statystyki

Ochrona zdrowia: Podział pieniędzy budzi kontrowersje

autor: Aleksandra Kurowska06.06.2016, 07:28; Aktualizacja: 06.06.2016, 08:24
lekarz, szpital

Placówki medyczne zwracają uwagę, że utrzymanie ich na tym poziomie będzie oznaczać opiniowanie przez administrację rządową nawet niewielkich inwestycjiźródło: ShutterStock

Partnerzy społeczni mają zastrzeżenia do nowych kryteriów oceny zasadności inwestycji zaproponowanych przez resort zdrowia. Na projekty zdrowotne w nowej perspektywie unijnej Polska ma do rozdysponowania 20 mld zł. Ich wydatkowanie zostało jednak uzależnione od regionalnych map zdrowotnych, które wskażą potrzeby oraz wynikające z nich priorytety polityki zdrowotnej.

Resort zdrowia już je przygotował, przy czym wdrożenie tych dokumentów do procesów decyzyjnych ma ułatwić system IOWISZ (Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia). Jak wynika z projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który w ubiegłym tygodniu trafił do konsultacji społecznych, nowe narzędzie posłuży nie tylko do opiniowania inwestycji finansowanych z unijnych pieniędzy, ale i innych źródeł, w tym budżetu państwa, a nawet samych placówek zdrowotnych.

Lokalne priorytety

Najważniejszą rolę w ocenie zasadności wniosków o pieniądze na inwestycje zdrowotne będą mieć wojewodowie. Swoje opinie mają też przedstawiać marszałek województwa oraz oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. W sprawach spornych, a także wniosków wojewodów, instytutów oraz uczelni medycznych ostatni głos będzie miał minister zdrowia.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane