statystyki

Nie można pomijać dziennego opiekuna przy ustalaniu dotacji dla żłobka

autor: Michalina Topolewska04.07.2017, 20:00
Jeżeli samorząd zdecyduje się udzielać takiego dofinansowania, to nie może go ograniczać tylko do wybranej kategorii podmiotów.

Jeżeli samorząd zdecyduje się udzielać takiego dofinansowania, to nie może go ograniczać tylko do wybranej kategorii podmiotów.źródło: ShutterStock

Rada gminy nie może określać podmiotów, które będą uprawnione do uzyskiwania dofinansowania, bo takich kompetencji nie przewidziała dla niej ustawa żłobkowa.

Tak uznała Regionalna Izba Obrachunkowa (RIO) w Olsztynie, która stwierdziła nieważność uchwały podjętej przez radę gminy Dąbrówno, wprowadzającej dotacje celowe dla żłobków i klubów dziecięcych prowadzących działalność na jej terenie. Zdaniem organu nadzoru jej zapisy były sprzeczne z art. 60 ust. 1 ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (t.j. Dz.U. z 2016 r. nr 0 poz. 157.). Zgodnie z nim podmioty tworzące żłobki i kluby dziecięce lub zatrudniające dziennego opiekuna mogą otrzymywać na każde dziecko objęte w nich opieką dotację celową z budżetu gminy. Jej wysokość, a także zasady ustalania i rozliczania określają radni w uchwale.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane