.
1
Kiedy produkt może zostać objęty refundacją?
Jeśli jest dopuszczony do obrotu lub pozostaje w obrocie.
Jeśli jest dostępny na rynku.
Jeśli posiada kod identyfikacyjny EAN (Europejski Kod Towarowy) lub inny unikalny kod (odpowiadający kodowi EAN), który umożliwia odróżnienie przedmiotu refundacji od innych produktów.
ShutterStock
2
Kto ma prawo do refundowanych leków, środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych?
Osoby ubezpieczone.
Osoby inne niż ubezpieczone, posiadające obywatelstwo polskie, które mieszkają w Polsce i spełniają kryterium dochodowe.
Osoby posiadające obywatelstwo polskie, które nie ukończyły 18 roku życia lub osoby mieszkające w Polsce, które są w okresie ciąży, porodu lub połogu.
Osoby, które nie posiadają polskiego obywatelstwa, korzystają ze świadczeń zdrowotnych na zasadach określonych w odrębnych przepisach i umowach międzynarodowych.
ShutterStock
3
Tańsze odpowiedniki leków
Farmaceuta ma obowiązek poinformować pacjenta o możliwości nabycia leku innego niż przepisany na recepcie (lek o tej samej nazwie międzynarodowej, dawce, postaci farmaceutycznej, nie powodujący różnic terapeutycznych i o tym samym wskazaniu terapeutycznym), również objętego refundacją, którego cena detaliczna nie przekracza limitu finansowania ze środków publicznych oraz ceny detalicznej leku przepisanego na recepcie. Pamiętaj, większość leków posiada swoje tańsze odpowiedniki, które nie powodują różnicy terapeutycznej.
ShutterStock
4
Gdzie udać się po leki refundowane?
Pacjent może zaopatrzyć się w refundowane produkty w aptece, która podpisała umowę na realizację recept na refundowane leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne z Narodowym Funduszem Zdrowia.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję