statystyki

Samorządy łatwiej zatrudnią dziennego opiekuna

autor: Michalina Topolewska08.05.2018, 07:34; Aktualizacja: 08.05.2018, 07:39
dzieci się bawią

Projekt zawiera też zmiany dotyczące kwalifikacji, jakie musi posiadać opiekun w żłobku lub klubie dziecięcym.źródło: ShutterStock

Wybór osób, które będą zajmować się małymi dziećmi, nie będzie już wymagać przeprowadzenia konkursu na podstawie przepisów o działalności pożytku publicznego..

Odejście od takiego trybu zatrudniania dziennych opiekunów przewiduje przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt zmian w ustawie z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 603 ze zm.), który jest elementem nowelizacji ustawy o pieczy zastępczej. Dziennych opiekunów, czyli osoby zajmujące się maluchami w swoim domu lub lokalu należącym do pracodawcy, mogą zatrudniać zarówno samorządy, jak i podmioty prywatne. Jednak w przypadku, gdy jest to gmina, powiat lub samorząd wojewódzki, art. 45 ustawy wymaga, aby zostali oni wybrani w drodze otwartego konkursu ofert, który jest przeprowadzany na podstawie przepisów o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 450). Ten warunek ma zostać zlikwidowany. To oznacza, że nabór będzie odbywał się tak samo, jak w przypadku innych pracowników samorządowych.

– Będzie to dużym ułatwieniem, bo konkursy prowadzone w oparciu o ustawę o działalności pożytku publicznego są zbiurokratyzowane, czasochłonne i wydłużają procedurę rekrutacji. Co więcej, są one bardziej adekwatne do wyboru projektów niż osób opiekujących się dziećmi – mówi Michał Marszałek, dyrektor biura ochrony zdrowia Urzędu Miasta w Krakowie.


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane