statystyki

Kto weźmie pieniądze za ciążę? Nowy model opieki cofa nas do PRL-u

autor: Klara Klinger19.05.2016, 08:04; Aktualizacja: 19.05.2016, 08:40
Poród

Nad bezpieczeństwem matki i dziecka mają czuwać ginekolog, położna i lekarze ze szpitalaźródło: ShutterStock

Nowy model opieki nad brzemiennymi cofa nas do PRL-u – denerwują się położne. NFZ im odpowiada: po raz pierwszy otrzymacie możliwość prowadzenia pacjentek.

Położne szykują się na walkę o swoje interesy. Uważają, że nowe przepisy wprowadzone pilotażowo przez fundusz ograniczą wybór kobiet w ciąży. Ich zdaniem zgodnie z zasadami, które zaczną działać od lipca, ciężarne będą musiały korzystać z usług tylko tych położnych, z którymi szpital podpisze umowę. Obawy ma też Fundacja Rodzić po Ludzku.

W związku z pojawiającymi się kontrowersjami w zeszłym tygodniu zwołano posiedzenie rady funduszu, która jeszcze raz przyjrzała się założeniom koordynowanej opieki nad ciężarną. W najbliższym czasie wyda opinię. – Idea jest bardzo dobra i projekt mógłby stać się wzorem dla podobnych rozwiązań w innych dziedzinach służby zdrowia, należy jednak pozwolić, by lekarze i położne, które prowadzą własne praktyki, też mogli podpisywać umowy z NFZ na sprawowanie opieki koordynowanej – uważa wiceszefowa rady Małgorzata Gałązka-Sobotka.

Zasada działania opieki jest prosta: nad bezpieczeństwem mamy i dziecka będzie czuwać zespół złożony z lekarza ginekologa, położnej i lekarzy szpitala. Zespół będzie zapewniał całość opieki nad matką i dzieckiem od momentu potwierdzenia ciąży do czasu ukończenia przez dziecko pierwszych sześciu tygodni życia. Opieka po urodzeniu będzie obejmować m.in. wizyty położnej w domu oraz konsultacje w zakresie karmienia piersią i 24-godzinny kontakt. Na razie do programu wejdą największe placówki wojewódzkie. Reszta będzie działać na starych zasadach. Ciężarne mogą wybrać model opieki.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane