Prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski poinformował PAP, że w środę organizacja zadeklarowała podpisanie aneksów do końca czerwca 2016 r. Powiedział, że porozumienie jest efektem listopadowego zarządzenia Prezesa NFZ w sprawie realizacji umów na rok 2016 w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Przyznał, że Porozumienie miało uwagi do zarządzenia, ale - jak powiedział - NFZ wprowadził sugerowane zmiany. Krajewski podkreślił, że "dobrym duchem" prowadzonych rozmów był minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.
Reklama

Prezes PZ powiedział, że zgodnie z propozycją NFZ aneksy zostaną podpisane do 30 czerwca 2016 r. Ustawa, dzięki której umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej będą mogły zostać przedłużone do 30 czerwca 2017 r., została podpisana przez prezydenta i wejdzie w życie od stycznia 2016 r.

"Uważamy, że jeszcze wiele rzeczy będzie się zmieniać, jeszcze ani my, ani system nie jesteśmy gotowi, żeby zawierać umowy na czas nieokreślony, dlatego ustaliliśmy, że ten okres do czerwca 2016 r. pozwoli spokojnie zmieniać sprawy, które takich zmian wymagają" - dodał.

"W tym czasie jeszcze odbędzie się parę zmian w zarządzeniu, bo jest także kwestia spraw związanych z uregulowaniem programów profilaktycznych" - zaznaczył. Wyjaśnił, że chodzi m.in. o profilaktykę chorób krążenia i profilaktykę antytytoniową. "Prezes NFZ zadeklarował, że takie programy powstaną i środki na to się znajdą" - mówił Krajewski.

We wtorek umowy przedłużyli również lekarze zjednoczeni wokół Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. "Przedłużamy nasze umowy na pół roku i liczymy, że będzie to dobry czas na stopniowe wprowadzanie kolejnych zmian koniecznych dla prawidłowego funkcjonowania nie tylko podstawowej opieki zdrowotnej w Polsce" - oceniła prezes PPOZ Bożena Janicka.

Reklama

Dodała, że w efekcie rozmów, w których wziął udział Radziwiłł, udało się wypracować konsensus "w kluczowych sprawach zgłaszanych obecnemu kierownictwu resortu zdrowia od tygodni". "Pół roku to z jednej strony nadal wymóg ustawowy, z drugiej - dobry czas na zmiany i dotrzymanie zobowiązań" - skomentowała Janicka.

"Bieżące ustalenia zostaną ogłoszone Zarządzeniem Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Ale jeszcze przed świętami zapowiadamy wizytę przedstawicieli PPOZ w oddziale NFZ w sprawie aneksów i zapewnienia dostępności do świadczeń naszym pacjentom" - dodała.

Zarówno PPOZ, jak i Porozumienie Zielonogórskie postulowały wygaszenie systemu weryfikacji pacjentów eWUŚ. Podjęcie takich działań zapowiadał również Radziwiłł. W efekcie rozmów obie organizacje otrzymały też zapewnienie, że okres ważności oświadczeń pacjentów uprawniających do świadczeń w POZ zostanie wydłużony do pół roku (dotychczas były to trzy miesiące).

Wśród postulatów PPOZ znalazła się również kwestia podwyżek dla pielęgniarek praktyki w ramach obecnych kontraktów POZ. Zdaniem lekarzy pilnych regulacji wymagają także m.in. procedury stwierdzania zgonu oraz powołania instytucji koronera, nowelizacja kart DiLO, wzrost finansowania POZ oraz ograniczanie biurokracji.