Choroby psychiczne dotykają 25% naszego obywateli naszego kraju. Aby skorzystać z pomocy psychologa lub psychiatry nie musimy leczyć się prywatnie.
.
1
Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego
Jednym z założeń trwającej w latach 2011-2015 akcji było zwiększenie liczby oddziałów psychiatrycznych przy szpitalach (ok. 70 – 100 oddziałów), a także rozwijanie pozaszpitalnych form opieki środowiskowej (oddziały dzienne, hostele, zespoły opieki środowiskowej) oraz zapewnienie dostępu do pomocy na oddziałach opiekuńczych – wyrównanie dysproporcji regionalnych i zracjonalizowanie podziału zadań i sposobu finansowania placówek opieki zdrowotnej (finansowanych przez NFZ) i pomocy społecznej (finansowanych z innych źródeł) i szkolenie kadry (psychiatrów, psychologów klinicznych, terapeutów przygotowanych do pracy środowiskowej, pielęgniarek psychiatrycznych) niezbędnej do praktycznej realizacji środowiskowego modelu opieki.
ShutterStock
2
Świadczenia opieki psychiatrycznej
Zgodnie z obowiązującymi przepisami organy administracji samorządowej mają obowiązek zapewnienia mieszkańcom, przebywającym na obszarze objętym ich właściwością miejscową, właściwą ochronę zdrowia psychicznego. Jak można skorzystać z pomocy państwowego psychiatry?
Ze świadczeń opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień możesz skorzystać (w zależności od potrzeb i stanu zdrowia) w:
- poradni,
- ośrodku dziennym,
- izbie przyjęć,
- szpitalu.
W poradni uzyskasz pomoc lekarza psychiatry. Jest to możliwe bez skierowania. Skierowanie będzie potrzebne podczas wizyty u psychologa i psychoterapeuty. W uzasadnioncych przypadkach możliwe jest poproszeonie o bezpłatną wizytę domową psychiatry, psychologa lub pielęgniarki i w razie potrzeby skorzystać z bezpłatnego transportu sanitarnego. Badania prowadzone w ramach umowy z NFZ są bezpłatne.
ShutterStock
3
Leczenie psychiatryczne w ramach NFZ
W ośrodku dziennym pomoc znajdą pacjenci, którzy nie mogą być leczenie w poradni i wymagają stałego pobytu w oddziale szpitalnym. Świadczone są usługi terapeutyczne takie jak psychoterapia i rechabilitacja.
Izba przyjęc świadczy pomoc przez całą dobę. To miejsce, w którym pacjent skorzysta z świadczeń w trybie nagłym, oraz może liczyć na kontynuowanie leczenai specjalistycznego oraz transport.
Do szpitala trafiają na podstawie skierowania pacjenci wymagajacy stałej obserwacji i opieki. Możliwośc przyjęcia bez skierowania mają w nagłych przypadkach osoby zzaburzeniami. "Podczas leczenia pacjent ma zapewnione bezpłatnie niezbędne badania diagnostyczne, konsultacje specjalistyczne, świadczenia z zakresu profilaktyki, leczenia, pielęgnacji i rehabilitacji, niezbędne leki, wyroby medyczne i środki pomocnicze, świadczenia terapeutyczne (w tym psychoterapia), a rodzina ma zagwarantowane działania edukacyjno-konsultacyjne" - podaje NFZ.
ShutterStock
4
Prawna ochrona praw osób cierpiących na zaburzenia psychiczne
Za stałą i bezpośrednią kontrolę przestrzegania praw osób korzystających ze świadczeń zdrowotnych udzielanych przez psychiatryczne zakłady opieki zdrowotnej są odpowiedzialni rzecznicy praw pacjenta szpitala psychiatrycznego, którzy są pracownikami Biura Praw Pacjenta. Mają oni m.in. zapobiegać nadużyciom w tych placówkach.
Zadania rzeczników:
- zapewnienie osobom z zaburzeniami psychicznymi pomocy w dochodzeniu ich praw w sprawach związanych z przyjęciem do szpitala psychiatrycznego, leczeniem, warunkami pobytu i wypisaniem z niego;
- wyjaśnianie lub udzielanie pomocy w wyjaśnieniu ustnych i pisemnych skarg pacjentów z zaburzeniami psychicznymi;
- współpraca z rodzinami, przedstawicielami ustawowymi, opiekunami prawnymi lub faktycznymi pacjentów z zaburzeniami psychicznymi;
- inicjowanie i prowadzenie działalności edukacyjno-informacyjnej w zakresie praw osób korzystających ze świadczeń zdrowotnych udzielanych przez szpital psychiatryczny.
Przestrzeganie praw osób z zaburzeniami psychicznymi przebywających w szpitalu psychiatrycznym kontrolują także – wyznaczeni przez prezesa właściwego miejscowo sądu okręgowego – sędziowie wizytatorzy, obeznani z problematyką zdrowia psychicznego. Kontrola, którą przeprowadzają w szpitalach dotyczy:
- prawidłowego prowadzenia dokumentacji medycznej;
- prawidłowego przyjmowania i wypisywania ze szpitali;
- zastosowania przymusu bezpośredniego;
- przeprowadzenia zabiegów o podwyższonym ryzyku;
- poszanowania praw osób przebywających w szpitalu.
Źródło: NFZ
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję