statystyki

Rewolucja w leczeniu. Pacjenci zostaną zbadani wirtualnie

autor: Klara Klinger10.09.2015, 07:14; Aktualizacja: 10.09.2015, 08:13
Wyniki programu opieki telemedycznej w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Wyniki programu opieki telemedycznej w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzuźródło: Dziennik Gazeta Prawna

NFZ rusza z pilotażowym programem telemedycznym. Zdalnie obsługiwali nas będą kardiolodzy i geriatrzy.

Zasady działania telekonsultacji mają być podobne do tych, które już wdrożono w Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Tu od blisko roku kardiolodzy konsultują śląskich pacjentów online. Na razie udzielono kilkudziesięciu porad. Jak wyliczają zabrzańscy lekarze, wizyta trwa ok. 20 minut. Pierwsze podsumowania wskazują, że porady są potrzebne: jedna piąta pacjentów została skierowana na oddział kardiologiczny, u większości zmieniono sposób leczenia lub skierowano ich na terapię specjalistyczną. Średni wiek pacjentów, którzy mogli skorzystać ze zdalnych porad, to ok. 60 lat, ponad połowa cierpiała na chorobę wieńcową, 30 proc. na zaburzenia rytmu i niewydolność serca, a kilkanaście procent na nadciśnienie tętnicze i cukrzycę.

Obecny pilotaż ma być skierowany przede wszystkim do pacjentów z terenów wiejskich. – Mają oni mniejsze szanse niż mieszkańcy dużych miast, aby dostać się na wizytę do specjalisty. Zaś sami lekarze rodzinni przyznają, że nawet jeśli wystawią swoim podopiecznym skierowanie, to część z nich z tego nie korzysta. Nie chcą wydawać na dojazdy czy porzucać gospodarstwa – tłumaczy Tadeusz Jędrzejczyk, prezes NFZ.

Pomoże kardiolog i geriatra

– Choć początkowo pilotaż obejmie niewielką liczbę pacjentów, jest szansa, że będzie to pierwszy krok, by spopularyzować tę metodę – uważa Andrzej Horoch z Instytutu Medycyny Wsi, który ma pilnować przebiegu pilotażu. Instytut będzie m.in. „swatał” lekarzy rodzinnych ze specjalistami. Początkowo kardiologów i geriatrów będą rekrutować z własnej placówki medycznej.

W czasie wizyty u lekarza rodzinnego wyniki badań kardiologicznych na bieżąco będą konsultowane ze specjalistą od chorób serca. Jednak nie będzie go w gabinecie. Konsultacja odbędzie się na podobnej zasadzie jak w przypadku komputerowego programu Skype. A w jej efekcie kardiolog będzie mógł zalecić pacjentowi dalsze badania lub leczenie.

To nie science fiction. Tak już wkrótce będą wyglądały wizyty w części gabinetów w Polsce. Jeszcze w tym miesiącu ma ruszyć pilotaż programu. Pierwszeństwo na razie będą mieli mieszkańcy wsi w pięciu województwach. A za telemedycynę zapłaci NFZ.

Do zdalnego badania wystarczy stanowisko wyposażone w kamerę HD, mikrofon i stetoskop elektroniczny. Dzięki nim w trakcie wizyty kardiolog będzie mógł zobaczyć wyniki ostatnich badań, usłyszeć dźwięk i rytm serca pacjenta, a nawet zdalnie przeprowadzić badanie EKG i echo serca.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane