statystyki

Nie chcesz szczepić? Zaniedbanie zdrowia dziecka będzie słono kosztować

autor: Jan Ludwikowski28.09.2015, 19:00
dziecko

Osoby, które mieszkają na terytorium Polski, są zobowiązane do poddania się szczepieniom.źródło: ShutterStock

Pan Janusz nie chce zaszczepić dziecka. – Uważam, że szczepionki nie powstrzymują rozwoju chorób – mówi czytelnik. – Według mnie to trucizna, którą muszę podawać dziecku. Wygląda jednak na to, że zostanę zmuszony do zaszczepienia córki, bo właśnie dostałem wysoką grzywnę. Czy grożą mi jeszcze jakieś kary – pyta.

Osoby, które mieszkają na terytorium Polski, są zobowiązane do poddania się szczepieniom. W przypadku dzieci odpowiedzialne za wypełnienie obowiązku są osoby sprawujące nad nimi pieczę. Rodzice, a także opiekunowie prawni i faktyczni dziecka powinni więc doprowadzić do wykonania takiego zabiegu medycznego. To oni poniosą konsekwencje, jeśli bez żadnych podstaw małoletni nie zostanie zaszczepiony.

Ministerstwo Zdrowia wskazuje, że dziecko, które nie podda się zabiegowi, jest zdecydowanie bardziej narażone na choroby zakaźne. Szczepienia obowiązkowe chronią przed zachorowaniem na świnkę, odrę czy różyczkę. Zaprzestanie profilaktyki w tej postaci mogłoby wpłynąć na powrót groźnych chorób cywilizacyjnych, takich jak gruźlica. Jedynie wyraźne przeciwwskazania lekarskie spowodują uchylenie obowiązku szczepienia. Jako przykład można wskazać silne reakcje alergiczne lub neurologiczne. Wówczas zastosowane zostaną inne środki chroniące organizm dziecka.

Jeśli rodzic wzbrania się przed zaszczepieniem małoletniego, to powinien przede wszystkim zostać pouczony przez lekarza. Do zadań przychodni należy udostępnienie materiałów, które wskażą pozytywne strony poddania się zabiegowi. Zdarza się, że rodzice nie są informowani o korzyściach i możliwych powikłaniach związanych z zaszczepieniem dziecka. Nie może więc dziwić ostrożne, a niekiedy nawet wrogie podejście do obowiązku szczepienia.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Polak(2015-11-02 22:28) Zgłoś naruszenie 20

    wbrew konstytucji, prawom międzynarodowym ale wedle przepisów z lat komuny, oto Polska jakiej się doczekaliśmy

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane