statystyki

Ważne zmiany w ochronie zdrowia: Co nowego czeka nas w 2016 roku?

21.01.2016, 10:21; Aktualizacja: 21.01.2016, 11:52
Lekarz, zdrowie, szpital

W listopadzie 2015 r. Ministerstwo Zdrowia podpisało rozporządzenie wprowadzające standardy.źródło: ShutterStock

Inne reguły wystawiania recept, e-zwolnienia, skoordynowana opieka nad kobietami w ciąży, koniec bezpłatnego in vitro – to niektóre ze zmian, które dotkną pacjentów. Część z nich jest planowana na połowę 2016 roku 

Są już elektroniczne zwolnienia, dzięki którym osoba, która zachoruje, nie musi biec z dokumentem do pracy. Lekarz wypisuje zwolnienie za pomocą specjalnej platformy informatycznej przygotowanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki temu dokument jest widoczny zarówno dla pracodawcy, jak i ZUS. I to jeszcze tego samego dnia. Lekarz po wpisaniu PESEL pacjenta będzie miał automatycznie uzupełnione dane: nazwisko, adres, NIP zakładu pracy. Musi jedynie wpisać liczbę dni, kod choroby i podpisać e-dokument.

Aby jednak móc skorzystać z e-zwolnienia, zarówno lekarz, jak i pracodawca muszą mieć odpowiednie narzędzia informatyczne. Z danych ZUS wynika, że do tej pory najwięcej takich zwolnień było wystawionych w stolicy. Reszta nadal otrzymuje je w wersji papierowej. Taka sytuacja będzie trwała do 2018 r. – od tego momentu e-zwolnienia staną się obowiązkowe.

W listopadzie 2015 r. Ministerstwo Zdrowia podpisało rozporządzenie wprowadzające standardy. Zgodnie z nowymi wytycznymi szpital ma obowiązek ustalić z rodzącą, z jakich metod może skorzystać, i opracować w konsultacji z nią optymalny plan. Prócz tego coraz więcej szpitali oferuje bezpłatne znieczulenie zewnątrzoponowe – płaci za nie NFZ.

Wiosną miałaby być dostępna skoordynowana opieka okołoporodowa. Kobieta byłaby od zajścia w ciążę, w trakcie porodu i do 6 tygodni po nim pod opieką jednego zespołu specjalistów. Każdy z nich na każdym etapie miałby możliwość wglądu w dokumentację medyczną, wyniki badań etc., znajdujących się w systemie online. Ciężarna miałaby otrzymać 24-godzinny bezpośredni dostęp telefoniczny do prowadzących lekarzy. Celem jest zwiększenie bezpieczeństwa kobiety, a także ułatwienia organizacyjne. Pacjentka nie musiałaby już szukać lekarzy i zapisywać się na badania na własną rękę. W systemie opieki skoordynowanej wszystko by było zorganizowane za nią.


Pozostało 33% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • polska FIKCJA..(2016-01-24 06:49) Zgłoś naruszenie 10

    ....Ważne zmiany w ochronie zdrowia--- to jest HECA...!!! gdyż o zmianach decydują - TYLKO ....medycy (od dziesięcioleci).

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane