statystyki

Ważne zmiany w ochronie zdrowia: Co nowego czeka nas w 2016 roku?

21.01.2016, 10:21; Aktualizacja: 21.01.2016, 11:52
Lekarz, zdrowie, szpital

W listopadzie 2015 r. Ministerstwo Zdrowia podpisało rozporządzenie wprowadzające standardy.źródło: ShutterStock

Inne reguły wystawiania recept, e-zwolnienia, skoordynowana opieka nad kobietami w ciąży, koniec bezpłatnego in vitro – to niektóre ze zmian, które dotkną pacjentów. Część z nich jest planowana na połowę 2016 roku 

Są już elektroniczne zwolnienia, dzięki którym osoba, która zachoruje, nie musi biec z dokumentem do pracy. Lekarz wypisuje zwolnienie za pomocą specjalnej platformy informatycznej przygotowanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki temu dokument jest widoczny zarówno dla pracodawcy, jak i ZUS. I to jeszcze tego samego dnia. Lekarz po wpisaniu PESEL pacjenta będzie miał automatycznie uzupełnione dane: nazwisko, adres, NIP zakładu pracy. Musi jedynie wpisać liczbę dni, kod choroby i podpisać e-dokument.

Aby jednak móc skorzystać z e-zwolnienia, zarówno lekarz, jak i pracodawca muszą mieć odpowiednie narzędzia informatyczne. Z danych ZUS wynika, że do tej pory najwięcej takich zwolnień było wystawionych w stolicy. Reszta nadal otrzymuje je w wersji papierowej. Taka sytuacja będzie trwała do 2018 r. – od tego momentu e-zwolnienia staną się obowiązkowe.

W listopadzie 2015 r. Ministerstwo Zdrowia podpisało rozporządzenie wprowadzające standardy. Zgodnie z nowymi wytycznymi szpital ma obowiązek ustalić z rodzącą, z jakich metod może skorzystać, i opracować w konsultacji z nią optymalny plan. Prócz tego coraz więcej szpitali oferuje bezpłatne znieczulenie zewnątrzoponowe – płaci za nie NFZ.

Wiosną miałaby być dostępna skoordynowana opieka okołoporodowa. Kobieta byłaby od zajścia w ciążę, w trakcie porodu i do 6 tygodni po nim pod opieką jednego zespołu specjalistów. Każdy z nich na każdym etapie miałby możliwość wglądu w dokumentację medyczną, wyniki badań etc., znajdujących się w systemie online. Ciężarna miałaby otrzymać 24-godzinny bezpośredni dostęp telefoniczny do prowadzących lekarzy. Celem jest zwiększenie bezpieczeństwa kobiety, a także ułatwienia organizacyjne. Pacjentka nie musiałaby już szukać lekarzy i zapisywać się na badania na własną rękę. W systemie opieki skoordynowanej wszystko by było zorganizowane za nią.


Pozostało jeszcze 33% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • polska FIKCJA..(2016-01-24 06:49) Zgłoś naruszenie 10

    ....Ważne zmiany w ochronie zdrowia--- to jest HECA...!!! gdyż o zmianach decydują - TYLKO ....medycy (od dziesięcioleci).

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane