statystyki

Niedosłyszący ma prawo odliczyć koszty aparatu

autor: Agnieszka Pokojska30.12.2015, 11:14; Aktualizacja: 30.12.2015, 11:45
Zakupiony przez pana Patryka aparat słuchowy spełnia te warunki

Zakupiony przez pana Patryka aparat słuchowy spełnia te warunkiźródło: ShutterStock

Mam orzeczoną niepełnosprawność ze względu na problemy ze słuchem – pisze pan Patryk. – Czy zakup aparatu słuchowego oraz baterii do niego, a także ewentualne koszty naprawy mogę odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej – pyta czytelnik.

Tak. Wynika to z art. 26 ust. 7a ust. 3 ustawy o PIT. Przepis ten pozwala odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Wyjątkiem jest sprzęt gospodarstwa domowego.

Zakupiony przez pana Patryka aparat słuchowy spełnia te warunki. Jest bowiem urządzeniem, którego typ, rodzaj i budowa opiera się na indywidualnym doborze. Uwzględnia zwłaszcza stopień ubytku słuchu, zdolności manualne, a także karnację i kolor włosów osoby, dla której jest przeznaczony. Ponadto ułatwia wykonywanie czynności życiowych. Można też odliczyć naprawy oraz koszty baterii, co wynika wprost z przywołanego przepisu. Możliwość uwzględnienia w rocznym rozliczeniu tego ostatniego wydatku potwierdzają organy podatkowe, np. dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi interpretacji z 5 listopada 2015 r. (nr IPTPB2/4511-488/15-2/PK. Dyrektor wyjaśnił, że częścią składową aparatu słuchowego jest system zasilania w postaci baterii. Ich brak powoduje, że urządzenie jest niekompletne, a co za tym idzie, nie spełnia swojej funkcji. Oczywiście podstawowym warunkiem, który pozwala odliczyć takie wydatki, jest posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności (z ulgi nie może skorzystać każdy, kto kupi aparat słuchowy). Ten warunek czytelnik spełnia. 

Podstawa prawna


Pozostało jeszcze 7% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane