Dzieci po wypadkach będą fachowo leczone w specjalistycznych ośrodkach. O ile fundusz znajdzie pieniądze na zapłacenie im za całodobową gotowość do ratowania małych pacjentów.

Tworzenie centrów urazowych dla dzieci umożliwia ustawa z 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, ustawy o działalności leczniczej oraz ustawy o zmianie ustawy o działalności leczniczej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1887), która dziś wchodzi w życie.
Zgodnie z tym aktem centra będą mogły powstawać jako wydzielona część już istniejącej placówki mającej szpitalny oddział ratunkowy. Mają w nich być diagnozowane i leczone dzieci po urazach, z ciężkimi, mnogimi, wielonarządowymi obrażeniami ciała.
Ustawa przewiduje, że jedna taka placówka powinna przypadać na milion mieszkańców, a dotarcie do niej nie powinno trwać dłużej niż 1,5 godziny. Zgodnie z koncepcją krajowego konsultanta ds. chirurgii dziecięcej takich specjalistycznych ośrodków przy szpitalach uniwersyteckich powinno powstać 12, przy czym osiem z nich jest już bardzo zaawansowanych w przygotowaniach do uruchomienia i mogłyby zacząć działać od 1 stycznia 2016 r. Wtedy też ma wejść w życie rozporządzenie wykonawcze do ustawy, które przewiduje m.in., że ośrodek, który chce kompleksowo leczyć dzieci z wypadków, musi zapewnić całodobowo zespół specjalistów oraz dostęp do badań diagnostycznych. Jednak nie jest jeszcze rozwiązana podstawowa kwestia – centra nie mają zapewnionego finansowania przez NFZ.
– Pisałem w tej sprawie do prezesa NFZ, ale nie otrzymałem odpowiedzi. Z funduszu płyną jednak sygnały, że spotkanie w tej sprawie odbędzie się w grudniu – informuje prof. Janusz Bohosiewicz, konsultant krajowy ds. chirurgii dziecięcej.
Ta sama nowelizacja ustawy, poza możliwością tworzenia nowego typu placówek, przewiduje dwa ważne ułatwienia dla szpitali. Otóż odracza o rok, do 31 grudnia 2017 r., termin na dostosowanie pomieszczeń i urządzeń do standardów technicznych określonych w rozporządzeniu ministra zdrowia z 26 czerwca 2012 r. (Dz.U. z 2012 r. poz. 739). Według inicjatorów zmiany, posłów Platformy Obywatelskiej, wymogów nie spełnia jeszcze ok. 15 proc. placówek, głównie powiatowych. Bez przesunięcia terminu groziłoby im zamknięcie.
Również o rok przesunięto obowiązek kupienia polis od zdarzeń medycznych. Takie dodatkowe ubezpieczenie na wypadek roszczeń pacjentów przed specjalną komisją działającą przy wojewodach miało być dla obligatoryjne już od stycznia 2016 r. Jednak na rynku brakuje tanich ofert polis.
Etap legislacyjny
Wchodzi w życie 2 grudnia 2015 r.