statystyki

Brak zgody na przekazanie wyników badań wymaga oświadczenia

autor: Piotr Pieńkosz12.01.2016, 10:40; Aktualizacja: 12.01.2016, 10:59
medycyna, pielęgniarka, badania, pacjent, szpital, zdrowie

Odmowa podpisania oświadczenia nie może stanowić podstawy do odmowy wykonania badania przez placówkę medycznąźródło: ShutterStock

Poddałem się tomografii komputerowej w placówce opieki zdrowotnej. Nikogo nie upoważniałem do odbioru wyniku, powiedziałem, że zrobię to sam. Przed badaniem poproszono mnie o podpisanie oświadczenia o braku zgody na przekazanie dokumentów osobie trzeciej. Myślałem, że tego typu dokument podpisuje się jedynie wtedy, gdy się kogoś upoważnia do odbioru wyników badania. Natomiast jeśli ktoś chce je sam odebrać, nie musi wypełniać zbędnych formularzy. Podpisałem oświadczenie, gdyż pracownica prywatnego gabinetu poinformowała mnie, że bez tego nie udzielą mi świadczenia medycznego. Proszę o informację, czy nie wprowadzono mnie w błąd – pisze pan Stanisław.

Na wstępie warto wyjaśnić, że to, iż opisana przez czytelnika sytuacja miała miejsce w prywatnej placówce medycznej, nie ma znaczenia, gdyż zasady ochrony danych osobowych pacjentów i dokumentacji medycznej są takie same dla jednostek opieki zdrowotnej prowadzonych przez podmioty prywatne i publiczne. Wyniki badań stanowią część dokumentacji medycznej pacjenta i dlatego mogą być udostępnione zarówno samemu zainteresowanemu, jak i upoważnionej przez niego osobie. Jeśli pacjent chce, by odebrała je wskazana przez niego osoba (niekoniecznie ktoś z rodziny), musi złożyć w tym celu stosowne oświadczenie. Podaje w nim dane osobowe upoważnionego i oznaczenie dokumentu tożsamości, na podstawie którego będzie można go zidentyfikować, gdy ten zgłosi się po odbiór wyników. Oświadczenie jest dołączane do akt pacjenta.

Jeśli nie chcemy nikogo upoważniać, możemy również zostać poproszeni o złożenie oświadczenia. Taki dokument także jest dołączany do akt. Ale uwaga, odmowa podpisania oświadczenia nie może stanowić podstawy do odmowy wykonania badania przez placówkę medyczną. Innymi słowy pacjent może nie podpisywać wspomnianego dokumentu, choć z punktu widzenia ochrony poufności jego akt medycznych może się to okazać korzystne (patrz opinia eksperta).

Jeśli jednak, jak w sytuacji opisanej przez pana Stanisława, z powodu niezłożenia oświadczenia, że nie wyznacza się osoby upoważnionej do odbioru wyników badań, placówka odmówi ich przeprowadzenia, to powinniśmy interweniować. Jej pracownicy naruszają bowiem prawo. Organem stojącym na straży interesów pacjentów jest rzecznik praw pacjenta i to do jego urzędu należy kierować opis wszelkich tego typu przypadków, a on może podjąć interwencję na rzecz zainteresowanych. Wniosek o przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego można przesłać do biura rzecznika (wzór znajduje się na stronie www.bpp.gov.pl. Pacjenci mogą również korzystać z ogólnopolskiej bezpłatnej infolinii 800 190 590, czynnej od poniedziałku do piątku w godzinach 9–21). Dyżurujący pracownicy na bieżąco przekazują informacje o krokach, jakie można samodzielnie podjąć, w tym o przysługujących środkach prawnych, gdy dochodzi do naruszenia przepisów. 


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane