statystyki

RPO chce lepszej ochrony dla ciężarnych

autor: Artur Radwan15.03.2016, 07:30; Aktualizacja: 15.03.2016, 09:13
Ustawa o służbie żołnierzy zawodowych nie może aż tak daleko rozróżniać kobiet i mężczyzn.

Ustawa o służbie żołnierzy zawodowych nie może aż tak daleko rozróżniać kobiet i mężczyzn.źródło: ShutterStock

Kobiety będące żołnierzami kontraktowymi nie mają dostatecznej ochrony po zajściu w ciążę – alarmuje rzecznik praw obywatelskich i postuluje zmianę przepisów. Eksperci są jednak temu przeciwni.

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami kobieta z podpisanym kontraktem czasowym z armią może skorzystać z ochrony macierzyństwa najwcześniej 6 tygodni przed przewidywaną datą porodu. Taka możliwość wynika z art. 180 par. 2 k.p w związku z art. 65 ust. 1 ustawy z 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz.U. z 2014 r. poz. 1414 ze zm.). Zdaniem dr. Adama Bodnara ciężarne służące w wojsku na 12–letnich kontraktach nie mają dostatecznej ochrony w porównaniu ze służbą stałą lub w inny formacjach. Przy czym zwraca uwagę, że w pragmatykach pozostałych służb mundurowych istnieją jednak przepisy chroniące ciężarne kobiety w ciąży przed zwolnieniem. Za przykład podaje art. 44 ust. 1 ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o policji (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 355 ze zm.). Na jego podstawie funkcjonariusza nie można zwolnić ze służby w okresie ciąży, w czasie urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopów: ojcowskiego, rodzicielskiego lub wychowawczego. Analogicznej regulacji nie ma jednak ustawa o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. W efekcie RPO twierdzi, że Polska nie wdrożyła dostatecznie wymaganego przez prawo unijnego standardu ochrony zatrudnienia kobiet w ciąży.

Eksperci podkreślają, że zgodnie z art. 177 par. 3 k.p. umowa terminowa przekraczająca jeden miesiąc zostaje przedłużona do dnia porodu, gdy jej rozwiązanie miałoby nastąpić po upływie trzeciego miesiąca ciąży.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane