Nieubezpieczeni zapłacą za leczenie. Oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia wystawiają rachunki osobom, które korzystały z bezpłatnej opieki medycznej, a nie miały do tego uprawnień. O sprawie informuje "Rzeczpospolita".

Rzecznik Mazowieckiego Oddziału NFZ Andrzej Troszyński wyjaśnia, że nawet jeżeli system informatyczny eWUŚ pokaże, że pacjent jest nieubezpieczony, może on być leczony po złożeniu odpowiedniego oświadczenia, że jest inaczej. Dodaje, że w grupie chorych bez ubezpieczenia, najczęściej są osoby bezrobotne, które nie zarejestrowały się w urzędach pracy, albo zakończyły działalność gospodarczą. Mogą to być również osoby, które pracują za granicą.

Andrzej Troszyński dodaje, że w mazowieckim oddziale NFZ od stycznia 2013 roku wydano 370 administracyjnych decyzji o zwrot kosztów leczenia na kwotę ponad pół miliona złotych.

Według "Rzeczpospolitej" w całym kraju jest około 110 tysięcy osób, które skorzystały z opieki medycznej, a nie miały do tego prawa. Łączna wartość świadczeń medycznych, za jakie Fundusz dochodzi zwrotu pieniędzy - to ponad 70 milionów złotych.

Prawo i Sprawiedliwość zapowiadała, że zniesie system ubezpieczeniowy i wszyscy obywatele Polski będą mieli prawo do bezpłatnego leczenia.