statystyki

Recepta jest ważna tylko 30 dni. Czy aptekarz wyda leki po terminie?

autor: Renata Majek28.01.2016, 19:00
Recepta na antybiotyki stosowane doustnie i w postaci zastrzyków ważna jest tylko 7 dni.

Recepta na antybiotyki stosowane doustnie i w postaci zastrzyków ważna jest tylko 7 dni.źródło: ShutterStock

Znalazłam niezrealizowaną receptę i szybko poszłam do apteki, bo wydawało mi się, że jest ważna miesiąc. Niestety spóźniłam się o jeden dzień, a pani w aptece była nieprzejednana i nie wydała mi leków. Twierdziła, że przepisy jej na to nie pozwalają – skarży się pani Anna. – Czy miała rację – pyta.

Przepisy przewidują różne terminy ważności recept, a zależą one od rodzaju przepisanego przez lekarza medykamentu. Jednak podstawowy okres wynosi 30 dni. Nie miesiąc, bo ich długość jest różna, ani uwzględnianie wyłącznie dni roboczych, omijając święta lub weekendy. Po prostu są to 30 dni kalendarzowe. Do obliczenia terminu realizacji recept stosuje się przepisy kodeksu cywilnego. Zatem okres ważności biegnie od następnego dnia po wystawieniu. Kwiecień ma 30 dni, więc receptę wystawioną 10 kwietnia wykupimy jeszcze 10 maja, ale receptę z datą 10 marca, który liczy 31 dni, zrealizujemy tylko do 9 kwietnia.

Trzeba także pamiętać o czymś takim, jak brak danego leku lub jego dostępność nie w takiej ilości, w jakiej został przepisany. Jeśli apteka zamówi brakujące opakowanie i po odbiór przyjdziemy następnego dnia (jeszcze gorzej, gdyby to był weekend lub święto), recepta może stracić ważność. Nie można bowiem zapłacić za lek, którego „nie widzi komputer”, lecz dopiero tego dnia, gdy jest on wydawany. Również 30 dni jest na zrealizowanie recepty na lek recepturowy i w tym przypadku szczególnie trzeba pilnować terminu, bowiem apteka ma obowiązek sporządzić taki medykament w ciągu 48 godzin od momentu przyniesienia recepty, a składników może w tym momencie brakować. I pojawi się problem.

Są też wyjątki od reguły. Recepta na antybiotyki stosowane doustnie i w postaci zastrzyków ważna jest tylko 7 dni. Natomiast gdy antybiotyk ma postać maści, jest w płynu lub w kroplach, nadal obowiązuje termin 30-dniowy.


Pozostało jeszcze 41% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • valmue(2016-02-09 16:31) Zgłoś naruszenie 10

    Przepis o siedmiodniowej ważności recepty z pogotowia zniknął jakieś 4 lata temu. Teraz recepty z pogotowia są ważne tak samo długo, jak z każdego innego miejsca. Jeżeli jest Pan/Pani farmaceutą/technikiem proszę o zaktualizowanie wiedzy. :)

    Odpowiedz
  • ed(2016-01-28 20:00) Zgłoś naruszenie 01

    antybiotyki 7 dni(nie mylić z chemioterapeutykami co czesto zdarza się w NFZ jak mają płacić refundację no i rp z pogotowia 7 dni

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane