statystyki

Mniej pieniędzy na dopłaty do nowych leków

autor: Aleksandra Kurowska18.07.2016, 07:38; Aktualizacja: 18.07.2016, 09:40
NFZ w 2017 r. wyda na refundację leków ok. 11,2 mld zł, a po rozwiązaniu rezerw kwota ta może wzrosnąć do 12,4 mld zł.

NFZ w 2017 r. wyda na refundację leków ok. 11,2 mld zł, a po rozwiązaniu rezerw kwota ta może wzrosnąć do 12,4 mld zł.źródło: ShutterStock

W przyszłym roku wydatki na refundację mają rosnąć wolniej niż w tym. Z dodatkowych 340 mln zł, jakie na dopłaty do leków wyda w 2017 r. NFZ, tylko jedna piąta trafi na nowoczesne specyfiki, które dotychczas były pełnopłatne dla pacjentów lub całkiem niedostępne. W tym roku z nadwyżki na nowe leki trafi blisko 40 proc.

NFZ w 2017 r. wyda na refundację leków ok. 11,2 mld zł, a po rozwiązaniu rezerw kwota ta może wzrosnąć do 12,4 mld zł. To więcej niż w 2016 r., przy czym resort zdrowia po raz kolejny ustala, jak rozdysponować nadwyżkę. Chodzi o 339,3 mln zł do podziału między nowe i już refundowane leki. To ważna informacja dla pacjentów, którzy w tej chwili kupują leki pełnopłatne lub są zmuszeni do leczenia starszej generacji preparatami.

Zgodnie z projektem rozporządzenia na grupę preparatów oraz wyrobów medycznych, które dotychczas nie były refundowane, ma trafić 72,8 mln zł z dodatkowych środków. O 8 mln zł mają wzrosnąć wydatki na takie medykamenty, które są refundowane, ale tylko dla wybranych chorych. Ustalenia te znalazły się w projekcie rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie podziału kwoty środków finansowych stanowiącej wzrost całkowitego budżetu na refundację, który trafił do konsultacji.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane