEN wywołała protesty rodziców.

Decyzja MEN wywołała protesty rodziców.źródło: ShutterStock

Nikt nie zmusi szkoły, by zgodziła się na indywidualne lekcje dla dzieci z problemami psychologiczno-pedagogicznymi.

W kwietniu resort przedstawił kontrowersyjną propozycję: nauczanie indywidualne może być realizowane tylko w domu. Do tej pory mogło się ono odbywać w szkole – częściowo razem z klasą, częściowo jeden na jeden z nauczycielem. Najczęściej z takiej formy nauki korzystały dzieci autystyczne, z zaburzeniami depresyjnymi czy fobiami szkolnymi, dla których wprowadzenie indywidualnych lekcji bez zamykania w domu i izolacji społecznej było najlepszym rozwiązaniem.

Decyzja MEN wywołała protesty rodziców. W efekcie minister Anna Zalewska złagodziła nieco stanowisko, a MEN opublikowało kolejne projekty rozporządzeń. Ale wyegzekwowanie takiego rodzaju nauki i tak będzie trudniejsze niż dotychczas.

Wszystko będzie zależało od dyrektora szkoły. Do tej pory decyzję, że uczeń może się uczyć częściowo w domu, a częściowo sam na sam z nauczycielem, ale w budynku szkolnym, wydawały zespoły orzekające działające przy poradniach psychologicznych, a decyzja miała charakter decyzji administracyjnej. Szkoła musiała wprowadzić zalecenia w życie. Obecnie resort proponuje trzy opcje, w ramach których będzie można zorganizować taki rodzaj nauki. Żadna nie przewiduje, że decyzja będzie mieć taką rangę.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Gosc(2017-07-26 05:38) Zgłoś naruszenie 00

    Zajmuje cie się wszystkimi kwestiami o dobrze a kiedy zamiecie się społecznymi inspektora.i którzy mają ochronie i słabe efektywność pracy

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane