statystyki

Ochrona zdrowia: Podział pieniędzy budzi kontrowersje

autor: Aleksandra Kurowska06.06.2016, 07:28; Aktualizacja: 06.06.2016, 08:24
lekarz, szpital

Placówki medyczne zwracają uwagę, że utrzymanie ich na tym poziomie będzie oznaczać opiniowanie przez administrację rządową nawet niewielkich inwestycjiźródło: ShutterStock

Partnerzy społeczni mają zastrzeżenia do nowych kryteriów oceny zasadności inwestycji zaproponowanych przez resort zdrowia. Na projekty zdrowotne w nowej perspektywie unijnej Polska ma do rozdysponowania 20 mld zł. Ich wydatkowanie zostało jednak uzależnione od regionalnych map zdrowotnych, które wskażą potrzeby oraz wynikające z nich priorytety polityki zdrowotnej.

Resort zdrowia już je przygotował, przy czym wdrożenie tych dokumentów do procesów decyzyjnych ma ułatwić system IOWISZ (Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia). Jak wynika z projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który w ubiegłym tygodniu trafił do konsultacji społecznych, nowe narzędzie posłuży nie tylko do opiniowania inwestycji finansowanych z unijnych pieniędzy, ale i innych źródeł, w tym budżetu państwa, a nawet samych placówek zdrowotnych.

Lokalne priorytety

Najważniejszą rolę w ocenie zasadności wniosków o pieniądze na inwestycje zdrowotne będą mieć wojewodowie. Swoje opinie mają też przedstawiać marszałek województwa oraz oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. W sprawach spornych, a także wniosków wojewodów, instytutów oraz uczelni medycznych ostatni głos będzie miał minister zdrowia.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane