statystyki

Odmowa zmiany w rejestrze żłobków wymaga decyzji

autor: Michalina Topolewska13.09.2017, 07:29; Aktualizacja: 13.09.2017, 09:06
Sąd stwierdził, że w rozpoznawanej sprawie nie doszło do dokonania czynności materialno-technicznej – modyfikacji w rejestrze, lecz przeciwnie – odmowy jej dokonania.

Sąd stwierdził, że w rozpoznawanej sprawie nie doszło do dokonania czynności materialno-technicznej – modyfikacji w rejestrze, lecz przeciwnie – odmowy jej dokonania.źródło: ShutterStock

Udzielenie wnioskodawcy pisemnej informacji o braku podstaw do zmiany we wpisie do rejestru jest naruszeniem przepisów, bo takie pismo nie gwarantuje stronie prawa do obrony swoich uprawnień.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Gliwicach, który rozstrzygał spór między właścicielką prywatnego żłobka i gminą. Skarżąca zwróciła się do samorządu o zmianę danych dotyczących jej placówki, które są umieszczone w prowadzonym przez niego rejestrze. Modyfikacja miała dotyczyć zwiększonej z 27 do 33 liczby miejsc w żłobku. Po otrzymaniu wniosku gmina skierowała do właścicielki pismo, w którym zobowiązywała ją do przedstawienia opinii sanepidu i straży pożarnej, wskazujących, czy lokal spełnia warunki do zapewnienia pobytu takiej liczbie podopiecznych. Skarżąca uzupełniła więc wniosek o te dokumenty, ale w związku z tym, że opinia sanepidu nie określała maksymalnej liczby mogących przebywać w żłobku dzieci, gmina sama wystąpiła do inspekcji o ustosunkowanie się do tej kwestii. Z odpowiedzi uzyskanej przez samorząd wynikało, że brak jest podstaw do zwiększenia liczby dzieci (ze względu na niespełnienie przez lokal kryteriów powierzchniowych) w placówce i dlatego gmina zawiadomiła pismem skarżącą o braku możliwości dokonania zmiany wpisu w rejestrze.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane