statystyki

Szpitale: Ustawa o terminach zapłaty nie rozwiązała problemów

autor: Aleksanda Kurowska28.04.2016, 08:15; Aktualizacja: 28.04.2016, 08:22
szpital lekarz

Kontrahenci szpitali liczyli na to, że wyższe odsetki skłonią szpitale do terminowej spłaty.źródło: ShutterStock

Nowelizacja ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (Dz.U. z 2015 r. poz. 1830) wprowadziła istotne zmiany w sposobie naliczania odsetek za nieterminowe regulowanie płatności. Jednak jak twierdzą firmy nie spowodowało to zmian we współpracy z placówkami medycznymi. Do końca 2015 r. odsetki za zwłokę regulowała ordynacja podatkowa (stawka równa sumie 200 proc. podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego NBP i 2 pkt proc., ale nie niższa niż 8 proc.).

Od stycznia weszły nowe przepisy, zgodnie z którymi odsetki za opóźnienie w transakcjach handlowych są równe sumie stopy referencyjnej NBP i 8 pkt proc. – Celem wprowadzenia zmian było zmniejszenie wpływu wzrostu stóp procentowych na odsetki – wyjaśnia Jan Pachocki z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka. – Obecnie odsetki wynoszą zaledwie 9,5 proc. – dodaje.

Kontrahenci szpitali liczyli na to, że wyższe odsetki skłonią szpitale do terminowej spłaty. Tak się nie stało. – Placówki te płacą z takim samym opóźnieniem jak w roku ubiegłym. Średni czas to 100 dni od daty wystawienia faktury, przy maksymalnym 60-dniowym terminie płatności obowiązującym w transakcjach handlowych – stwierdza Paweł Woźniak ze Związku Pracodawców Stratera MED.


Pozostało jeszcze 44% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane