Od 2 sierpnia wypisanie recepty na leki psychotropowe i środki odurzające będzie wymagać przeprowadzenia badania oraz oceny wpływu leku na pacjenta.
Zasada ta nie dotyczy przepisywania recept w ramach kontynuacji leczenia, jeśli nie upłynęły trzy miesiące od ostatniej wizyty u lekarza i badania pacjenta. Informacja, o tym, że wskazany okres nie został przekroczony, będzie zamieszczana w dokumentacji medycznej pacjenta.
Przed wystawieniem każdej kolejnej recepty na środki odurzające i leki psychotropowe lekarz będzie musiał sprawdzić ilość i rodzaj przepisanych ostatnio pacjentowi leków: za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP) albo systemu gabinetowego lub wywiadu z pacjentem - jeśli pacjent dotychczas nie logował się do IKP.
Po przeprowadzeniu takiej weryfikacji, lekarz będzie zobowiązany odnotować wyniki w dokumentacji medycznej pacjenta, razem z informacją o bieżących wskazaniach. Kontrolę nad sporządzaniem dokumentacji medycznej po konsultacji z pacjentem w przypadku wypisywania środków odurzających i leków psychotropowych będzie na bieżąco prowadził Narodowy Fundusz Zdrowia.
Wprowadzone nowe zasady dotyczące wystawiania recept na środki odurzające i psychotropowe nie mają zastosowania do lekarzy pracujących w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej, do których pacjent jest zapisany. Lekarze ci bowiem sprawują stałą i długofalową opiekę nad pacjentem oraz posiadają wiedzę o historii jego leczenia.
Zaktualizowane zasady przepisywania recept wynikają z rozporządzenia podpisanego przez Ministra Zdrowia w dniu 12 lipca tego roku. Rozporządzenie wprowadza zmiany w regulacjach dotyczących środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 oraz preparatów zawierających te środki lub substancje (Dz.U. poz. 1368).
Ministerstwo Zdrowia przypomina, że w przypadku zapomnienia loginu lub hasła do Internetowego Konta Pacjenta, można skorzystać z pacjent.gov.pl lub e-zdrowie.gov.pl. Alternatywnie można skontaktować się telefonicznie pod numerem: 19 239.