statystyki

Mniej pieniędzy na dopłaty do nowych leków

autor: Aleksandra Kurowska18.07.2016, 07:38; Aktualizacja: 18.07.2016, 09:40
NFZ w 2017 r. wyda na refundację leków ok. 11,2 mld zł, a po rozwiązaniu rezerw kwota ta może wzrosnąć do 12,4 mld zł.

NFZ w 2017 r. wyda na refundację leków ok. 11,2 mld zł, a po rozwiązaniu rezerw kwota ta może wzrosnąć do 12,4 mld zł.źródło: ShutterStock

W przyszłym roku wydatki na refundację mają rosnąć wolniej niż w tym. Z dodatkowych 340 mln zł, jakie na dopłaty do leków wyda w 2017 r. NFZ, tylko jedna piąta trafi na nowoczesne specyfiki, które dotychczas były pełnopłatne dla pacjentów lub całkiem niedostępne. W tym roku z nadwyżki na nowe leki trafi blisko 40 proc.

NFZ w 2017 r. wyda na refundację leków ok. 11,2 mld zł, a po rozwiązaniu rezerw kwota ta może wzrosnąć do 12,4 mld zł. To więcej niż w 2016 r., przy czym resort zdrowia po raz kolejny ustala, jak rozdysponować nadwyżkę. Chodzi o 339,3 mln zł do podziału między nowe i już refundowane leki. To ważna informacja dla pacjentów, którzy w tej chwili kupują leki pełnopłatne lub są zmuszeni do leczenia starszej generacji preparatami.

Zgodnie z projektem rozporządzenia na grupę preparatów oraz wyrobów medycznych, które dotychczas nie były refundowane, ma trafić 72,8 mln zł z dodatkowych środków. O 8 mln zł mają wzrosnąć wydatki na takie medykamenty, które są refundowane, ale tylko dla wybranych chorych. Ustalenia te znalazły się w projekcie rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie podziału kwoty środków finansowych stanowiącej wzrost całkowitego budżetu na refundację, który trafił do konsultacji.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane