statystyki

Odmowa zmiany w rejestrze żłobków wymaga decyzji

autor: Michalina Topolewska13.09.2017, 07:29; Aktualizacja: 13.09.2017, 09:06
Sąd stwierdził, że w rozpoznawanej sprawie nie doszło do dokonania czynności materialno-technicznej – modyfikacji w rejestrze, lecz przeciwnie – odmowy jej dokonania.

Sąd stwierdził, że w rozpoznawanej sprawie nie doszło do dokonania czynności materialno-technicznej – modyfikacji w rejestrze, lecz przeciwnie – odmowy jej dokonania.źródło: ShutterStock

Udzielenie wnioskodawcy pisemnej informacji o braku podstaw do zmiany we wpisie do rejestru jest naruszeniem przepisów, bo takie pismo nie gwarantuje stronie prawa do obrony swoich uprawnień.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Gliwicach, który rozstrzygał spór między właścicielką prywatnego żłobka i gminą. Skarżąca zwróciła się do samorządu o zmianę danych dotyczących jej placówki, które są umieszczone w prowadzonym przez niego rejestrze. Modyfikacja miała dotyczyć zwiększonej z 27 do 33 liczby miejsc w żłobku. Po otrzymaniu wniosku gmina skierowała do właścicielki pismo, w którym zobowiązywała ją do przedstawienia opinii sanepidu i straży pożarnej, wskazujących, czy lokal spełnia warunki do zapewnienia pobytu takiej liczbie podopiecznych. Skarżąca uzupełniła więc wniosek o te dokumenty, ale w związku z tym, że opinia sanepidu nie określała maksymalnej liczby mogących przebywać w żłobku dzieci, gmina sama wystąpiła do inspekcji o ustosunkowanie się do tej kwestii. Z odpowiedzi uzyskanej przez samorząd wynikało, że brak jest podstaw do zwiększenia liczby dzieci (ze względu na niespełnienie przez lokal kryteriów powierzchniowych) w placówce i dlatego gmina zawiadomiła pismem skarżącą o braku możliwości dokonania zmiany wpisu w rejestrze.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane