Skoordynowana opieka od początku ciąży do 6 tyg. po porodzie i całodobowa pomoc dla ciężarnych – takie nowości wprowadza podpisane wczoraj zarządzenie prezesa NFZ.
Pierwsze pacjentki skorzystają na nowych wytycznych już na początku lipca. Wówczas będzie wiadomo, które szpitale przystąpiły do programu. Wybrane one zostaną w ramach konkursów organizowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia i muszą spełnić konkretne wymagania: m.in. przyjmować minimum 600 porodów rocznie, a także zapewniać dostęp do poradni ginekologiczno-położniczych oraz położnej. – Wstępne analizy wskazują, że w każdym oddziale funduszu będzie od 1 do 3 takich szpitali – wyjaśnia Wojciech Zawalski, dyrektor departamentu świadczeń opieki zdrowotnej w NFZ. Po roku program zostanie oceniony i być może rozszerzony o kolejne ośrodki zdrowia.
Obecnie przyszłe mamy szukają specjalistów na własną rękę: najpierw ginekologa, później położnej, a na końcu wybierają szpital. Same zapisują się na badania. Po zarządzonych zmianach ma im to wszystko zapewniać szpital i specjalny zespół medyczny. Każdy z jego członków będzie mieć wgląd w dokumentację pacjentki i wyniki jej badań w systemie online. Oprócz tego ciężarna ma mieć całodobowy dostęp telefoniczny do lekarzy prowadzących. Przyszłe matki będą mogły przystąpić do programu lub z niego zrezygnować na każdym etapie ciąży.