Czy za zmianę lekarza na NFZ trzeba płacić? Zdarza się, że nie jesteśmy do końca zadowoleni z usług naszego lekarza rodzinnego i decydujemy się poszukać dogodnej przychodzi POZ. Jednak niewiele osób wie, że zmiana lekarza POZ może być w pewnych sytuacjach odpłatna. Kiedy i ile to kosztuje?

Zmieniasz lekarza na NFZ i każą ci płacić?

Każdy, kto mieszka w Polsce i jest ubezpieczony (opłaca składkę na NFZ), ma prawo do darmowej podstawowej opieki zdrowotnej w wybranej dobrowolnie przychodni. Aby skorzystać z pomocy lekarza POZ, musimy wypełnić deklarację wyboru lekarza i tym samym zapisać się do konkretnej przychodni.

Istnieje możliwość zmiany lekarza rodzinnego i przeniesienia się do innego specjalisty lub innej przychodni - bez konieczności podania powodu. W pewnych sytuacjach jest to darmowe, a w innych - odpłatne. Kto, kiedy i ile musi zapłacić?

Zmiana lekarza POZ. Jak wygląda procedura? [ZASADY]

W przypadku problemów zdrowotnych lekarzem pierwszego kontaktu jest zazwyczaj lekarz rodzinny (specjalista medycyny rodzinnej lub internista), który pracuje w przychodni POZ. Jeśli korzystamy z podstawowej opieki zdrowotnej, to musimy być zapisani do konkretnego lekarza POZ. To samo dotyczy pielęgniarki oraz położnej POZ (w przypadku kobiet). Możemy wybrać dowolną przychodnię - nie mu tu rejonizacji.

W jaki sposób możemy wybrać lub zmienić lekarza rodzinnego? Otóż, musimy wypełnić deklarację.

Możemy wypełnić deklarację:

  • na miejscu w danej przychodni (trzeba osobiście podpisać deklarację)
  • przez Internet - na Internetowym Koncie Pacjenta.

Zmiana lekarza powinna nastąpić w ciągu 7 najbliższych dni, jednak to zależy od trybu pracy przychodni. W praktyce zdarza się, że przychodnia akceptuje zmiany i wprowadza nowy wybór do systemu do 3 tygodni.

Jeśli pacjentem jest osoba niesamodzielna lub całkowicie ubezwłasnowolniona, deklarację w jej imieniu wypełnia opiekun. Wtedy podpisany przez pacjenta wniosek w formie papierowej należy zanieść do wybranej placówki POZ. Jeśli nie może on pisać, warto ustalić tryb potwierdzenia jego woli z osobą zarządzającą placówką.

Jak podkreśla NFZ, najlepiej, jeśli cała rodzina korzysta z tej samej praktyki lub przychodni POZ. Dzięki temu specjaliści tam pracujący będą mieli więcej informacji o całej rodzinie, co w przypadku niektórych chorób ułatwi leczenie i diagnozowanie.

Darmowa zmiana lekarza POZ. W jakich przypadkach?

Każdy pacjent ma prawo dwa razy w roku kalendarzowym bezpłatnie zmienić lekarza, pielęgniarkę i położną POZ. Nie trzeba podawać przyczyny tej decyzji. Istnieją też dodatkowe sytuacje, gdy darmowa zmiana lekarza rodzinnego jest honorowana przez fundusz. Są to:

  • zmiana miejsca zamieszkania
  • zaprzestanie pracy przez wybranego wcześniej świadczeniodawcę
  • zamknięcie wybranej przychodni
  • ukończenie 18 lat
  • inne przyczyny, które powstały po stronie lekarza lub przychodni.

Płatna zmiana lekarza POZ. Kiedy i ile kosztuje?

Z przepisów regulujących funkcjonowanie opieki zdrowotnej w Polsce wynika, że za zmianę lekarza, pielęgniarki lub położnej POZ będziemy musieli zapłacić, jeżeli:

  • zmiana nie wynika ze zmiany miejsca zamieszkania pacjenta, zaprzestania pracy przez danego specjalisty, zamknięcia przychodni, osiągnięcia pełnoletności przez pacjenta lub innej przyczyny powstałej z winy lekarz lub przychodni
  • zmieniamy lekarza lub przychodnią po raz 3. w roku lub częściej.

Ile kosztuje zmiana lekarza POZ?

Każda trzecia w roku kalendarzowym zmiana lekarza POZ, pielęgniarki POZ lub położnej POZ kosztuje 80 zł.

Leczenie u innego lekarza rodzinnego. Czy jest możliwe?

Co do zasady powinniśmy leczyć się u lekarza, którego wybraliśmy, wypełniając deklarację w przychodni POZ. Czy możliwe jest jednak skorzystanie z porady innego lekarza rodzinnego niż ten, do którego jesteśmy zapisani?

Tak, jeśli należymy do przychodni, w której pracuje kilku specjalistów i w danym dniu nasz lekarz akurat nie przyjmuje pacjentów, to możemy skorzystać z pomocy innego lekarza pracującego w tej placówce.

Również jeśli jesteśmy np. na wakacjach lub w delegacji, to w miejscu swojego pobytu możemy skorzystać z porady dowolnego lekarza POZ w przypadku:

  • nagłego zachorowania
  • nagłego pogorszenia stanu zdrowia.