statystyki

Pacjent ma prawo pożyczyć oryginał dokumentu ze szpitala lub przychodni

autor: Aleksandra Kurowska13.01.2016, 17:00
medycyna, pielęgniarka, badania, pacjent, szpital, zdrowie

Temat udostępniania oryginałów pacjentom pojawia się co jakiś czas.źródło: ShutterStock

Szpitale i przychodnie niechętnie wydają oryginalne dokumenty pacjentom. Przepisy wprost nie wskazują leczących się u nich osób jako do tego uprawnionych. Z tym stanowiskiem nie zgadza się rzecznik praw pacjenta.

Zgodnie z art. 27 pkt 3 ustawy z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta (Dz.U. z 2012 r. poz. 159, ze zm.) dokumentacja medyczna jest udostępniana m.in. poprzez wydanie jej oryginału za pokwitowaniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu, jeżeli uprawniony organ lub podmiot tych papierów żąda. Zdaniem RPP przepis ten nie wyłącza pacjenta z kręgu podmiotów, które mogą uzyskać dostęp do dokumentacji, a nie tylko jej kopii.

Także resort zdrowia uważa, że istnieją sytuacje, kiedy wydanie oryginału dokumentacji jest celowe. Wśród nich jest np. stan zagrożenia życia lub zdrowia pacjenta albo konieczność zbadania autentyczności materiałów. Orzecznictwo sądów jest podobne. W wyroku z 17 listopada 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wskazał (sygn. akt VII SA/Wa 1893/15), że celem przepisów nie było zawężenie uprawnień do dokumentacji „jedynie do innych podmiotów z wyłączeniem najbardziej zainteresowanego, jakim jest sam pacjent (...)”.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane