Szef resortu zdrowia powiedział, że udało się „zadanie na pierwszy rzut oka niewykonalne” – tzn. przygotowanie szpitalnych map potrzeb zdrowotnych. „Wymagało to zupełnie szaleńczego tempa” – ocenił Radziwiłł.

„Wprowadzamy do systemu zasadę sprawiedliwości, a decyzje inwestycyjne w ochronie zdrowia będą podejmowane w oparciu o rzetelne analizy, oparte właśnie na mapach potrzeb, czyli epidemiologii i demografii, a nie decyzjach, które nie wiadomo, skąd pochodzą” – powiedział minister.

Dodał, że resort przygotował ważny Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Służbie Zdrowia (IOWISZ). "Proponuję zapamiętać tę nazwę, bo będzie to ważny instrument służący do odpowiedniego kierowania środków inwestycyjnych - zarówno unijnych, jak i polskich - w rozwój infrastruktury w służbie zdrowia" – stwierdził. Poinformował, że obecnie trwają już testy IOWISZ-a.

Minister mówił, że resort „cały czas ratuje zapuszczoną informatyzację ochrony zdrowia”. „Rozpisaliśmy nowy harmonogram wdrożeń, walczymy o rozliczenie środków europejskich” – powiedział.

Radziwiłł podkreślił, że w ubiegłym roku, pierwszy raz od dłuższego czasu, udało się uniknąć perturbacji, zwanych „syndromem 1 stycznia” w podstawowej opiece zdrowotnej. "Zagwarantowaliśmy bezproblemowy dostęp pacjentów od pierwszego stycznia" - powiedział.

Minister przekazał, że w MZ trwają lub niedługo się rozpoczną prace nad ponad 30 projektami ustaw, w tym likwidującymi NFZ. "Liczymy, że dzięki temu uda się przywrócić sprawność i poprawić dostępność służby zdrowia dla pacjentów" - powiedział. Jak dodał, szczegóły tych projektów mają być znane w ciągu kilku miesięcy.

Premier pytała ministra, kiedy pacjenci będą mogli się spodziewać likwidacji NFZ. "Pierwsze założenia ustaw uda się przygotować jeszcze w lecie, najpóźniej jesienią, ale myślę, że to, na co pacjenci czekają tak naprawdę, to jest zwiększenie dostępu do lekarzy i ograniczenie kolejek" - powiedział minister.

Wyraził nadzieję, że dzięki pracom m.in. nad koszykiem świadczeń gwarantowanych, "kolejki uda się w znaczący sposób ograniczyć jeszcze w tym roku".

Premier poprosiła ministra o przyspieszenie prac nad systemowymi zmianami w służbie zdrowia. "Już niedługo przyjdziemy z projektami" - zapewnił Radziwiłł.