statystyki

Po wyroku karnym starosta może cofnąć diagnoście uprawnienia

30.09.2015, 09:14; Aktualizacja: 30.09.2015, 10:03
Przeprowadzone postępowanie dowodowe wykazało, iż diagnosta poświadczył nieprawdę

Przeprowadzone postępowanie dowodowe wykazało, iż diagnosta poświadczył nieprawdęźródło: ShutterStock

TEZA: Skazanie diagnosty przez sąd karny prawomocnym wyrokiem nie stoi na przeszkodzie wszczęciu czy kontynuowaniu postępowania administracyjnego, którego wynik skutkuje inną aniżeli karną odpowiedzialnością – cofnięciem uprawnień.

WYROK NACZELNEGO SĄDU ADMINISTRACYJNEGO z 30 lipca 2015 r, sygn. akt II GSK 1231/14

STAN FAKTYCZNY

W 2013 roku starosta cofnął mężczyźnie uprawnienia diagnosty. Organ wyjaśnił, że otrzymał zawiadomienie z sądu rejonowego o prawomocnym wyroku, w którym uznano mężczyznę za winnego czynu polegającego na tym, iż pracując jako diagnosta stacji kontroli pojazdów i będąc osobą uprawnioną do wystawienia dokumentu, w celu uzyskania korzyści majątkowej poświadczył nieprawdę w dowodach rejestracyjnych. Pracownik stacji, nie przeprowadzając okresowych badań technicznych pojazdów, potwierdzał, że samochody takie badania przeszły. Starosta w uzasadnieniu rozstrzygnięcia powołał się na ustawę z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.) oraz uchwałę składu siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 12 marca 2012 r. (sygn. akt II GPS 2/11) i uznał, że okoliczności sprawy uzasadniają cofnięcie uprawnień.

Mężczyzna odwołał się do samorządowego kolegium odwoławczego. Stwierdził, że przepisy cofające uprawnienie do wykonywania badań technicznych z uwagi na przeprowadzenie przez diagnostę badania technicznego niezgodnie z określonym zakresem i sposobem wykonania lub wydanie zaświadczenia albo dokonanie wpisu do dowodu rejestracyjnego niezgodnie ze stanem faktycznym lub przepisami są jasno sformułowane i nie pozostawiają wątpliwości. Zatem nieuprawnione jest rozszerzenie ich wykładni na cofnięcie uprawnień wskutek wydania prawomocnego wyroku skazującego, a więc przesłanki w ogóle nieprzewidzianej w treści przepisu.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane