statystyki

Wyceny zaćmy znów pójdą w dół. Kolejki się wydłużą

autor: Beata Lisowska26.11.2015, 07:40; Aktualizacja: 26.11.2015, 09:20
Ludzkie oko

Ludzkie okoźródło: ShutterStock

Fundusz chce wszczepiać soczewki tanio. Kliniki – najchętniej za pieniądze chorych. Pacjentom pozostaje czekanie w kolejkach.

Od 2013 r. stale rośnie liczba operacji usuwania zaćmy finansowanych przez NFZ. Dwa lata temu takich procedur wykonano ponad 185,5 tys., w ubiegłym roku już ponad 219 tys., a do połowy bieżącego roku – nieco ponad 112 tys. Ubiegłoroczny przyrost procedur był możliwy dzięki korekcie, której NFZ dokonał w 2013 r. Teraz fundusz chce powtórzyć ten manewr. Eksperci wątpią jednak w jego skuteczność. Paradoks polega na tym, że oszczędności nie poprawiają sytuacji pacjentów. Na wszczepienie soczewki wciąż czeka się średnio ponad dwa lata. W kolejce jest zapisanych przeszło 534 tys. osób.

Wyceny znów w dół

Fundusz radykalnie obniżył cenę zabiegu usunięcia zaćmy na koniec 2013 r. z 3,2 tys. zł do 2,3 tys. zł za świadczenie realizowane w trybie jednodniowym w szpitalu. W ten sposób, choć ogólna pula pieniędzy na tego typu operacje obniżyła się tylko nieznacznie (patrz infografika), fundusz mógł w 2014 r. sfinansować o ponad 33,5 tys. więcej procedur niż w poprzednim roku. Od nowego roku znów mniej zapłaci placówkom za usunięcie zaćmy. Obniżka tym razem nie będzie tak radykalna jak dwa lata temu, bo za jedną procedurę NFZ zapłaci o 104 zł mniej niż dotychczas. Zmiana była planowana już w ubiegłym roku, ale po medialnej awanturze NFZ się wycofał. Nowa wycena została jednak wpisana do ubiegłorocznego zarządzenia prezesa NFZ nr 81/2014/DSOZ z 5 grudnia 2014 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju: leczenie szpitalne.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Teo(2015-11-26 14:31) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem ciekawa jak po Nowym Roku porozumienie Jeleniogórskie będzie dogadywać się z nowym ministrem,Taki był mądry w zeszłym roku, tak pyszczył, ciekawe ile teraz kolegom nawali.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane